Jak se stát autorem webu ŽivotNaCestách.cz

Kdo se může stát autorem?

Autorem se může stát každý bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání, názory na řešení aktuálních problémů, politickou příslušnost, národnost anebo jeho aktuální geografickou polohu. Jediné důležité podmínky jsou kladný vztah k cestování, přírodě, fotografování a schopnost dobře formulovat své myšlenky písemně v českém jazyce a znalost tématu, o kterém autor píše.

Jak začít psát články pro ŽivotNaCestách.cz?

Prvotní kontakt

Pokud se pro nás chystáte napsat Váš první článek, zašlete nám prosím e-mailem na adresu redakce@zivotnacestach.cz nebo na naší facebookové stránce Život na cestách, z jakých destinací chcete psát články a na jaká přibližně témata.

Můžete poslat klidně odkaz na Váš blog nebo články někde na webu, případně přiložit ukázku rozepsaného článku do e-mailu.

Jak se registrovat

  1. Pro registraci stačí, abyste se na náš web přihlásil(a) některým vaším účtem ze sociálních sítí (nahoře v menu klikněte přímo na první položku “PŘIHLÁŠENÍ”). Pro jistotu nám ale ještě e-mailem napište, pod jakým jménem a e-mailem jste se přihlásili, abychom Vás dokázali najít. 
  2. Jakmile nám od Vás dorazí e-mail s informací, že jste se registroval(a), přidáme Vám oprávnění vytvářet nové články. Pak už se jen stačí znovu přihlásit na náš web a nebo obnovit stránku v prohlížeči a uvidíte nahoře v menu položku + Akce, kde je první volba Vytvořit příspěvek.

Jak odeslat článek ke schválení

Nebojte se – články, které napíšete, se na webu ještě neobjeví. Před samotným publikováním procházejí ještě celkovou kontrolou. Odešlete nám je kliknutím na tlačítko “Odeslat ke schválení” v pravé horní části vedle rozepsaného článku.

Pouze originální díla, prosím

Posílejte nám prosím pouze svá originální díla, která již nebyla publikována někde jinde! Kopie článků z časopisů, knížek nebo cizích webů bez povolení autora za žádných okolností nezveřejňujeme!

Co za to?

Upřímně řečeno, nic. Tedy téměř nic. Nezapomínejte na to, že si na webu ŽivotNaCestách.cz můžete udělat ZDARMA poměrně slušnou reklamu sami na sebe a začít si tak budovat jméno.

Díky správně vyplněnému medailonku autora, kde můžete mít odkaz na Váš blog, Instagram, FB apod. (do článků nám je ale prosím nevkládejte), se o Vás lidé mohou dozvědět jakožto o cestovateli, fotografovi, blogerovi, digitálnímu nomádovi, grafikovi, kodérovi apod… Je jen na Vás, jak se k tomu postavíte a využijete této příležitosti.

Pro někoho může být odměnou už jen to, že se o své zážitky a fotky podělí s ostatními a nezůstanou mu jen tak bez užitku ležet na pevném disku, který mu za pár let vypoví službu a o všechno na něm přijde.

Web děláme jak pro naše, tak především pro potěšení vás – našich čtenářů. A ruku na srdce – pokud jste se dostal(a) až sem, zřejmě jste si u nás přečetl nějaký hezký článek a zvažujete, že byste pro nás taky napsal(a) něco z Vašich cest. Proč to tedy neudělat na oplátku zase pro druhé jen tak, jako to děláme my a nebo jako to udělali Ti před Vámi.

Cestování zbožňujeme a tak je pro nás ŽivotNaCestách.cz koníček i takové naše dítě, ale věřte mi – děláme jej ve volném čase, po nocích, různě po práci o víkendech apod. Nechceme z webu udělat komerční produkt podobný jiným cestovatelským webům, billboardu u dálnice nebo reklamním letákům ve schránkách zdarma. Proto po nás prosím nechtějte vyplácet honoráře. Pokud bychom je začali vyplácet, museli bychom na ně totiž logicky někde ty peníze zase vydělávat reklamou zpět a web by pozvolna ztratil své kouzlo a nekomerční charakter.Pra

O čem mám psát?

Snažíme se vybudovat jakousi “databázi” tipů na krásná a zajímavá místa z našich vlastních cest, díky které se můžeme vzájemně inspirovat, ať už vyrážíme na prodloužený víkend, na cestu kolem světa nebo třeba jen na kole na výlet za krásami naší země do vedlejší vesnice.

Tímto způsobem jsem si už i mockrát ušetřil odpovědi na věčně se opakující otázky typu: “A mohl bys nám poradit, co se dá ještě v okolí Lednice vidět a kam se jet podívat?” Když mi má přijet návštěva např. z úplně opačného koutu naší republiky, stačí poslat odkaz na štítek Lednicko-valtický areál a vše je vyřešeno.

Téma musí být ale samozřejmě v duchu zaměření našeho serveru: cestování, tipy na krásná a zajímavá místa, muzea, národní parky, památky, kulturní akce, cyklovýlety apod. Hodně píšeme např. o tipech na místa, u kterých stojí za to se sbalit a jet je vyfotografovat, tedy aspoň já osobně.

Snažíme se neomezovat ani styl vašeho psaní, ale zkuste psát články jako tip na zajímavý výlet, víkend, místo apod. a nezaměňujte prosím styl psaní s psaním osobního blogu. Text by samozřejmě neměl obsahovat žádné urážky, vulgarismy nebo být v rozporu s platnými zákony. Vyhrazujeme si právo Váš článek nezveřejnit.

Na webu ŽivotNaCestách.cz píšeme články prostě tak, abychom je narozdíl od článků z našich blogů mohli poslat a dát přečíst např. našim rodičům, kolegům v zaměstnání, šéfům, ale také třeba úplně cizím lidem, které nezajímá, co jsme dnes měli k snídani a že ty nové trekové boty opravdu nesnesitelně už sedmý den tlačí…

O co nám především jde?

Jednoduše řečeno o obsah. Velký důraz totiž klademe na originální a nezávadný obsah a také na to, aby naši autoři popisovali místa a země, se kterými mají opravdu osobní zkušenost a místní znalost.

Díky tomu si můžete být vy, čtenáři Života na cestách, jisti, že vám neservírujeme jen “nějakou omáčku” nebo díla hromadně nakupovaná a “šitá rychlou jehlou” lidmi, kteří články píší jako na běžícím páse nebo jen pro peníze apod.

Na kvalitním a originálním obsahu nám zkrátka záleží!

A co obrázky k článkům?

Copyright nebo zdroj

Při psaní článku přímo v prostředí redakčního systému na webu můžete obrázky rovnou nahrávat na web a vkládat do článku. Obrázky posílejte vždy jen své vlastní, případně od autorů, kteří Vám k tomu dali písemné svolení. 

Počet fotek

Ideální počet fotografií je velice těžké stanovit – někdy vše řekne jedna fotka, jindy jich ani 10 nestačí! Do článku se snažíme vkládat ideálně alespoň 3-5 fotek. Pokud chcete fotek ukázat víc, dá se na konci článku vytvořit galerie fotek anebo můžeme připravit samostatnou fotogalerii.

Rozlišení fotek

Rozlišení fotek již není nutno nějak razantně upravovat, protože jsme změnili hosting, kde nás prostor již nijak neomezuje. Samozřejmě nahrávat fotky v původním rozlišení digitální zrcadlovky, jako např. 24 Mpx apod., postrádá smysl a bude lepší, když je zmenšíte na nějaký rozumnější rozměr. Pokud zvládáte alespoň základní úpravy fotek, bude to jistě velkou výhodou, ale není to podmínkou.

Názvy fotek jsou také důležité!

Fotky před nahráváním na web hezky pojmenovávejte, ať se je dá i později dohledat. Ideálně aby název souboru vypovídal o tom, co je na fotce. Název DSC_1184 je sice fajn, ale nikdo už nikdy nepozná, o jakou jde fotku, a hlavně ji už zpětně nedohledá. Názvy souborů je pro jistotu lepší mít bez diakritiky.

TIP: Více informací o tom, jak psát správně článek, najdete na stránce “Jak psát článek na web ŽivotNaCestách.cz

Zveřejníte mi na ŽivotNaCestách.cz jakýkoliv článek?

Ne! Vyhrazujeme si právo odmítnout článek, pokud podle našeho názoru není svým zaměřením vhodný pro web www.ZivotNaCestach.cz či odporuje platným zákonům. Zveřejnění reklamního PR článku je po dohodě možné, ale jeho zveřejnění není zdarma, jelikož se snažíme, abychom takového obsahu na webu měli co nejméně, ale dobře chápeme, že i to je občas potřeba, protože provoz takového webu samozřejmě něco stojí.

Pro další informace o možnostech umístění vaší reklamy na našem webu navštivte tuto stránku: https://www.zivotnacestach.cz/reklama/ 

Jak by měl být článek dlouhý?

Ideální rozsah článku je zhruba 3500-6000 znaků. Počet znaků i slov se Vám při psaní článku zobrazuje v levém dolním rohu editoru, ve kterém na webu píšete.

Dvě základní typografická pravidla

  • Za každou větou je tečka, která následuje hned za posledním slovem, tedy bez mezery.
  • Za každou větou ukončenou tečkou, tedy za tečkou, ale také za čárkou v souvětí nebo vykřičníkem či dvojtečkou je mezera a teprve potom začíná nová věta či následující text.

Pokud máte nějaké další dotazy, kdykoliv nás můžete zkontaktovat na výše uvedených kontaktech.

Cestovatelský portál pro opravdové cestovatele.