Norský podzim, to je koncert zářivých barev

Podzim je krásná část roku, ať jste kdekoliv. Jsou však místa, kde jsou barvy v podzimním slunci opojné ještě více. Takto okouzlen jsem byl v okolí lyžařské chaty Knutehytta nedaleko města Kongsberg.

Knutehytta
Knutehytta

Knutehytta je lyžařská chata ve výšce 730 m n. m., nacházející se pod vrcholem Jonsknuten (902 m n. m.). Okolní hory mají bohatou historii těžby stříbra, ostatně v nedalekém Kongsbergu se nachází muzeum s touto tématikou a v okolí je mnoho historických památek této činnosti.

Pozůstatek těžební štoly
Pozůstatek jedné z mnoha štol na těžbu stříbra
Cedule označující vstup do těžební štoly
Cedule označující vstup do těžební štoly

Samotná chata pochází z roku 1929 a již od samého počátku své existence sloužila lyžařským nadšencům z okolí. Dnes spadá pod Kongsberg Skisenter AS, který je v Norsku velmi dobře znám kvalitou poskytovaných služeb. Chata slouží jako restaurace a má také ubytovací kapacity.

Chatu Knutehytta jsem v mém případě zvolil jako výchozí bod pro procházku nádhernou podzimní přírodou kraje Buskerud. Vrchol Jonsknuten pak nabízí výhledy do širokého okolí, včetně sousedního kraje Telemark.

Vrchol Jonsknuten nabízí výhled na kraje Buskerud i Telemark
Vrchol Jonsknuten nabízí výhled na kraje Buskerud i Telemark

Velké balvany pokryté lišejníky, opravdu voňavý vzduch, jezírka plná ryb, měkká půda pokrytá jehličím a především neskonalý klid a ticho. Místo jako stvořené pro rozjímání a uklidnění nervózní duše. Norský podzim.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

4 komentáře u „Norský podzim, to je koncert zářivých barev“

  1. Uvítal bych, kdyby tam bylo napsané nějaké konkrétnější období této konkrétní návštěvy, než „podzim“ :)

      1. Díky! Taky se tam chystáme, loni jsme byli v červenci a letos kdyby to vyšlo takhle nějak na podzim … no uvidíme :) Díky.

Komentáře