Ostrava

Vyhlídková věž Nové radnice, Ostrava, Česká republika

Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě je kromě Dolní oblasti Vítkovice dalším místem, které by návštěvník tohoto města neměl minout. Při troše štěstí, kterým mám na mysli dobrou viditelnost, se pozorovateli naskytnou velmi zajímavé pohledy do širokého okolí.

Ostrava
Vyhlídková věž Nové radnice – pohled na Beskydy

Vyhlídková věž Nové radnice a trocha historie

O stavbě nové radnice se v Ostravě začalo jednat už kolem roku 1912. V uvažované lokalitě blízko řeky Ostravice se uvažovalo o výstavbě dalších institucí, a proto i nová radnice do tohoto administrativního celku dobře zapadala.  V roce 1923 byla vypsána architektonická soutěž. Hlavním iniciátorem výstavby nové radniční budovy byl tehdejší starosta Jan Prokeš. Vítězný návrh Františka Koláře a Jana Rubého byl vybrán v roce 1924 a paradoxně díky problémům s nestabilním podložím byl projekt změněn, protože původně uvažovaná zděná věž byla příliš těžká. To dalo vzniknout odlehčené ocelové věži s měděným oplátováním.

Ostrava
Vyhlídková věž Nové radnice – iniciátor stavby

Technická data a zajímavosti

Celková výška věže je 85,6 metru, vyhlídková terasa je ve výšce 73 metrů a věž samotná váží 155 tun. Nahoru vede 292 schodů, celkově se schody z náměstí jich je 429. Na vyhlídkovou plošinu se ale dostanete pohodlně rychlovýtahem vysokým 51 metrů, což byl ve své době nejvyšší výtah v celé zemi. Na věži se nachází hodiny vážící 2 tuny s ciferníkem o průměru 3,5 metru. Budova radnice je pod věží zpevněna 3 metry silnou železobetonovou výztuží, která nese váhu věže. Věž je dodnes nejvyšší radniční věží v republice.

Interiér a exteriér Nové radnice je ryze funkcionalistický a svým vzezřením plně koresponduje s tím, jak bylo město vnímáno v dobách největšího ekonomického růstu. Vnitřní prostor je obložen mramorem a působí velmi honosně. Tato stavba se opravdu povedla!

Ostrava
Vyhlídková věž Nové radnice – pohled dolů do vnitrobloku radnice

Co uvidíte z ochozu věže?

Výška je to opravdu veliká, takže Ostravu budete mít jako na dlani, uvidíte Dolní oblast Vítkovice v kontextu s celým městem, ostatními důlními díly, vaše oči neminou známou haldu Ema, tvořenou miliony tun vytěžené hlušiny z okolních dolů. Uvidíte panorama Beskyd a Jeseníků, kostely a katedrálu, stadion Bazaly a taky do Polska.

Vstupné a otevírací doba:

Věž je otevřena denně, od března do listopadu od 9 do 19 hodin, od prosince do února od 9 do 17 hodin.

Vstupné činí slušných 50,-.

Poznámka na závěr

Na věži jsem strávil docela dlouhou dobu, chtěl jsem totiž ulovit západ slunce, rozptylové podmínky ale nebyly nic moc, takže oblačnost a smog kazil dojem ze získávání fotek a západ slunce se nakonec nekonal.

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

1 komentář u „Vyhlídková věž Nové radnice, Ostrava, Česká republika“

  1. Chtěli jsme se dnes podívat na vyhlídkovou věž,počasí tomu i přálo…ale nenašli jsme nikde žádnou živou duši kromě ostrahy,která by nám poradila kudy na věž…a šipka ukazující informace,taky mátla…tak jsme vzali zavděk aspoň procházku podél řeky….celkové hodnocení-zklamání…

Komentáře