Hora Pilatus, Švýcarsko

Horský masív Pilatus leží nedaleko švýcarského města Luzern, vrchol se nachází ve výšce 2 132 m n. m. Na vrchol hory, resp. do stanice nazvané Pilatus Kulm, jezdí nejstrmější zubačka světa, kdy na trase sklon činí až 48 %.

Nejstrmější zubačka světa - do stanice Pilatus Kulm
Nejstrmější zubačka světa – do stanice Pilatus Kulm

Dráha na hoře Pilatus je v provozu už od roku 1889, výchozí stanicí je městečko Alpnachstad. Cestou zubačka překonává výškový rozdíl 1 635 metrů. To, proč se na Pilatus jezdí, je nejenom cesta sama, ale samozřejmě výhledy z vrcholu. Ty se nabízí jednak na jezero Vierwaldstättersee a město Luzern a jednak na panorama Alp. Nahoře je to sice jako v mnoha zajímavých turistických lokalitách celkem komerce (restaurace, hotel apod.), ale kdo chce, tak si vrchol Pilatusu vychutná podle svého.

Výhled směrem ke známým vrcholům Eiger, Mönch a Jungfrau
Výhled směrem ke známým vrcholům Eiger, Mönch a Jungfrau

Pokud je vaším výchozím místem město Luzern, nabízí se varianta okružní cesty. Z Luzernu do Alpnachstadu vlakem, odtud zubačkou na Pilatus. Až si dostatečně vychutnáte nádherné výhledy, dá se sjet z vrcholu Pilatusu lanovkou. Nejprve jedete velkokapacitní lanovkou do stanice Fräkmüntegg a pak přesednete na panoramatickou lanovku Panorama – Gondelbahn do Kriensu, což je v podstatě předměstí Luzernu. Jezdí odtud autobusy do centra.

Lanovka Pilatus Kulm - Frankmüntegg
Lanovka Pilatus Kulm – Frankmüntegg

Až vás tedy cestovatelské srdce zavede do Švýcarska a nebude se vám chtít moc šlapat pěšky, zkuste tuto okružní cestu přes Pilatus. Vidět takhle jako na dlani řadu známých švýcarských vrcholů jako Rigi, Titlis, Eiger či Jungfrau a ještě si užít zajímavou dopravu stojí určitě za to.

[wpgmappity id=“51″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře