Kočičí hrádek, Lesy Podhůra

Rekreační lesy Podhůra na Chrudimsku

Tak toto nelze Chrudimským než závidět – turistické stezky, rozhledna, singltrek, naučná lesní stezka, venkovní tělocvična, miniatura hradu Kočičí hrádek, stylová letní restaurace, lanový park, dětské hřiště, hipostezka v blízkosti hřebčína – to vše nabízí rekreační lesy Podhůra. Ty jsou v majetku města Chrudim, města Slatiňany a Lesů České republiky s.p. a i když zabírají jen pár kilometrů čtverečních, najdeme v nich opravdu hodně zajímavého.

Lesy Podhůra - turistické trasy
Lesy Podhůra – turistické trasy

Podhůra je cílem častých výletů už od 19. století. Od roku 1903 se pak například mohou turisté občerstvit ve stylové restauraci Monaco.

Výletní restaurace Monaco nedaleko Slatiňan, lesy Podhůra
Výletní restaurace Monaco nedaleko Slatiňan, Lesy Podhůra

V tu dobu už mohli turisté navštívit i Kočičí hrádek – kolem let 1898 – 1901 jej nechala postavit kněžna Vilemína Auersbergová. Tato miniatura hradu je cílem výletů hlavně rodin s malými dětmi, ale potěší i dospělé na cestě za dalšími zajímavostmi.

Kočičí hrádek, Lesy Podhůra
Kočičí hrádek, Lesy Podhůra

Dalším lákadlem je rozhledna Bára.

Rozhledna Bára, lesy Podhůra
Rozhledna Bára, Lesy Podhůra

Rozhledna, postavená nejprve v roce 2008 a následně po ničivém tornádu znovu v roce 2009, má atypickou konstrukci. Je vyrobena z modřínového a dubového dřeva, má tvar trojbokého komolého jehlanu, což je právě ve světě celkem ojedinělé.

K rozhledně náleží obslužný domek, kde je možné zakoupit suvenýry a občerstvení.

Obslužný domek u rozhledny Bára v lesích Podhůra
Obslužný domek u rozhledny Bára v lesích Podhůra

 
 

Čertova skalka a rozhledna Bára
Čertova skalka a rozhledna Bára

Pokud vám nestačí pěší putování a chcete si přidat ještě nějaké sportovní aktivity, tak pro nás nadšené bikery byl vybudován singltrek Podhůra. S ohledem na malou rozlohu lesů Podhůra tady zřizovatelé nezvládnou „namotat“ tolik kilometrů singltreku, jakými se pyšní známější Rychlebské stezky či Singltrek pod Smrkem, ale i tak je to chvályhodná aktivita a buďme rádi za to, že ne všude se cesty automaticky přelévají asfaltem.

Navíc ne nadarmo je tento singltrek označován přívlastkem příměstský, a proto se chrudimští celkem mají, protože si na rozdíl od většiny z nás mohou večer po práci zajet na singltrek.

Další zastávkou na našem sportovním putování může být tělocvična… ano, čtete správně. Jde sice o tělocvičnu lesní, ale i tak je možné si dát solidně do těla.

Lesní tělocvična v lesích Podhůra
Lesní tělocvična v lesích Podhůra
Lesní tělocvična v lesích Podhůra
Lesní tělocvična v lesích Podhůra

Pokud bychom se opět ze sedla biku či z prostředí tělocvičny vrátili zpátky k pěší turistice, pak lze zmínit tříkilometrovou lesní stezku Podhůra či naučnou stezku Ke Kočičímu hrádku, která má 9 informačních cedulí a dlouhá je jen 2 kilometry, a je tak vhodná zcela pro všechny. Trasa začíná i končí nad parkem zámku Slatiňany a vede kolem Švýcárny – nově otevřeného interaktivního muzea starokladrubského koně.

Švýcárna Slatiňany
Švýcárna Slatiňany

Jen ještě doplníme, že tímto článkem jsme pokračovali v seriálu o Chrudimsku. Všechny články pak naleznete v sekci Pardubický kraj. Již si podle těchto článků můžete naplánovat víkend na Chrudimsku, kdy mimo jiné dnešní putování po lesích Podhůra můžete spojit s výletem na nedalekou zříceninu hradu Rabštejnek.

Podívejte se také na více informací o celém areálu rekreačních lesů. V bohatě vybaveném informačním centru v Chrudimi si pak můžete vyzvednout mapku lesů a informační letáky a brožury mimo jiné k rozhledně a dalším zajímavostem této nádherné a přívětivé lokality.

[wpgmappity id=“117″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře