Poutní místo Medjugorje, Bosna a Hercegovina

Jestli mi během cestování něco opravdu vyrazilo dech, je to nepochybně Medjugorje, městečko v Bosně a Hercegovině, kde se údajně několikrát zjevila Panna Marie. Poprvé se tak stalo roku 1981, naposled letos, kdy noviny přinesly článek o zčistajasna světélkující sošce, jejíž světlo ale bohužel nejde zachytit foťákem ani kamerou.

Bláznivé, říkáte si? To možná ještě netušíte, jak šílené místo Medjugorje ve skutečnosti je.

Typická výloha v Medjugorji
Typická výloha v Medjugorji

Medjugorje – svaté místo nebo útok na vaši peněženku?

V první řadě je důležité poznamenat, že Medjugorje je přeplněná turisty, ať už se jedná o věřící, kteří se chtějí pomodlit k soše Panny Marie, nebo pouhé zvědavce – místo je totiž nepochybně zajímavé i pro ateisty.

Už během příjezdu do Medjugorje si můžete všimnout vysokého počtu luxusních hotelů. Nejspíš v celé Bosně a Hercegovině jich není tak velká koncentrace na jednom místě. Do Medjugorje jezdí celé zájezdové autobusy, výpravy se modlí, zpívají a hrdě mávají vlajkami, aby demonstrovali, z jaké země se na poutní místo vydali.

Nutno dodat, že posvátná atmosféra, jakou bych si na poutním místě představovala, se rozplývá v nečekaném množství obchůdků s náboženskou tematikou. A člověku bleskne hlavou – není celá Medjugorje jen jeden velký byznys?

Obchody v Medjugorji
Obchody v Medjugorji

Téma do Simpsonových

Při korzování po hlavní ulici, lízání hříšně drahé zmrzliny a koukání do výloh, u kterých je těžké určit hranici mezi kýčovitostí, děsivostí a směšností, mě napadá, že pošlu tip tvůrcům Simpsonových na nový díl, protože v Medjugorji by se Ned Flanders určitě vyřádil. Město si svou atmosférou málem žádá o zparodování. Na jedné straně spousta lidí, kteří se s nadšením vydali vstříc místu zjevení, na straně druhé obchodníci s mnohdy laciným (ne však levným) zbožím všeho druhu – knížky, pohledy, růžence, náramky, gumičky, sochy a sošky, oblečení… vlastně snad cokoli, nač si vzpomenete, v některém obchůdku najdete. A navíc s puncem svatosti!

Některé předměty balancují na hranici vkusu
Některé předměty balancují na hranici vkusu.

Nechápejte mě špatně – ač ateista, nemám k duchovnu a víře daleko. Medjugorje mě svým způsobem nadchla, ještě více mě ale šokovala tím, jak s klidným svědomím profituje na něčem tak neuchopitelném, jako je zázrak.

Nic naplat, každý ať si udělá o Medjugorji obrázek sám podle toho, z jakých důvodů se na poutní místo vydá.

 
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Poutní místo Medjugorje, Bosna a Hercegovina“

  1. Ahoj, moc hezký článek ;) já sám jsem věřící a do Medjugorje jezdím 1x za rok. Konkrétně na Mladifest, je to takové duchovní soustředění a trochu křesťanství v netradiční formě (tancování při bohoslužbách připomíná Afriku :D ) jinak s názorem na luxusní hotely a kýčovité obchody souhlasím. Nehodí se sem a mnozí lidé si chcou jen namastit kapsu. Bohužel to stejné je i na ostaních poutních místech (Lurdy, Fatima). Je zde potřeba oddělit duchovno od komerce. Třeba já vždy bydlím u místních, kteří provozují skromné ubytování. Jinak jenom oprava zjevení údajně probíhají každý den vždy v 18:40 při růženci. Jinak oceňuji tvoji odvahu jako ateisty jet na takové místo :))
    Zdravím z Olomouce :)

Komentáře