Pár tipů na výlety v okolí města Kos

Dny na Kosu ubíhaly poměrně rychle, zbývaly nám už jen 3 dny do konce dovolené a měli jsme toho ještě tolik v plánu navštívit. A proto jsme se v pátek vydali podívat do Old Pyli. Je to staré městečko v hornaté části ostrova na hoře Dikaio, respektive jsou zde už jen základy domů a hradu.

Old Pyli
Old Pyli

Rozhodně stojí za to se tam vyškrábat, alespoň kvůli tomu výhledu, celé Marmari budete mít jako na dlani. Navíc si můžete nahoře zazvonit pro štěstí na zvon. V případě žízně je možné se vyšplhat ještě výše a dojít si do „restaurace“, jejíž hudba se line až k parkovišti.

Výhled na Marmari z Old Pyli

Také jsme chtěli navštívit město Zia, vyhlášené díky mnoha kavárnám, které jsou vysoko položené a je z nich nádherný výhled na ostrov. Bohužel vzhledem k teplotě vzduchu, která v té době na ostrově Kos vládla, jsme to po cestě vzdali a nejkratší možnou cestou jsme se vydali k moři. Skončili jsme kousek od půjčovny skútrů na pláži v Tigaki. Pláž je zde hezká a písčitá.

Dřevěný chodníček v Tigaki

Z pláže jsme šli přes „dřevěný chodníček“ kolem sprchy, který vedl k „uličce restaurací“. Restaurace jsou zde vedle sebe a do každé vás lákají. My se nechali zlákat do Dana Restaurant.

Dana restaurant v Tigaki

Pán nám nabízel čerstvou rybu za 5 eur (všude jinde kolem 10 eur), ryba vypadala opravdu veliká, ale mě zaujaly mořské plody, které zde měli za nejnižší cenu, co jsem na Kosu dosud viděla. I když jsem váhala, zda si dát královské krevety za 7,9 eur, nakonec jsem si dala čerstvé kalamáry za 5,9 eur a přítel si dal nějaké zapečené těstoviny s mletým masem.

Vodu 1,5 l měli za 3 eura, my jsme to ale usmlouvali na 1 euro (což byla původně cena za 0,5 l), protože nám vodu donesl, aniž bychom ji chtěli.

Dana restaurant – kalamáry

Po výborném obědě jsme se vydali do města Kos cestou kolem pobřeží. Zastavili jsme se po cestě v cípu Lambi beach, konkrétně na Baltic Beach, kde jsme kolem 13 h dostali nabídku na lehátka zdarma, a tak jsme zde asi na cca 2 hodiny zakotvili a dali si vodku s džusem a pivo, které nám „hlídač“ lehátek mile rád objednal a za smluvenou cenu 8 eur také donesl z blízké restaurace The Quick Corner Beach restaurant. Bylo to milé.

Baltic Beach

Na této pláži bylo úžasné, že je poblíž přístav města Kos a kolem plující lodě vytvářejí velké vlny. Jakmile nějaká loď plula okolo, všichni rekreanti hned naskákali do vody, pozorovat to bylo velice komické.

Přístav ve městě Kos

Město Kos a jeho krásné památky

Další zastávkou byl přímo přístav ve městě Kos, kde jsme zaparkovali kousek od přístavu v ulici Meg. Alexandrou, prošli jsme přístav a podívali se na Hippokratův platan. Podle legendy pod tímto stromem vyučoval své žáky slavný řecký lékař starověku Hippokrates. I když podle stáří platanu je to spíše odnož toho původního. Nachází se na Hippokratově náměstí. Je to zajímavé místo plné obchůdků, dá se zde nakoupit hodně suvenýrů za přijatelné ceny. A pokud se vám zde bude něco líbit, tak si to kupte zde, jinde na ostrově už to potom těžko seženete, vím, o čem mluvím.

Hippokratův platan

Chtěli jsme také navštívit hrad rytířů Řádu sv. Jana, který je kousek od platanu, ale vstup je 9 eur za osobu a prý tam za tu cenu pro „nepamátkáře“ nic není, jen ruiny.

Vstup do hradu rytířů Řádu sv. Jana

Podobně jsme zavrhli i Asklepion, který lěží cca 20 – 30 min od města Kos, což je původní Hippokratova nemocnice, kde založil svoji lékařskou školu a je největší v celém Řecku, ale kdo nemá rád ruiny, tak ho 7 eur za osobu nenadchne (tak jako nás), takže jsme čas věnovali raději památkám ve městě Kos, kterých je zde opravdu hodně.

Termální prameny Verso Empros Thermi

Kolem 16 h jsme se z Kosu vydali do Verso Empros Thermi, což jsou vyhlášené termální prameny asi 45 min jízdy na skútru od Kosu. K naší velké radosti jsou zdarma. ;-)

Verso Empros Thermi

Do moře zde vyvěrá termální pramen. Okolo jsou vyskládány kameny a vytvořený prostor, kde se dá ležet. Čím blíže jste vřídlu, tím je vyšší teplota (až 60°C), ale sem tam vyvěrá i blíže ke kamenům, které jsou sice chlazené mořskou vodou, ale i tak poznáte, že vyvěrá rovnou pod vámi. Je zde klasicky cítit sirnatý „vajíčkový“ odér.

Zážitek je to příjemný, odpoledne a k večeru už tam nebývá tolik lidí jako ráno. Od parkoviště je cesta docela prudkým kopcem zhruba 10 min po prašné cestě, ale od rána do odpoledne je možné se nechat svézt na oslovi, tuším, že jedna jízda byla za 3 eura. Doporučuji vyjet dříve a užít si zde více času. My jeli později, a proto jsme si to bohužel neužili patřičně dlouho. Západ slunce je zde ale opravdu úžasný. Vřele doporučuji.

Verso Empros Thermi při západu slunce

Páteční výletní den jsme si opravdu užili, jen by bylo možná lepší rozdělit navštívená místa do více dní a pobýt na každém více času, alespoň tedy v termálech. Večer jsme padli únavou do postele a těšili se na plavbu lodí na spící sopku Stefanos. Tento zážitek vám ráda popíšu v další a zároveň poslední části článku o ostrově Kos.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře