Bosenská Tuzla

Proč dát šanci bosenské Tuzle

Ano, v Bosně jsou určitě zajímavější místa, nicméně do Tuzly se můžete letecky dostat i za 500 Kč; dříve z Bratislavy, nyní např. z Vídně. Vaše další kroky po přistání tak mohou sice následně směřovat do Sarajeva, Mostaru či jiných míst (Tuzla leží i blízko hranice se Srbskem a Chorvatskem), nicméně když už v Tuzle budete, proč se tu na chvíli nezastavit a nerozhlédnout.

Tuzla je po Sarajevu a Banja Luce třetím největším městem Bosny a Hercegoviny. I tak jsou všechny zajímavosti dostupné v pohodě pěšky.

Ubytování seženete za rozumnou cenu – např. za 300 Kč jednoduchý jednolůžkový pokoj v hostelu Guest House Bujrum.

Ve městě je poměrně dost příjemných pekárniček, kaváren, restaurací a podniků rychlého občerstvení.

Jídlo je chutné a typicky balkánské, takže v nabídce jsou všemožné varianty mletého masa v podobě čevapi nebo pljeskavice, dále třeba burek a výborné husté polévky.

Jedno z typických jídel - čevapi-
Jedno z typických bosenských jídel – čevapi
Oběd či večeři můžete spláchnout místním pivem Tuzlanski.
Oběd či večeři můžete spláchnout místním pivem Tuzlanski.

Wifi je dostupná nejen v restauracích a kavárnách a v oblasti jezer, ale díky projektu Tuzla Wireless City i na mnoha dalších místech ve městě.

Takže máme za sebou pár základních informací a teď se pojďme podívat na to, co stojí v Tuzle za zhlédnutí. Současně tentokrát doporučím nezapomenout hlavně na závěrečnou fotogalerii; i z ní poznáte, o čem vlastně Tuzla je…

Náměstí Svobody

Náměstí je centrem Tuzly. K posezení lákají četné restaurace a kavárny. Z náměstí pak začíná pěší zóna. Uprostřed náměstí je velká kašna.

Náměstí Svobody
Náměstí Svobody
Večerní procházka po pěší zóně v centru Tuzly
Večerní procházka po pěší zóně v centru Tuzly

Turalibegova mešita

Poměrně unikátní mešita díky své konstrukci, a sice kvůli kamennému minaretu a střeše ve tvaru pyramidy. Pochází původně z 16. století, ale v průběhu staletí prošla mnoha rekonstrukcemi.

Turalibegova mešita
Turalibegova mešita

Panonská solná jezera

Tuzla leží daleko od mořského pobřeží, a přesto si tady můžete zaplavat ve slané vodě. Tři jezera s různou hloubkou umožňují koupání každému. Trochu to tady vypadá jako aquapark, ale když je tu poloprázdno, je to velmi příjemné místo. Najdete tady pláže, slunečníky, dětské hřiště, půjčovnu šlapadel, hřiště na plážový volejbal, plochu na grilování, věž na těžbu soli i menší muzeum.

Panonská jezera v Tuzle
Panonská jezera v Tuzle
Panonská jezera (Panonika) na podzim
Panonská jezera (Panonika) na podzim

Archeopark

Hned vedle jezer leží archeologický park. Když jsem tu byl na podzim, areál byl volně přístupný a vypadá to, že je tomu tak po celý rok. Najdete tady několik kopií chýší z období neolitu, pec, náves s totemem a ohništěm, obydlí náčelníka či spižírnu.

Archeologický park v Tuzle

Džindijska mešita (Dzindic Mosque)

Tato mešita vypadá, jako byste na klasický obytný domek s šindelovou střechou přistavěli minaret.

Džindijska mešita
Džindijska mešita

Mešita Jalska (Mehmedagina) džamija

Tuto mešitu najdete kousek za řekou, cestou z centra města.

Mešita Jalska (Mehmedagina)
Mešita Jalska (Mehmedagina)

Park s válečnými památníky

Kousek nad městem se nachází park s několika památníky z jugoslávských válečných konfliktů. Příjemné místo, dalo by se říci, pokud bychom neznali tragickou historii, která se skrývá za jednotlivými památníky a monumenty.

Park s památníky
Park s památníky

Kapija

Dalším místem, jež není známé z příjemných důvodů, je bývalá brána Kapija. V roce 1995, tedy v průběhu války v bývalé Jugoslávii, tu zahynulo 71 převážně mladých lidí.

Kapija, místo tragédie v roce 1995
Kapija, místo tragédie v roce 1995

Mešita Mejdanska džamija

Tuto mešitu, nacházející se v postranních uličkách v kopci nad centrem, jsem měl kousek od ubytování, takže jsem ji poměrně často míjel. Najdete ji ve čtvrti se sympatickým názvem Mejdan.

Mejdanska džamija v části Mejdan
Mejdanska džamija v části Mejdan

Brána Behram-bey’s medresa

Medresa (či madrasa) je obecně islámská náboženská škola zřízená obvykle jako instituce patřící k nějaké mešitě. Behram-begova metresa je nejstarší vzdělávací instituce v severovýchodní Bosně. Ve městě zůstala mimo jiné zachována jedna z původních vstupních bran, která byla postavena v arabsko-maurském stylu.

Brána Behram-bey's medresa
Brána Behram-bey’s medresa

Takže toto je v kostce bosenská Tuzla, ještě nasajte její atmosféru z následující fotogalerie; Tuzla má v sobě něco ze střední Evropy, ale pořád je to hlavně (pro nás pořád trochu exotický a pestrý) Balkán. Tak jí dejte šanci, pokud sem náhodou na svých cestách zabloudíte. Vždyť vzpomenete si snad na nějaké jiné město, kde přímo v centru jsou solná jezera s plážemi?

Fotogalerie aneb co se nevešlo do článku:

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře