Vojenské historické muzeum, Rovereto, Itálie

Museo Storico Italiano della Guerra Rovereto je jedním z nejzajímavějších muzeí věnovaných vojenství a historii. Najdete jej ve městě Rovereto. Toto město leží na spojnici mezi Trentem a Veronou. Hned přes kopec se dostanete ke Gardskému jezeru. Pro odpočívající cyklisty je výlet do Rovereta zcela určitě příjemným zpestřením dovolené.

Rozsáhlá expozice v útrobách středověkého hradu je primárně věnována 1. světové válce a bojům v Alpách. Na své si přijdou jak milovníci chladných, tak i palných zbraní. K vidění jsou vesměs zbraně Rakouska–Uherska a Itálie. Není ovšem problém narazit zde kromě toho také na samurajskou zbroj nebo zbraně z Divokého západu. Zajímavostí jsou i vystavené první pokusy o neprůstřelné vesty, které se spíše ale hodily pro středověkého rytíře než pro vojáka v zákopu.

Jeden ze sálů připomíná i nechvalnou účast Itálie ve 2. světové válce. Zapomenuti nezůstali ani čeští legionáři bojující na italské frontě. V kasematech hradu je k vidění dělostřelectvo, kde hrají podstatnou roli i houfnice z plzeňské Škodovky. Doporučuji si s sebou vzít dostatek baterií do fotoaparátu. Fotografování zde zřejmě není zakázáno. Průvodkyně mi ještě sama dokonce uhýbala, aby mi nestínila. Bohužel popisky jsou jen v italštině a kustodky v muzeu zřejmě jinak nemluví.

Ossario di castel dante Rovereto

Pokud se budete chtít trošku zahřát po návštěvě studeného hradu, tak můžete vyrazit na památník a kostnici vojáků padlých ve Velké válce, který se nachází nad městem. Cesta je lemována betonovými pevnůstkami a kanóny různých ráží. V kostnici je pochováno na dvacet tisíc obětí zdejších bojů. Asi nikoho nepřekvapí četnost českých jmen na pamětních deskách.

Kostnice Ossario di castel dante Rovereto
Kostnice Ossario di castel dante Rovereto

Pro úplnost ještě odkaz na oficiální stránky muzea: Museo Storico Italiano della Guerra Rovereto

Mapa

[wpgmappity id=“48″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Vojenské historické muzeum, Rovereto, Itálie“

  1. Pokud někoho zajímá tato tématika, tak doporučuji knížku Fronta v Dolomitech 1915 – 1917 od Milana Čepelky.

Komentáře