Žně v Norsku

WWOOFing aneb Spoj „doplň si sám“ s „doplň si sám“… prostě žij smysluplně!

Při psaní tohoto článku jsem si lámal hlavu nad jeho názvem. Na výběr jsem měl několik variací ze známého rčení: Spoj potřebné s užitečným. Problém nastává v neobjektivnosti těchto dvou
pojmů, přece kdo rozhoduje, co je potřebné a co užitečné? Pravděpodobně naše vědomí, které nás zásobuje asociacemi založenými na základě našeho přesvědčení. Jak můžete vidět, název článku jsem nakonec přenechal vám, tak aby si každý mohl vybrat to svoje.

WWOOFing
WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms

Zkratka WWOOF je odvozena od slovního spojení World-Wide Opportunities on Organic Farms, což v překladu znamená CeloSvětové Příležitosti na Organických Farmách. A o co se jedná? O možnost vykonávat dobrovolnictví na organických ekologických farmách téměř po celém světě (Severní Korea se ještě zdráhá do projektu zapojit).

Prakticky probíhá výměna vaší práce za ubytování, stravu a neocenitelné zážitky, doslova se vydáte do světa „na zkušenou“ pěkně jako zastara, no to je romantika, ne? A teď už možná tušíte, z čeho pramenilo mé rozhodovací dilema při výběru názvu. WWOOFing totiž v jednom all-exclusive balíčku nabízí možnost dobrovolnictví, cestování, posunování vlastních limitů, poznávání jiných kultur a míst, zdokonalování jazyka, získání nových přátel a kontaktů a další a další, tak a teď babo raď, co z toho je potřebné a co užitečné? Ode všeho trochu, viďte?

Ranní probuzení u jezera v Norsku
WWOOF – Ráno na WWOOFingu v Norsku

Jak to funguje?

Jako všechno na světě, JEDNODUŠE. Na webových stránkách wwoofinternational.org si vyberete zemi z aktuálního seznamu podle svých preferencí. Je libo Afrika? Nebo snad Amerika, Asie, Evropa, Blízký východ? Zas a znova, doplň, tentokrát spíše vyber, si sám.

Po zvolení destinace vás web přesune na stránky dané země, kde je většinou nutná zpoplatněná registrace, přičemž částka za registraci se liší země od země. Po potvrzení platby je zájemci umožněn přístup do databáze farem, které WWOOF zkušenost nabízejí.

Databázi je možné využít k výběru farmy a zkontaktování majitelů. Zde je „vyjednávání“ opět individuální, a pokud jsou obě strany, tedy dobrovolník a hostitel, spokojené, zbývá jen domluvení termínu pobytu a koupě letenky, jízdenky, plné nádrže, náhradní duše na kolo, turistické boty… no však vy se tam určitě nějak jako zkušení světoběžníci dopravíte.

Norsko
WWOOF – koně, kopce a kopce hnoje – WWOOFing v Norsku

Na výběr je toho skutečně mnoho, na stránkách některých zemí můžete narazit na šikovné filtry a zjednodušeně tak hledat třeba veganské farmy, práci s koňmi, rodinnou farmu, rodinnou farmu s malými dětmi (přiberte hooodně trpělivosti) anebo celé komunity, které žijí alternativní život a nabízejí pro ostatní skrze WWOOFing možnost zkusit si to taky.

Norské fjordy, západ slunce
WWOOF – Večerní přejezd fjordu a západ slunce – WWOOFing v Norsku

Tak co na to vaše srdce a svědomí? Cestování, zážitek, pomoc, nová výzva… pozitivní asociace? Skvělé! Click and go wwoofinternational.org. ;-)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „WWOOFing aneb Spoj „doplň si sám“ s „doplň si sám“… prostě žij smysluplně!“

Komentáře