Verkehrshaus

Verkehrshaus, Luzern, Švýcarsko

Více než 3 000 objektů na cca 20 tisících m2 výstavní plochy – nejen díky tomu je luzernský Verkehrshaus nejnavštěvovanějším muzeem ve Švýcarsku.

Verkehrshaus Luzern - vstupní budova
Verkehrshaus Luzern – vstupní budova

Jednotlivé expozice muzea Verkehrshaus jsou věnované například silniční, železniční, lodní či letecké dopravě. Jsou zde i části týkající se kosmu nebo expozice nazvaná Tourismus, kde jsou zejména lanovky nebo kabinky ze zubaček.

Verkehrshaus Luzern - pavilon silniční dopravy
Verkehrshaus Luzern – pavilon silniční dopravy

To, co na tomto muzeu zejména láká, je jeho koncepce. Mnoho věcí si můžete přímo vyzkoušet, osahat, můžete si projít svého času nejrychlejší dopravní letadlo Convair CV-990 Coronado, sednout si do nakladače či bagru :-) nebo do kokpitu letounu, vyzkoušet si simulátory, prozkoumat, jak v dopravě fungují fyzikální zákony, zjistit, kolik byste vážili na Měsíci a kolik na Marsu…. Fůra věcí ve Verkehrshausu je tak představena hravou a experimentální formou. Dále se nabízí ukázky crashtestů či dvacetiminutová cesta časem nabízející poznání vývoje švýcarské lodní dopravy a mnoho dalších vychytávek.

Takto si například můžete interaktivním způsobem užít návštěvu pavilonu silniční dopravy. Tzv. autodivadlo (Autotheater) znamená, že si návštěvníci stiskem červeného tlačítka vyberou konkrétní vozidlo, které je vystaveno v prostorných regálech, toto následně parkovací robot vyveze z jeho parkoviště – regálu, posadí vozidlo na točnu před návštěvníky a takto je auto představeno za současného komentování jeho historie a technických detailů.

"Regály" s automobily pro Autotheater
„Regály“ s automobily pro Autotheater
Svého času největší parní lokomotiva Švýcarska - Elefant
Svého času největší parní lokomotiva Švýcarska – Elefant

V současné době na venkovních prostorách probíhá ještě speciální výstava Cargo – Faszination Transport, která prezentuje poměrně přitažlivým způsobem souvislosti v logistice a nákladní dopravě.

Reachstacker Kalmar - unese až 45 tun
Reachstacker Kalmar – unese až 45 tun

Takže pokud jste právě v Luzernu a není zrovna počasí na výlet do Alp, je Verkehrhaus jasná volba. Určitě je ale vhodné si na návštěvu vyčlenit aspoň 5 hodin. My dorazili v jednu odpoledne a odcházeli až se zavíračkou :-). Součástí celého areálu Verkehrshausu je totiž i planetárium a kino s největším promítacím plátnem v celém Švýcarsku, kde se promítají necelou hodinu trvající filmy jako například Wild Safari 3D, Rocky Mountain Express (o budování konkrétní železniční tratě v severní Americe) či Flight of the Butterflies 3D, takže na prohlídku je potřeba aspoň půl dne.

[wpgmappity id=“50″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře