Chata Macocha

Propast Macocha a okolí, chata Macocha

Byli jsme tam už určitě všichni… nebo aspoň téměř všichni – ať už na školním výletě, s rodiči, či jsme tam vyrazili někdy sami o víkendu nebo prázdninách. Řeč je o Macoše, naší nejznámější propasti. Dnes pro vás máme v souvislosti s touto lokalitou ještě jeden tip. Na Macochu a Punkevní jeskyně jezdí celkem hodně lidí, hrozí tedy, že se budete o zážitek muset dělit s davy turistů, že budete míjet na parkovišti desítky aut či nedobrovolně poslouchat reprodukovanou hudbu ze stánků s občerstvením apod.

Propast Macocha
Propast Macocha

Vpodvečer se ale místo vylidní a atmosféra lokality je o poznání příjemnější. Pokud si tak chcete v poklidu Macochu a nejbližší okolí užít a klidně tu i strávit západ či východ slunce, můžete využít služeb turistické chaty Macocha.

Chata Macocha
Chata Macocha

U propasti jsou zřízeny dvě vyhlídkové terasy – tzv. horní můstek a dolní můstek. Chata se nachází cca 50 metrů právě od horního můstku, takže bydlíte opravdu v bezprostřední blízkosti propasti.

Horní můstek, propast Macocha
Horní můstek, propast Macocha

Stoletá turistická chata Macocha nabízí jednoduché ubytování a vejdete se do sedmi stovek za dvě osoby. Na chatě se vaří a můžete si objednat i snídaně. Sociální zařízení (nedávno zrenovované) je společné na patře.

Pokoj na Chatě Macocha
Pokoj na chatě Macocha

Společné sociální zařízení

Společné sociální zařízení

Pokud jste si oblíbili takový styl ubytování – tedy stará jednoduchá turistická chata uprostřed přírody, jako jsou třeba chata Jiřího na Šeráku či například chata Návrší pod Kralickým Sněžníkem anebo mnoho krkonošských bud, pak budete určitě spokojeni.

Chata Macocha v ranním slunci
Chata Macocha v ranním slunci

Popisovat všechny možnosti, kam se podívat v Moravském krasu, by nám nestačilo zdaleka na jeden článek. Zde tedy popíšu jen ta místa, která jsou cca do půl hodiny od chaty a můžete si tak k nim udělat rychlou procházku třeba po večeři.

Turistický rozcestník před Chatou Macocha
Turistický rozcestník před chatou Macocha

Jen dvě stě metrů vzdálený je dolní můstek.

Dolní můstek, propast Macocha
Dolní můstek, propast Macocha

Přibližně kilometr je vzdálená vyhlídka Koňský spád – je to 100 metrů vysoká skalní stěna. Název upomíná na tragickou událost z první poloviny 19. století, kdy se tu do žlebu zřítil povoz s koňmi. V příkrých skalních stěnách ústí řada jeskyní.

Vyhlídka Koňský spád
Vyhlídka Koňský spád

Dva kilometry je to od chaty k Punkevním jeskyním. Kdo chce, může využít lanovku, ale je to opravdu kousek z kopce.

Lanovka Punkevní jeskyně - Macocha
Lanovka Punkevní jeskyně – Macocha

A nejenže je to kousek, navíc cestou můžete projít Čertovou brankou. Čertova branka na tzv. Salmově stezce je pozůstatkem staré jeskyně.

Čertova branka
Čertova branka

V blízkosti Macochy je toho prostě hodně k vidění a ve vzdálenějším okolí se nachází mnoho dalších zajímavých turistických cílů, ke kterým se vydáme zase někdy příště.

[wpgmappity id=“115″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře