Kokkari

Kam ještě vyrazit na řeckém ostrově Samos

V předchozím článku jsme se podívali do města Pythagoreio na řeckém ostrově Samos. Na tomto celkem malém ostrově (rozloha činí 477 km2, pro srovnání například Malta má 316 km2) je však toho k vidění mnohem více. Pojďme se tedy podívat na to, co se nám na naší dovolené líbilo.

Sice jsem nikdy nebyl na ostrově Santorini, ale Samos bych si k němu představil jako určitou alternativu, pokud by se mi Santorini jevilo jako drahé nebo přelidněné či moc turistické. Na Samu jsou příjemné pláže, modrobílé kostelíky, čisté moře a útulné kavárny, taverny a další restaurace. Navíc je Samos hornatý, takže na to, jak je ostrov malý, se tady toho dá hodně pochodit a k tomu se vám pořád otevírají nové výhledy.

Na řecký ostrov Samos bych doporučil minimálně 4 dny. Byť preferujeme veřejnou dopravu, na Samu jsme si půjčili auto. Byli jsme tu totiž jen 3 dny, takže jsme chtěli být flexibilní, ať toho stihneme více. Za základnu jsme si zvolili městečko Samos, hlavní administrativní centrum ostrova. Bylo to dobré východisko pro cesty na sever i jih ostrova, zároveň jsou tu půjčovny aut a největší nábřeží na ostrově s mnoha restauracemi.

Večer v městě Samos
Večer v městě Samos

Auto jsme měli půjčené za 25 EUR na den. Bylo to mimo sezónu, v říjnu, tedy v létě bych počítal s vyššími cenami. To samé se týká i ubytování.

Město Samos

Městečko, o kterém jste možná slyšeli kvůli migrační krizi. Ano, jen pár set metrů nad centrem je uprchlický tábor (zkušenost z října 2018), ale není potřeba mít žádné obavy. Prostě ve městě potkáte kromě místních i migranty. Město má v podstatě 2 části – Samos a Vathy, ale nejčastěji jsme se setkali s označením jen Samos. Ve městě seženete vše podstatné, co pro svoje cestování potřebujete, odjíždějí odsud autobusy na letiště (nicméně ne moc často) anebo se můžete jet trajektem podívat ještě na jiný ostrov.

Nábřeží v městě Samos
Nábřeží ve městě Samos
Náměstí vedle nábřeží. Najdete tu několik restaurací. My chodili o pár metrů dál, do restaurace di Napoli
Náměstí vedle nábřeží. Najdete tu několik restaurací. My chodili o pár metrů dál, do restaurace di Napoli.
Rybářská idyla
Rybářská idyla

Kokkari

V městečku Kokkari jsme se chtěli stavit při putování na sever a západ ostrova Samos. Moc jsme toho nečekali… a byli jsme nadšeni. I když by se Kokkari dalo označit jako turistické místo, nečekejte žádné vysoké budovy hotelů a podobná negativa zvýšeného turistického ruchu. Městečko je velmi romantické a působí poklidným a příjemným dojmem. Snad na vás ta atmosféra dýchne i z následujících fotek (i titulní fotka k článku je z tohoto městečka).

Poklidné dopolední nábřeží v Kokkari
Poklidné dopolední nábřeží v Kokkari
Pláže jsou tu oblázkové.
Pláže jsou tu oblázkové.
Z hlavní ulice jste po pár metrech přímo na pláži
Z hlavní ulice jste po pár metrech přímo na pláži.
Osvícení – v kostele v Kokkari
Osvícení – v kostele v Kokkari
V kostele v Kokkari
V kostele v Kokkari

Kostelík v Avlakii

Z desítek kostelíků rozesetých po celém ostrově, ostatně jak je typické pro celé Řecko, jsme na ukázku vybrali ten ve vesnici Avlakia. Kostelík leží hned vedle pobřežní silnice za městečkem Kokkari směrem na západ. Pokud tedy děláte roadtrip po severu ostrova Samos, není nic jednoduššího než tu na chvíli zastavit.

Kostelík v Avlakii. Nedaleko je i velmi pěkná pláž.
Kostelík v Avlakii. Nedaleko je i velmi pěkná pláž.

Karlovasi

Karlovasi je druhé největší město na ostrově a najdete jej 32 km od hlavního města Samos. Je centrem obchodu s přístavem a příjemným historickým středem města.

V ulicích Karlovasi
V ulicích Karlovasi
Karlovasi, panorama s pravoslavným kostelem
Karlovasi, panorama s pravoslavným kostelem

Klášter Vronda

Jedná se o nejstarší klášter na ostrově; pochází z roku 1566 a je ve výšce 480 m n. m. Je volně přístupný veřejnosti, jen je třeba být vhodně oblečen (žádné tílko apod.) a myslet na to, že přes poledne je zavřeno.

Nejstarší klášter na ostrově Samos – klášter Vronda
Nejstarší klášter na ostrově Samos – klášter Vronda
Kaple u kláštera Vronda
Kaple u kláštera Vronda

Kostel Metamorphosis a vodopády Potami

Na severozápadě ostrova Samos narazíte v rámci krátké túry na dvě zajímavá místa. Jsou to kostel Metamorphosis a vodopády Potami. Kostelík je nejstarším na ostrově a najdete jej pár set metrů od hlavní silnice cestou k vodopádům.

V případě vodopádů pak nečekejte žádné mohutné kaskády, ale staré stromy a cesta po můstcích a schůdcích k menším vodopádům jsou zajímavým zpestřením výletu. U vodopádů je pak na krásném místě restaurace, která vypadá skoro jako opuštěná, ale za naší návštěvy byla v provozu.

Starobylý kostelík je ukrytý v lese
Starobylý kostelík je ukrytý v lese.
Zajímavostí je, že pokud si chcete vodopády pořádně prohlédnout, musíte k nim dojít touto soutěskou. No voda sahá až nad kolena, takže je to zážitek spíše pro teplejší dny.
Zajímavostí je, že pokud si chcete vodopády pořádně prohlédnout, musíte k nim dojít touto soutěskou. No, voda sahá až nad kolena, takže je to dobrodružství spíše pro teplejší dny.

Chrám Héraion

Na ostrově můžete navštívit pozůstatky antického chrámu Héraion (v pondělí zavřeno). Dříve to býval rozlehlý chrám zasvěcený bohyni Hera, dnes tu zůstal jen patrný půdorys se zbytky zdiva a jednoho sloupu. I přesto stojí toto místo za návštěvu. Památka byla v roce 1992 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Chrám Heraion z 8. stol. př. n. l.
Chrám Heraion z 8. stol. př. n. l.

Kostely, kostelíky, chrámy

Někdy dominanty krajiny či města, někdy jen zapadlé kostelíky, ale pokaždé s kouzlem. Stačí se jen dívat.

Modernější kostelík na vyhlídce nad plážemi Potami
Modernější kostelík na vyhlídce nad plážemi Potami
Neo Karlovasi
Neo Karlovasi

Agia Paraskevi

Když budete bydlet ve městě Samos a po návratu z celodenního tripu si řeknete, že je ještě škoda výlet ukončit, zajeďte si na sever za město až tam, kde už vám navigace ukáže, že další pokračování v cestě by asi bylo už jen pro offroady. Narazíte tady na vesnici Agia Paraskevi. Je to rybářská vesnice i s pláží pro koupání a v moři uvidíte skupinu malých ostrůvků. Je to kouzelné místo a myslím si, že ani v sezóně tu nepotkáte moc turistů.

Podvečer v rybářské vesnici Agia Paraskevi
Podvečer v rybářské vesnici Agia Paraskevi

Pagondas

Při stoupání po serpentinách v jižní části ostrova Samos jsme se zastavili ve vesnici Pagondas. To, co nás nejvíce překvapilo při všedním odpoledni, bylo, že jsme v podstatě vůbec nikoho nepotkali. Strmé úzké a klikatící se uličky, všude klid, mnoho domů opuštěných a nikde ani živáčka. Zajímavé místo.

V ulicích vesnice Pagondas
V ulicích vesnice Pagondas
V kostelíku v Pagondas
V kostelíku v Pagondas

Určitě na ostrově Samos objevíte sami další zajímavá místa. Jedním z nich je Pythagorova jeskyně a pak bezpochyby i nejvyšší hora ostrova Kerkis (1 434 m n. m.). Nás mrzí, že jsme výstup na ni už nestihli, protože na celý výlet potřebujete celý den. Příjezd do vesnice, odkud se vychází, samotný výstup plus návrat mají vycházet na minimálně 7 hodin. Tak třeba někdy příště…

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře