O Couchsurfingu už slyšel určitě každý z nás. Je to sociální síť v médiích propraná tolikrát, že je ve světě dost populární. Bohužel s popularitou přichází nešvary. Poslední dobou jsem si všiml, že je na sociálních sítích stále probíráno, jak je dnes nesnadné najít hostitele.
Tohle je právě kvůli tomu, že díky popularitě je zde mnoho neaktivních uživatelů, čekajících na svou chvilku, stejně tak jako někteří z nás v peněženkách nosí třeba kreditky. Co kdyby, že jo. Mnozí z nich dokonce pro zvýšení svých šancí v budoucnu zvolili v patřičné kolonce, že mohou hostit, a tím vytvořili záplavu uživatelů, kteří hostí, ale zároveň vlastně ne.
Další věcí, která se změnila, je verifikace, která je zpoplatněna. A každému přednesena tak, aby si myslel, že bez ní to prostě nejde. Holt z Couchsurfingu se stal komerční start-up a ať už je to jakkoliv, Couchsurfing má kolegu, a mnohem sympatičtějšího – Trustroots.
Trustroots, fungující prototyp?
Autoři velkých projektů, jako je například Hitchwiki (stopařská wikipedie) nebo NomadWiki či TrashWiki, se rozhodli oživit situaci na poli sociálních sítí o bezplatnému ubytování a před Vánoci v roce 2014 založili Trustroots. Stejně jako ostatní jejich projekty je i tento neziskový a zcela bez reklam. Jeho fungování je možné jenom díky dobrovolným příspěvkům, a tak tedy komunita tvoří pro komunitu. Stejně tak, jako to je u jejich předchozích projektů.
Jaký Trustroots je?
V jednoduchosti je síla, říká se, a tímto se zřejmě řídili i autoři Trustroots. K registraci člověk nepotřebuje moc času a samotné hledání hostitele není taková otrava. Stačí prostě jenom poslat zprávu a doufat, že si na vás hostitel najde čas a bude vás moci hostit.
Osobně jsem Trustroots začal používat hlavně kvůli tomu, že je přívětivý pro stopaře. A protože my, co cestujeme stopem, máme specifický způsob cestování, tak je stránka upravena právě pro potřeby stopařů. Nemusíte se však obávat, je otevřená všem.
Většina hostitelů má na mapě označeno, kde zhruba bydlí, a vy si tak potom můžete hezky naplánovat cestu rovnou až k jejich dveřím. Samotné hledání je obdobné, a to na pěkně přehledné mapě. A i když to na první pohled vypadá, že se Trustroots zaměřuje jenom na Evropu, není tomu tak. Hostitele můžete stejně jako na Couchsurfingu najít po celém světě.
Stejně tak komunikace s vybranými uživateli probíhá v přehledném prostředí konverzací. A tak je domluvení noclehu otázkou několika vět. Samozřejmě, pokud se člověku zadaří. Nic není 100%.
Stejnou cestou jdou i samotné uživatelské profily. Bohužel, na nich mi osobně chybí třeba systém referencí, neboť ten byl na Couchsurfingu mnohdy užitečný. Člověk se mohl o daném hostiteli dozvědět více a případně se vyvarovat nějakým neshodám a potížím, které by mohly zkomplikovat celou cestu. Myslím si však, že je jenom otázkou času, kdy autoři tuhle funkci přidají a my ji budeme moci využívat.
Dalším malým nešvarem je absence mobilní aplikace, což může být pro mnohé vyřešeno responzivním webem. Já osobně jej na svém starším smartphonu bohužel nenačtu, a tak se nemohu podělit o zkušenosti s jeho užíváním. Myslím si však, že na výkonějších telefonech nebo tabletech bude fungovat určitě tak, jak má, stejně tak jako většina dnešních internetových služeb a webů.
Hostitelka v Lotyšsku
Na závěr bych se s vámi rád podělil o jednu svou zkušenost s přespáním díky Trustroots. Byl jsem na výletě v Litvě a chystal jsem se zrovna na stop do Rigy. Žádosti na Couchsurfingu byly odmítány jako na běžícím páse, buď lidi neměli čas, nebo se prostě ani neobtěžovali odepsat. Přemýšlel jsem o alternativách a nakonec jsem si vzpomněl na Trustroots.
Měl jsem před odchodem od své hostitelky ve Vilniusu a poslední, co jsem zvládl, byla zpráva Ilze do Rigy. Díky propojení s Facebookem měla na Trustroots odkaz na svůj Facebook, a tak jsem jí napsal rovnou tam. Přeci jenom můj smartphone překousne Facebook, ale s Trustroots už si neporadí.
Pak už to bylo otázkou jen několika chvil a trolejbusových spojů v Rize a měl jsem připravený gauč. Ilze byla moc milá a představila mne nejen svým kamarádům, ale i své přítulné kočce. Několik dní jsem se zdržel s jejím kamarádem a užíval jsem si krás Rigy.
Vyzkoušeli jste někdy Trustroots? Podělte se s námi a našimi čtenáři o vaše zážitky. :)
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Dekadentní cestovatel a novodobý romantický hrdina. Autor knihy Dobrodružství stopaře Moodyho.
S tim zaregistrovanim maji jeste trosku problemy. Potvrdil jsem registraci hned a stejne mi to napsalo, ze je email token je neplatny nebo vyprsel…
To se může stát asi na každém webu. Třeba měli problémy zrovna jen v tu dobu a teď už to funguje. Mě proběhla registrace naprosto bez problémů…
Myslím, že to byl nějaký dočasný výpadek. Jsou to služby, které běží díky komunitě a tak se může stát, že občas haprují. :) Snad se už povedlo a Trustroots na cestách poslouží. :)
Tak uz to slape. Byl jsem netrpelivy :) Diky za clanek!
Tak to jsem rád, že už to šlape! :-) My se to chystáme otestovat v červnu v Amsterdamu, tak jsem zvědav, jak to dopadne… :-)