Human footprints on dunes of Erg Chigaga desert

Marocká Sahara a duny Erg Chigaga, Maroko, Afrika

Prahnete-li po větších písečných plochách, než co nabízí váté písky a písečné přesypy u Vlkova, Rokytna nebo Bzence, vydejte se na africkou Saharu. Za tímto účelem je nejlépe tj. nejsnadněji se vypravit v rámci all-inclusive balíčků do Egypta a Tunisu nebo úplně nezávisle a samostatně – do Maroka.

People sitting on top of dune watching sunset in Erg Chigaga desert

Pokud si nevíte rady, kterou zemi si vybrat, zeptejte se sami sebe, zda se chcete na Saharu pouze podívat nebo ji opravdově zažít. Pokud zvítězila druhá varianta, Maroko je pro vás jako stvořené.

Většina lidí si představuje Saharu jako bezmeznou písečnou poušť s dunami. Opak je pravdou, neboť Saharu tvoří převážně kamenitá poušť, tj. skalnatá, oblázková, štěrková nebo hlinitá, a ty písečné duny, které znáte z filmů, se vyskytují pouze na pár místech.

Jedním z takových míst jsou písečné duny Erg Chigaga ve východním Maroku blízko Zagory, odkud se kdysi vydávaly karavany na 52denní pouť do jihosaharského Timbuktu v Mali.

Několik autobusů denně vyráží z Marrákéše do Zagory a jeden si to dokonce prodlužuje až do obce M’hamid u alžírských hranic, kde civilizace končí a začíná opravdová Sahara. V této obci si budete muset vybrat agenturu a rozhodnout se, zda si prohlédnete Saharu v expresním tempu, tj. prostřednictvím výletu v offroadu 4×4, nebo zvolíte několikadenní cestování na velbloudech k 60 km vzdáleným písečným dunám Erg Chigaga. A řeknu vám na rovinu, že druhá varianta je ta správná cesta, protože alespoň na chvíli se budete moci vcítit do role nomádů, jejichž karavany Saharu kdysi křížily.

IMG_0997

Co očekávat od třídenního výletu? Několik hodin denně pojedete na velbloudovi a několik dalších hodin budete šlapat pěšky po boku těchto krásných a majestátních zvířat. Po pár minutách na velbloudovi se díky pohybům vlastního trupu dopředu-dozadu dostanete do tranzu. Budete unaveni z horka a z poletujícího písku, jehož zrna se vám dostanou úplně všude.

Možná budete mít štěstí a zvedne se vítr, který roztočí písek tak, že nebudete nic vidět. Nemusíte však panikařit, vaše nomádské průvodce tento jev nijak nepřekvapí, neztratí se, kompas mají v hlavě. Procházku si můžete zpestřit tím, že budete hledat v kamenné poušti fosílie – když už nějaký ten kámen obrátíte, dejte si pozor na štíry.

20131024_115951

Budou to průvodci, kteří vám budou vařit po celé 3 dny, proto svoje průvodce vybírejte dobře. Někteří vám budou přímo vyvařovat, někteří vám jenom dají něco k jídlu. Budete-li mít štěstí, můžete se těšit na bohatou a pestrou snídani servírovanou na koberci na dunách během východu slunce, vydatné obědy a večeře ve formě marockého salátu, omelet, tažínů, cizrnového mixu atd.

A samozřejmě na nespočet skleniček typického sladkého čaje, kterému zde přezdívají „nomad whisky“. Pokud si vás průvodci oblíbí, ukážou vám například, jak se peče chleba v písku nebo budou každý večer u ohně zpívat a bubnovat svoji sahara music. Když už bude čas jít spát, nezalézejte do stanu, ale lehněte si ven, jenom tak můžete pozorovat noční oblohu s milióny hvězd. Poté, co uvidíte již desátou padající hvězdu, přestanete je počítat a u té jedenáté si už nic nebudete přát.

20131023_143657

Třetí den odpoledne se dostanete k vysokým písečným dunám Erg Chigaga, na které snad budete mít trochu sil se vyšplhat a pozorovat tak nekonečné moře písečných dun a zapadající slunce. Naprosto úchvatný okamžik, který se vám natrvalo vryje do paměti.

IMG_1017

Marocká Sahara je dostupná téměř kdykoliv během roku kromě letních měsíců, kdy teplota dosahuje 50 stupňů Celsia. Březen a duben jsou rizikové měsíce, protože se častěji vyskytují písečné bouře. U nomádů jste ale vítáni kdykoliv.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Marocká Sahara a duny Erg Chigaga, Maroko, Afrika“

  1. díky za článek a jelikož jsem právě taky v Maroku, zajímá mě cena tohoto výletu? Nám u Erg Chebi nabizeli cenu 400Dh za den nebo 800Dh za 2 dny

  2. Ahoj Jirko, my jsme platili za 3 dny 1000 DH, ale jak jsme později zjistili, cena by se dala usmlouvat i třeba na 850 DH.

    Hodně štěstí v novém roce :)

Komentáře