Archiv rubriky: Střední východ

Střední východ označuje ne zcela jednoznačně vymezené území v okolí východního Středomoří a Perského Zálivu. Nachází se na něm především státy tajuplného arabského světa s vyprahlou krajinou a naprosto odlišnými společenskými pravidly.

Nejbíže Evropě je pohostinné a přátelské Turecko, které nabízí nejdostupnější náhled do arabské kultury. Zkušenější cestovatelé navštěvují i muslimské kozervativní země jako Írán, Spojené Arabské Emiráty nebo Omán. Hojně navštěvovaný je i Izrael a Palestina, kde však není politická situace vždy úplně stabilní.

Přečtěte si co v těchto zemích zažili a viděli naši reportéři. Určitě budete překvapeni, že ne vše je tak, jak ukazují média.

Trip do Svaté země aneb zpět do Izraele (2. část)

V první části článku o našem výletu do Izraele s názvem Objevte další krásy Izraele – Tel Aviv, Jaffa, Jeruzalém a Betlém v Palestině jsme prozkoumali Tel Aviv, Jaffu a přesunuli se do Jeruzaléma. Pokračování textu Trip do Svaté země aneb zpět do Izraele (2. část)

Objevte další krásy Izraele – Tel Aviv, Jaffa, Jeruzalém a Betlém v Palestině

Zbylo mi pár dnů dovolené z loňska a náhoda tomu chtěla, že se najednou po pár týdnech vracím do Izraele. V plánu je tentokrát hlavně Tel Aviv, Jeruzalém a Betlém. To, co se dříve jevilo jako složité (před nějakými pěti, deseti lety jsem neznal moc lidí, co navštívili Izrael), je v dnešní době už pohoda a celkem jednoduchá záležitost. Jen jsou letenky do Tel Avivu obvykle dražší než do Eilatu.

Pokračování textu Objevte další krásy Izraele – Tel Aviv, Jaffa, Jeruzalém a Betlém v Palestině

V zimě za sluncem do izraelského Eilatu

Eilat je letovisko na břehu Rudého moře v nejjižnějším cípu Izraele. Platí za hodně turistické a komerční a nabízí se tedy otázka: Má smysl sem vyrazit, když nejste zrovna fanda polehávání u moře nebo vysedávání v barech a restauracích? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku. Pokračování textu V zimě za sluncem do izraelského Eilatu

Vánoce v Asii: 02. Bratia dobrodruzi a létající tučňáci

V letadle na lince Ruzyně – Hamad mě neuvěřitelně bavila povedená dvojka slovenských dobrodruhů. Let nebyl ani zdaleka vyprodaný, a tak – alespoň v naší části Airbusu – došlo krátce po odletu ke škatulatům, v důsledku čehož jsme se já, stejně jako i oba dotyční “bratia” ocitli v řadě sedadel každý celou jen pro sebe. Pokračování textu Vánoce v Asii: 02. Bratia dobrodruzi a létající tučňáci

Souostroví The World, Dubai, Spojené Arabské Emiráty

Vzít si za cíl vybudování 250 – 300 uměle vytvořených ostrovů za cca 2 miliardy dolarů, na kterých časem vyrostou soukromé rezidence nejbohatších lidí světa, dovolenkové resorty, luxusní hotely, soukromé pláže, přístavy a průplavy, to zní už samo o sobě jako dost šílený a nereálný plán.

Pokračování textu Souostroví The World, Dubai, Spojené Arabské Emiráty

Mall of the Emirates a jeho slavné Ski Dubai, Dubaj

Celosvětově proslulé obchodní centrum s 520 obchody, 2 hotely s 900 pokoji, více než 80 kavárnami a restauracemi a 60 luxusními originálními obchody módních návrhářů. Mall of the Emirates ale paradoxně proslulo úplně kvůli něčemu jinému – především totiž díky své nejbláznivější atrakci, jakou kdo mohl v těchto zeměpisných šířkách vymyslet – kryté lyžařské sjezdovce.

Pokračování textu Mall of the Emirates a jeho slavné Ski Dubai, Dubaj

Formula Rossa, Ferrari World, Abú Dhabí, SAE

Formula Rossa v zábavním parku Ferrari World v Abú Dhabí je nejrychlejší horská dráha na světě! Vznikla za účelem umožnit normálním smrtelníkům zažít pocit, jaký zažívají piloti Formule 1 při závodech. Start Formula Rossa je shodný se startem F1, brždění dosahuje stejného přetížení (až 4,8 G) jako dobržďování F1 z cílových rovinek do první ostré šikany apod.

Pokračování textu Formula Rossa, Ferrari World, Abú Dhabí, SAE

Ferrari World, Abú Dhabí, Spojené Arabské Emiráty

Ferrari World v Abú Dhabí je na naše evropské poměry vcelku neuvěřitelný zábavní park, sloužící mimo jiné také jako svatostánek značky Ferrari a současně jako tématický showroom, kde si místní šejkové mohou v klidu vybrat svůj nový sportovní vůz, zatímco se rodinka baví na místních atrakcích.

Pokračování textu Ferrari World, Abú Dhabí, Spojené Arabské Emiráty

Sheikh Zayed Grand Mosque, Abú Dhabí

Toto architektonické umělecké dílo je jednou z největších mešit na světě. Má kapacitu až pro neuvěřitelných 41 000 věřících. Kromě toho má 82 kopulí, přes 1000 sloupů, lustry zlacené 24karátovým zlatem a, jak je tomu v Emirátech zvykem, pyšní se opět hned několika NEJ.

Pokračování textu Sheikh Zayed Grand Mosque, Abú Dhabí

Burj Khalifa, Dubaj

Nejvyšší stavba světa Burj Khalifa vznikla se záměrem dát Dubaji novou ikonu a symbol, který by nahradil hotel Burj Al Arab a nesmazatelně zaznačil Dubaj do mapy něčím jedinečným, co není nikde jinde na světě. A protože v Emirátech rostou mrakodrapy jako houby po dešti, padlo rozhodnutí, že si postaví nejvyšší stavbu, jakou kdy člověk dokázal postavit. Pokračování textu Burj Khalifa, Dubaj

Hotel Burj Al Arab, Dubaj

V Emirátech musí být všechno nějak extra… Vážně! A tak jsem nad tím přemýšlel a říkal si, že by nebylo na škodu zkusit sepsat alespoň pár těch nejzajímavějších míst, která jsem už viděl anebo na která se případně ještě chystám.
Ať už se jedná o hotel Burj Al Arab, nejvyšší věž světa Burj Khalifa, uměle vybudovaný ostrov Palm Jumeirah nebo potápějící se uměle vybudované souostroví The World. Začnu podle mě vůbec největším možným paradoxem, jaký si v téhle zemi dokážu představit.