Kostelík v Kopřivné

Ze Šumperka na Městské skály a Nový Hrad

Dnes se vydáme na jednodenní výlet, a sice na cca dvacetikilometrovou túru ze Šumperka do Hanušovic. Do Šumperka se v poklidu dostanete vlakem z Olomouce či Zábřehu. V Šumperku se hned před nádražím napojíme na zelenou značku. Šumperk je velmi pěkné město, označuje se jako Živá brána Jeseníků.

Líbí se mi (a myslím vcelku oprávněně) šumperská architektura i kulturní život. Než vyrazíte na túru samotnou, projděte si v poklidu město, prohlédněte si radnici, divadlo, městské hradby či honosné prvorepublikové vily. Pak pochopíte, proč se Šumperku říkávalo Malá Vídeň.

Radnice v Šumperku
Radnice v Šumperku

Až si prohlédnete město, vraťte se na Hlavní třídu, z níž zelená značka odbočuje do podchodu a opouští centrum města.

Zelená pokračuje až na rozcestí Tulinka. Tady odbočíme doleva na žlutou značku. Sice si trochu mákneme, ale cestu si tímto zpestříme o skály Kokeš (518 m n. m.).

Pohled na Jeseníky ze skaliska Kokeš, vzadu Praděd
Pohled na Jeseníky ze skaliska Kokeš, vzadu Praděd

Pak se napojíme znovu na zelenou a to už stoupáme na Městské skály (681 m n. m.).

Městské skály na Šumpersku
Městské skály na Šumpersku

Jde o celkem výrazný skalní útvar s krásným výhledem a altánkem. Ideální místo na svačinku. To máme za sebou cca 7 km.

Městské skály, vzadu za stromy schovaný altánek na vyhlídce
Městské skály, vzadu za stromy schovaný altánek na vyhlídce
Rozcestník na Městských skalách
Rozcestník na Městských skalách

Dále pokračujeme pořád po zelené, místy je to velmi luxusní cesta a krásně to odsýpá. Projdeme osadou Osikov a solidně se zadýcháme při výstupu na Smrk, nejvyšší vrchol na naší trase (742 m.n.m.). Je to dobrý orientační bod, protože nahoře stojí vysílač.

Ze Smrku pohodlně sejdeme do Kopřivné. Je tu jen obchod, hospodu tu nenajdete, takže je třeba mít nějaké pití a jídlo s sebou. Hezkou dominantou je bílý kostelík z 18. století.

Kopřivná
Kopřivná

Za kostelíkem opustíme Kopřivnou a přes louky pořád po zelené zase vstoupíme do lesa. Asi po kilometru a půl pak dojdeme k další dnešní zajímavosti – zřícenině Nového Hradu (Furchtenberg).

Nový Hrad nedaleko Hanušovic
Nový Hrad nedaleko Hanušovic (vstupní brána)

Jde o rozsáhlou zříceninu hradu; zničen byl někdy před r. 1470. Zachovaly se věže i brány, bašty či obranná zeď. Bližší informace naleznete zde.

Nový hrad - jedna ze zachovaných věží
Nový Hrad – jedna ze zachovaných věží

Od hradu jsou to pak 4 kilometry k pivovaru Holba (můžete navštívit Pivovarské muzeum a občerstvit se v Pivovarské restauraci) a po dalším půl kilometru dojdete na nádraží Hanušovice. Odtud se pohodlně dostanete třeba do Olomouce či do Zábřehu, kde se dá přesednout na spoj směr Praha apod.

[wpgmappity id=“114″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře