Alberobello – městečko poseté kamennými domečky

Sluncem zalitý Apeninský poloostrov ukrývá na jihu Itálie klenot v podobě malebného městečka Alberobello, které se pyšní neobvyklými kamennými domečky ve stylu „trulli“.

Pokud se chystáte do hlavního města provincie Bari nebo Apulie (italsky Puglia) jako takové, tak byste si určitě neměli nechat uniknout návštěvu unikátního a pohádkového městečka jižní Itálie, které nese název Alberobello.

Městečko Alberobello se nachází pouhých 60 km jihovýchodně od hlavního města provincie Bari. Pro pohodlnou cestu z Bari můžete zvolit dopravu autobusem nebo vlakem.

Ulička
V uličkách na vás dýchne romantická atmosféra jižní Itáie.

Při příjezdu do města vás do vesničky s kamennými domky navedou všudypřítomné cedule s názvem „trulli“ a také hloučky turistů mířících ke stejnému cíli. Alberobello je vyhledávaným místem turistů, a proto se vám může stát, že si budete místo obdivování staveb dávat spíše pozor, abyste nebyli umačkaní v přeplněných uličkách.

Náměstí
Hlavní náměstí mezi domečky

Město je známé díky své unikátní architektuře domečků, které jsou postaveny ve stylu „trulli“. Především díky této architektuře je město součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Počátky těchto unikátních staveb sahají do druhé poloviny 16. století, kdy začala kolonizace tohoto území. Osadníkům bylo nařízeno stavět obydlí z kamene a bez malty, aby mohly být v případě královské inspekce jednoduše zbořeny a nepodléhaly dani v Neapolském království. V roce 1797 byl vydán dekret, kterým se stala vesnička svobodnou, a díky tomu byly všechny stavby zachovány pro oko dnešních turistů.

Domečky
Domečky trulli
Domeček s obchůdkem.
Domeček s obchůdkem

V Alberobellu je postaveno asi 1 500 těchto domečků. Samozřejmě zde nechybí ani kostel sv. Antonína, jehož výška činí 21 m a je taktéž krytá střechou ve stylu „trulli“.

Domečky trulli jsou stavěny bez malty a z opracovaných kamenů, které slouží jako krytina střechy a jsou snadno rozebíratelné. Střechy mají kuželovitý tvar a většina jich je zdobena bílými znaky. Všechny stěny jsou na domcích obíleny, takže je opravdu nádherné vidět domečky, jak září pod azurově modrou oblohou.

Střecha a obloha
Pokud je azurová obloha, tak domečky opravdu září bílou barvou.

Při příjemné procházce v bludišti uliček můžete nahlížet do většiny domečků, kde jsou obchůdky se suvenýry, dobová muzea nebo malé hotýlky. Určitě najdete i uličky, které zejí prázdnotou a můžete v nich nasávat tu pravou atmosféru. V létě je určitě moc příjemné se na chvíli v domečku ochladit. Díky velice silným zdím je uvnitř příjemný chládek.

Výhled ze střechy.
Pohled ze střechy domu

Pokud se tedy chystáte do Apulie k moři, tak jako velice příjemné zpestření pobytu vřele doporučuji návštěvu Alberabella. Budete určitě nadšeni místní atmosférou, která je jedinečná a nezapomenutelná.

Obchůdky se suvenýry.
Obchůdky se suvenýry.
Ulička.
Ulička

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Alberobello – městečko poseté kamennými domečky“

  1. zajímavé městečko,dočetla jsem se o něm v časopise a ráda bych se tam něky podívala.Mária.

Komentáře