Vyšehrad

Vyšehrad, Praha, Česká republika

Ti, co na Vyšehradě nebyli, si představí Šemíka s Horymírem, skálu a hradby. Vyšehrad je místo plné historie, krásná vyhlídka a zároveň příjemné místo na procházku.

Historie

Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10. století. Podle pověsti byl založen knížetem Krokem, po jehož smrti kontrolu nad Vyšehradem převzala kněžna Libuše. Tady se dostáváme k notoricky známé legendě o Přemyslu ze Stadic, zvanému Přemysl Oráč. Právě z Vyšehradu vyslala Libuše posly, které Libušin kůň zavedl za Přemyslem. Ten pak spolu s Libuší vládl lidu českému.

Panovalo zde mnoho knížat a pozdějších králů. V roce 1420 byl dobyt husity, kteří jej rozbořili. Postupem času byl přestavěn na pevnost s mohutnými hradbami.

Slavín

Bohaté dějiny tohoto místa vnukly myšlenku vyšehradskému proboštovi Mikuláši Karlachovi a smíchovskému starostovi Petru Matěji Fischerovi vytvořit na Vyšehradě pantheon nejvýznamnějších českých osobností. Vznikl tak Slavín – hřbitov, kde odpočívají velikáni jako Karel Hynek Mácha, Julius Zeyer, Vlasta Burian a mnoho dalších. Symbolický hrob zde má i Milada Horáková. Návštěva tak slibuje nevšední zážitek, kdy ve vás návštěva hřbitova nezanechá  pochmurný pocit, ale pravděpodobně ve vás probudí trochu národní hrdosti, které je dnes pomálu.

Vyšehrad

Vyšehrad

 

Co dál?

Vyšehrad je především místo spojené s procházkami, kdy se před vámi na hradbách otevírají překrásné výhledy na Prahu, můžete tu jen tak sedět na trávníku jako mnoho mladých lidí využívajících toto místo pro pikniky. Prostě relax. Dostanete se sem jednoduše metrem trasy C, vystoupíte na stanici Vyšehrad.

Vyšehrad
Pohled na Vltavu
Vyšehrad
Pohled na Vltavu

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Vyšehrad, Praha, Česká republika“

Komentáře