Hotel Burj Al Arab, Dubaj

V Emirátech musí být všechno nějak extra… Vážně! A tak jsem nad tím přemýšlel a říkal si, že by nebylo na škodu zkusit sepsat alespoň pár těch nejzajímavějších míst, která jsem už viděl anebo na která se případně ještě chystám.
Ať už se jedná o hotel Burj Al Arab, nejvyšší věž světa Burj Khalifa, uměle vybudovaný ostrov Palm Jumeirah nebo potápějící se uměle vybudované souostroví The World. Začnu podle mě vůbec největším možným paradoxem, jaký si v téhle zemi dokážu představit.

Hotel Burj Al Arab

Burj Al Arab, hotel ve tvaru napnuté plachty společnosti Jumeirah, zná určitě velmi dobře každý. Ještě aby ne, vždyť se stal neodmyslitelným symbolem pro Dubaj a Spojené Arabské Emiráty jako takové. Architekt hotelu Burj Al Arab – Tom Wright – byl opravdu kapacita po všech stránkách a dost možná i tak trošku blázen nebo sebevrah.

Dodnes se k tomu údajně nevyjádřil, každopádně podle mého názoru se jedná suverénně o vůbec největší „Easter Egg„, jaké kdy kdo vymyslel a zrealizoval a jaké svět viděl. Říká se, že Tom Wright měl sen o tom, že křesťanství začne mít velký vliv na muslimské země, a rozhodl se to do stavby hotelu Burj Al Arab zakomponovat pod záminkou, že je to na počest plachetnice.

Postavit Arabům jako jejich největší chloubu a ikonu celé země největší křesťanský kříž na světě, to už chtělo opravdu velkou odvahu a notnou dávku šílenství k tomu. V podstatě dodnes se spekuluje, jestli to udělal záměrně, anebo se to stalo opravdu náhodou díky samotné konstrukci stavby a jen si toho nevšimnul.

Myslím, že taková stavba, jako je právě hotel Burj Al Arab, se navrhovala určitě v milionech možných 3D programech a modelech, takže podle mě to nemohlo jít přehlédnout. Já osobně jsem přesvědčený, že to byl záměr, ale je to čistě jen můj názor.

Už jenom třeba to, že kříž hotelu Burj Al Arab není normálně vidět jinak než z moře. Z pevniny si toho člověk vůbec nevšimne, naopak z moře se lodím už z dálky objeví na obzoru hotel Burj Al Arab a jeho obrovský křesťanský kříž. Vskutku zajímavé, ovšem pokud by to bylo např. ve Vatikánu, že? :-)

Kříž na obrázku dole je černou barvou jen zvýrazněn, aby šlo lépe vidět, kde máte na hotelu Burj Al Arab tento kříž hledat. Ve skutečnosti není tak patrný na první pohled, protože je bílý a jeho vrchní část není až tak výrazná, jako je díky tomu zvýraznění černou barvou dole.

Burj Al Arab
Když se na to přišlo, stavba hotelu Burj Al Arab už byla tou dobou údajně časově ve skluzu a těsně před dokončením. Začal tedy zmatek, blázinec a panika, jestli to tak nechat nebo nenechat a co s tím. Ještě štěstí, že je nenapadlo to dát třeba kvůli tomu zbourat.
Ale vsadím se, že i na hotel Burj Al Arab přijde během několika let řada a postaví místo toho nějaký mnohem větší a modernější hotel, který už nebude na širé moře hlásat symbol křesťanství, jako to teď dělá právě luxusní hotel Burj Al Arab.

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Hotel Burj Al Arab, Dubaj“

Komentáře