Burj Khalifa, Dubaj

Burj Khalifa, Dubaj

Nejvyšší stavba světa Burj Khalifa vznikla se záměrem dát Dubaji novou ikonu a symbol, který by nahradil hotel Burj Al Arab a nesmazatelně zaznačil Dubaj do mapy něčím jedinečným, co není nikde jinde na světě. A protože v Emirátech rostou mrakodrapy jako houby po dešti, padlo rozhodnutí, že si postaví nejvyšší stavbu, jakou kdy člověk dokázal postavit.

54 výtahů?! Ano! A jakých!

Jedna ze zajímavostí je, že se při stavbě Burj Khalifa záměrně kvůli konkurenci tajila její konečná výška, aby jim to prvenství náhodou někdo nevyfouknul. Při své výšce 828 m162 plnohodnotných pater a pohyb osob mezi nimi zajišťuje 54 výtahů společnosti OTIS.

Problémy při stavbě

Burj Khalifa se začala stavět 21. září 2006 a budova byla slavnostně otevřena 4. ledna 2010. Něco takového podle mě není fakt možné jinde než tady. Stavbu provázelo spoustu komplikací, jako asi každou jinou stavbu, ale největším problémem byly finance a to i přes to, že na stavbě dělali dělníci z Pakistánu, Indie a dalších zemí za cca 60 Kč na den. Nedostávali delší dobu zaplaceno, byli nuceni dělat takřka non-stop a tak proběhla vzpoura dělníků, při které zničili zařízení v kancelářích, auta i stavbu jako takovou. Odhadovaná škoda byla cca 20 000 000 Kč.

Finance

Aby bylo možné stavbu dokončit, musela si nakonec Dubaj půjčit peníze od Abú Dhabí a stala se tak pro ně velmi nepříjemná věc. Původně se tato věž totiž měla jmenovat Burj Dubaj a dodnes jí tak i spousta lidí říká. Abú Dhabí s finanční pomocí souhlasilo, ale jedině za podmínky, že věž bude pojmenována po jejich emírovi (šéfovi města – nejsem si jistý, jestli starosta by byl zrovna vhodný překlad) Khalifa bin Zayed Al Nahyan, a tak se největší ikonou Dubaje nakonec stala stavba nesoucí jméno člověka, který je neodmyslitelně spojený s vedlejším emirátem – Abú Dhabí.

Na designu interiéru se podílel sám pan Armani

Na designu interiéru Burj Khalifa se podílel dokonce sám pan designér Giorgio Armani, který tam má i vůbec první hotel tohoto druhu – Armani Hotel.

[wpgmappity id=“6″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Burj Khalifa, Dubaj“

Komentáře