V bolivijské expozici, Expo 2015

Expo 2015 v Miláně

1. května se otevřely brány světové výstavy Expo 2015 v Miláně. První dny byly spojeny mimo jiné s pouličními protesty, kdy demonstrující vyčítali italské vládě nehospodárné nakládání s prostředky určenými na Expo.

Nijak bych to ale nepřeceňoval a i když je dost možné, že příprava výstavy byla předražená jako české dálnice, Italům se pořádání Expa určitě vyplatí. Miliony vstupenek už byly prodány a očekává se, že Expo navštíví na 20 milionů návštěvníků. A protože se po 15 letech (kdy se Expo 2000 konalo v německém Hannoveru) výstava přiblížila do rozumné vzdálenosti od České republiky, bude mezi návštěvníky určitě i hodně Čechů.

Před českým pavilonem, Expo 2015
Před českým pavilonem, Expo 2015

Český pavilon se nachází v úvodní části areálu Expa nedaleko vstupu, současně je tedy – pokud návštěvník projde areálem Expa – jedním z pavilonů, které budete míjet krátce před opuštěním areálu. A jak uvádějí sami autoři pavilonu, právě proto pavilon obohatili mimo jiné o prvek připomínající městskou plovárnu. Návštěvník Expa by si měl totiž u českého pavilonu případně i odpočinout. Celý český pavilon se pak dá po výstavě rozebrat a odvézt.

Czech RePublic Pool, český pavilon, Expo 2015
Czech RePublic Pool, český pavilon, Expo 2015

Do Milána létají letecké společnosti za rozumné ceny a třídenní až čtyřdenní výlet se dá spojit s návštěvou jak Expa, tak města samotného.

V centru města v těchto dnech často narazíte na  upoutávky na Expo. Jedna z ulic s vlajkami účastníků Expa - vlevo česká vlajka.
V centru města v těchto dnech často narazíte na upoutávky na Expo. Jedna z ulic s vlajkami účastníků Expa – vlevo česká vlajka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byť před těmi 15 lety jsme si na Expo v Hannoveru vyčlenili dva dny, tentokrát jsme tak neučinili a byli jsme na milánském Expu jen 1 den. Nicméně tam najdete cca 50 pavilonů (byť všechny určitě není potřeba navštívit) a když si vezmete, že takových 30 jich za návštěvu určitě stojí a za den jich stihnete přibližně 15 – 20, pak je jasné, že kdo má tu možnost, měl by volit dvoudenní prohlídku.

Expo 2015
Expo 2015

Na Expu najdete trochu té komerce v podobě mírně „pouťových“ atrakcí, ale zejména zajímavou architekturu, přínosné informace, kulturní tradice a v neposlední řadě mnoho zábavy v podobě všemožných 3D projekcí, zajímavých prezentací či multimediálních představení.

Alternativní vstup do braziského pavilonu, Expo 2015
Alternativní vstup do braziského pavilonu, Expo 2015

Hlavním tématem letošního Expa je „Feeding the planet, energy for life“; tedy „Uživit planetu, energie pro život“.

Ve švýcarském pavilonu vás čekají 4 věže. Švýcarsko se tentokrát prezentuje jako země jablek, soli, čisté vody a kávy. V jednotlivých věžích máte možnost ochutnat sušená jablka či pramenitou vodu nebo si odnést nescafé či krabičku se solí.
Ve švýcarském pavilonu vás čekají 4 věže. Švýcarsko se tentokrát prezentuje jako země jablek, soli, čisté vody a kávy. V jednotlivých věžích máte možnost ochutnat sušená jablka (v krabicích na fotce) či pramenitou vodu, nebo si odnést nescafé či krabičku se solí.

Pavilon pořadatelské země je rozlehlý a nabízí pestrou podívanou z italské kultury a národních tradic, a to nejen se vztahem k potravinám a výživě.

Italský pavilon, Expo 2015
Italský pavilon, Expo 2015

 

Projekce v italském pavilonu
Projekce v italském pavilonu

 

Americký pavilon - trochu překvapivě bez velkých atrakcí, jaké by člověk u Američanů očekával, zato plný informací a instalací zejména ohledně produkce potravin. Zajímavá je určitě "vertikální farma" - na jedné straně pavilonu rostou rostliny jiným směrem, než na jaký jsme zvyklí
Americký pavilon – trochu překvapivě bez velkých atrakcí, jaké by člověk u Američanů očekával, zato plný informací a instalací zejména ohledně produkce potravin. Zajímavá je určitě „vertikální farma“ – na jedné straně pavilonu rostou rostliny jiným směrem, než na jaký jsme zvyklí

V čínském pavilonu vsadili na tradici. Stěžejním tématem je vztah lidí k půdě v minulosti i současnosti.

Čínský pavilon, Expo 2015
Čínský pavilon, Expo 2015

Jednou z dominant Expa je pětatřicet metrů vysoký strom života. Spolu s okolními fontánami je pak strom života aktérem podobných vodních představení, jaké známe například z Křižíkovy fontány.

Strom života, Expo 2015
Strom života, Expo 2015

Je zajímavé sledovat konstrukce a materiály jednotlivých pavilonů. U toho ekvádorského máte například pocit, že jeho zdi jsou utkány jako pestrobarevné koberce známé z Latinské Ameriky.

Ekvádorský pavilon, Expo 2015
Ekvádorský pavilon, Expo 2015

Ještě několik měsíců máte čas; tak kdo má tu možnost, vyhledejte si letenky do Milána a zkuste letošní Expo stihnout.

Oficiální stránky Expa naleznete zde.
Podrobnosti o české účasti a našem pavilonu si můžete přečíst zde.

Fotogalerie Expo 2015 :

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře