Cabo de Gata, trochu jiné Španělsko

Když se řekne španělské pobřeží, většině lidí se vybaví turistická letoviska plná hlučných turistů z Británie a Německa, hledající cestu ze svých obřích apartmánových komplexů do jednoho z desítek barů, nabízejících happy hour pivo za pár eur. Naštěstí existuje jedno místo, kam komerce a vulgární bláznovství dovolenkářů nedorazilo. 

Na samém jihovýchodním cípu Andalusie, v provincii Almeria, se nachází klenot španělského pobřeží, kde najdete pravý andaluský přímořský venkov s bílými vesničkami, pouštní krajinou, větrnými mlýny, venkovským obyvatelstvem a příjemným klimatem po celý rok. Oblast bez billboardů, bez diskoték, bez řetězců fast foodů a bez kolon dálkových autobusů. Přírodní park Cabo de Gata, jeden z posledních rájů španělského pobřeží, zůstává uchráněn od monstrózních hotelových komplexů, od neonových světel a od hlučných návštěvníků. Klid a slunce, to je hlavní deviza této oblasti.

Cabo de Gata

Vesnička La Isleta del Moro.
Vesnička La Isleta del Moro
Osada Los Escullos.
Osada Los Escullos

Cabo de Gata je jednou z nejsušších oblastí v Evropě, srážkový průměr činí pouhých 200 mm ročně a průměrná teplota je 18 stupňů, to činí z regionu jedno z nejexotičtějších míst starého kontinentu. Charakter krajiny je vulkanického původu, je hornatý a spadá prudce do moře, krajinu tvoří travnatá savana, můžete běžně narazit na kaktusy, plameňáky, vulkanické krátery. Opravdová exotika v Evropě. Cabo de Gata je rovněž zapsáno v seznamu UNESCO jako podmořská biosférická rezervace, v místních obchůdcích najdete rukodělné výrobky, stejně jako lokální produkci olivového oleje, vína, ořechů a podobných produktů.

Pláž u osady Los Escullos.
Pláž u osady Los Escullos
Vesnička Isleta del Moro.
Vesnička Isleta del Moro

Navštívil jsem Cabo de Gata mimo hlavní sezónu, byl březen, přes den jsem se opaloval na liduprázdné pláži, ubytování bylo na západní Evropu k mání za směšné ceny. Hledáte-li nízkorozpočtové ubytování, mohu doporučit např. Hostal Sol Bahía v San Jose nebo třeba camping Los Escullos ve stejnojmenné osadě. Kromě lenošení na plážích můžete podnikat túry. Tras, které můžete prozkoumat, je bezpočet. Hlavní atrakcí Cabo de Gata je klid. Tolik hvězd, které uvidíte mimo místní vesnice, a půvabné ospalé kouzlo soumraků stojí za trochu komplikovanější dostupnost oblasti. Toto je malý ráj pro každého lehkožila.

San Jose.
San Jose

Výchozími body k vašemu putování může být San José, jakési centrum celé oblasti, kde přeci jen najdete poměrně živý turistický ruch a dostatek ubytovacích kapacit i autobusové spojení do Almerie, stejně jako krásné pláže Los Genoveses a El Mónsul. Osadu s půvabným jménem Los Escullos tvoří hotel, pár domků a velmi dobrý kemp. V okolí se nachází překrásné pláže, můžete se válet na písečné pláži a hned za skálou je jen pro vás liduprázdná oblázková pláž, záleží jen na vašich preferencích. Ještě o kousek na sever je romantická bílá vesnička La Isleta del Moro a dál na sever další a další opuštěné zátoky, pláže a poklidné vesnice. Tento kraj si musíte objevit sami, hledáte-li dostupnou exotiku a romantiku, Cabo de Gata je to pravé místo.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře