Landek Park – hornické muzeum, Ostrava, Česká republika

Kromě Dolní oblasti Vítkovice je Landek Park dalším místem v Ostravě, kde se původně průmyslová oblast mění na lokalitu plnou zajímavostí, určených nejen pro turisty, ale i pro samotné Ostravany.

Venkovní expozice - razící stroj a další objekty
Venkovní expozice – razící stroj a další objekty

Landek má narozdíl od Vítkovic ještě jednu přidanou hodnotu – a to je příroda na samotném kopci Landek, který byl roku 1993 vyhlášen národní kulturní památkou a jde o lokalitu významnou z hlediska nejen přírodovědného, ale i geologického či archeologického.

Ze zajímavostí lze zmínit určitě objev Petřkovické Venuše, jejíž stáří je odhadováno na cca 23 tisíc let. Výjimečná je mimo jiné tím, že oproti Věstonické Venuši a dalším pravěkým Venuším představuje nikoliv baculku, ale štíhlou ženu. :-) Dále uveďme například černouhelné sloje, které vycházejí přímo na povrch, což prostě znamená, že si jen tak jdete na vycházce a vedle pěšiny je viditelné ložisko uhlí. :-)

A jde se rubat ! :- )
A jde se rubat ! :- )

Po vstupu do areálu, aniž byste museli mít vstupenku, máte možnost shlédnout venkovní expozice, kdy je na volném prostoru vystavena zejména důlní technika. Za vstupenku v tarifu určeném pro tzv. velký okruh vás pak v areálu dolu Anselm čeká prohlídka expozice báňského záchranářství a podzemní expozice. Působivé jsou i samotné budovy dolu, které jsou postaveny ve slohu tzv. průmyslové secese. Důl byl několikrát přejmenován, až nakonec v roce 1951 bylo změněno jméno dolu na Důl Eduarda Urxe.

Podzemní expozice: Po sfárání pod zem a vystoupení z klece se před návštěvníkem otevře čtvrt kilometru chodeb, které ukazují průřez historií zdejší těžby uhlí od konce 18. století do současnosti. Prohlídka štol pocházejících z poloviny 19. století je doplněná poutavým odborným výkladem, některé stroje jsou předváděny v chodu. Figuríny horníků v životní velikosti názorně ukazují, za jakých podmínek lidé v dolech pracovali. Nechybí ani možnost seznámit se přímo v podzemí s podobou uhelných slojí a geologických vrstev, které je provázejí, se zařízeními zajišťujícími bezpečnost a především se dvěma kompletními stěnovými poruby. (zdroj : oficiální web Landek Parku).

Expozice báňského záchranářství je největší svého druhu na světě a umožní vám poznat záchranářskou a oživovací techniku, dýchací přístroje, důlní lampy a mnoho dalších exponátů.

V rámci volně přístupných expozic je k vidění dále například řetízková šatna, což je typický systém uložení oblečení horníků. Působí to nicméně poněkud bizarně.

Řetízková hornická šatna
Řetízková hornická šatna

Na závěr jen zmíním, že v areálu je několik sportovišť a prochází jím cyklostezka a na vrcholu kopce je rozhledna, takže si tady každý přijde na své, ať již návštěvu Landeku pojme jako turistickou procházku, cyklistickou vyjížďku či putování za poznáním hornické historie.

Důlní vláček z 60. let umožňující projížďku nejen dětem
Důlní vláček z 60. let umožňující projížďku nejen dětem

Energii je pak možné načerpat ve stylové hornické restauraci Harenda u Barborky.

Restaurace Harenda u Barborky - bývalá hornická kantýna
Restaurace Harenda u Barborky – bývalá hornická kantýna

Ještě musím dodat jednu věc – jak v Dolní oblasti Vítkovice, tak na Landeku jsou průvodci opravdovými odborníky, takže je velká pravděpodobnost, že v dole vás bude provádět bývalý horník. Takže vyrazte na víkend do Ostravy!

Více informací na http://www.landekpark.cz/

[wpgmappity id=“67″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Landek Park – hornické muzeum, Ostrava, Česká republika“

  1. Kousek z hornické minulosti najdeme po celé Ostravě – parcích, muzeích i restauracích a veřejných prostorech. A je to dobře.

Komentáře