Na vrcholu treku u Lagoa do Fogo, Azory.

Azorské ostrovy – kompletní souhrn užitečných informací pro batůžkáře

V minulém článku o Azorských ostrovech jsme se s Martinem podívali na jeho cestu po ostrově a trošku s ním procestovali jeho různá zákoutí a osvěžili si v paměti také pojem WWOOFing, který vás nechá na cestách bydlet a jíst zadarmo výměnou za 4 – 5 hodin práce denně na nějaké organické farmě.

V dnešním článku bychom rádi shrnuli veškeré užitečné informace pro batůžkáře, protože o Azorských ostrovech ještě stále moc informací v češtině není nikde k nalezení, a tak se snad budou hodit.

Letenky

Operují zde SATA a TAP Portugal – super servis, ceny mimo sezónu kolem 4 tis. Kč, v sezóně kolem 10 tis. Kč i více. Létají i z Prahy. Přestup většinou Lisabon, celkem asi 7 hodin letu plus čekání na přestup.

Sezóna a počasí

Azorské ostrovy, počasí v červenci – září:

V období mezi červencem a zářím jsou teploty na Azorských ostrovech stejné jako u nás v létě – slunce, méně srážek, ale i tak je počasí poměrně proměnlivé.

Západní strana ostrova s plážemi, Azory.
Západní strana ostrova s plážemi, Azory.

Azorské ostrovy, počasí v říjnu:

V říjnu je počasí na Azorských ostrovech ještě velmi příjemné, většinou nad 20°C, na kopcích jsou občas přeháňky, ale převážně slunce, počasí je proměnlivé, ale na cestování super.

Azorské ostrovy, počasí v říjnu a dál:

V říjnu a koncem roku přibude na Azorských ostrovech srážek, ale teploty nijak razantně neklesají, počasí je velmi proměnlivé, ale stále to bude na cestování.

Ponta Delgada – hlavní město, Azory.
Ponta Delgada – hlavní město, Azory.

Měna

Jste v eurozóně, takže se zde používá k placení EURO.

Ceny potravin

Ceny potravin na Azorech jsou srovnatelné s těmi našimi.

Ceny ubytování

Guesthousy se na Azorských ostrovech pohybují od cca 30 eur za noc a osobu.

Jazyk

V hotelech a různých druzích ubytování, v obchodech, s řidiči autobusů a na různých místech, kde poskytují nějaké služby, se domluvíte anglicky. Většina místních mluví jen portugalsky a se španělštinou jsem bohužel moc neuspěl.

Doprava a půjčovna aut

Autobusy zajíždějí i do těch nejmenších vesniček. Zastaví vám kdekoli na znamení. Lístek se kupuje u řidiče a ten i poradí, jak dál přestoupit. Pujčovnu aut najdete v Ponta Delgadě.

Stopování na Azorských ostrovech

Na stopování vám určitě někdo zastaví a putování po silnici není špatné, provoz zde není velký.

Letecká doprava a trajekty

Mezi Azorskými ostrovy létají letadla SATA. Trajekty jezdí pouze v sezóně.

Spaní a ubytování

Hotelů zde není moc, více pak spíše guesthousy a bed&breakfest – příjemné místní koloniální domy, většinou u rodin.

Různé ekofarmy, guesthousy apod. také poskytují pobyt pro dobrovolníky (najdete spíše přes woofingové portály, např. workaway.info apod.). Ubytování často nemají své stránky, jen na portálech.

Najde se i několik málo kempů, pokud jste ale šikovní, dá se spát i na divoko, buď na treku – tam najdete místo nejsnáze, nebo u silnic, pastvin a na hranicích pozemků, kde nikomu nepřekážíte – v jakési neutrální zóně, třeba u silnic jsou často pásy lesíků, u pobřeží mezi městečky, kde nikdo nebydlí, nebo se jednoduše zeptat majitelů pastvin. Nemyslím, že by jim to nějak vadilo.

Treky

Vždycky se zeptejte na místě, na informacích vám dají jen základní informace a mapky několika treků. Když přijedete na nějakou stranu ostrova, je jich pak více. Často mají detailní mapy treků na ubytováních nebo v místních informacích, budou-li.

Stojí to za to vypátrat, často jsou cesty mezi městečky, které vedou podél pobřeží, kde máte úžasný výhled na oceán, ale oficiálně nemusí být zakresleny.

Značení treků na Azorech.
Značení treků na Azorech.

Pokud ano, všímejte si u silnic a vesnic malých hranatých červeno-žlutých značek těchto cest a treků. Třeba začnou ze silnice do přírody nebo silnici křižují.

Kdo si na Azorech přijde na své a na jak dlouho sem jet?

Jste-li turista s trochou peněz nebo batůžkář cestující na divoko, je celkem jedno. Chcete-li hlavně přírodu a klid bez bujarých turistů či přecpaných pláží, pak určitě oceníte Azorské ostrovy, jejich krásu a především klidnou pasivní atmosféru.

Dovedu si dobře představit umělce nebo spisovatele, jak by zde našli to správné prostředí pro tvorbu. Najdete tu krásné sopečné krátery s jezery, horké prameny, treky, výhledy nebo i krásné parky. A opuštěná místa, jako například hotel v Sete Cidades, přilákají zase milovníky urbexu.

Samozřejmě jsou zde i pláže, voda je chladnější, ale na koupání je příjemně osvěžující. Mořský život tu nabízí pozorování velryb. Ideální je vyrazit ve dvou nebo čtyřech. Na jeden ostrov vám postačí klidně i jen týden či dva na poznání těch známých nej.

Pokud jste náročnejší, můžete třeba měsíc cestovat po několika ostrovech, nejspíše stihnete všechny. V případě, že chcete poznat místní život v roli dobrovolníka, místní poskytovatelé berou dobrovolníky už od jednoho týdne pobytu. Potkal jsem zde lidi, co Wwoofovali třeba měsíc a půl až dva po různých rodinách a ostrovech a byli spokojení. Někdo pokračoval dál a přesunul se na Kanáry či Madeiru, aby procestoval komplet Atlantik.

Tak připravte batoh a hurá na Život na Cestách!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Azorské ostrovy – kompletní souhrn užitečných informací pro batůžkáře“

Komentáře