Omišská riviera

Omiš – město plné přírodních skvostů a netradičních zajímavostí, Chorvatsko

Město Omiš, nacházející se přibližně 26 kilometrů jihozápadně od Splitu, obývá přibližně 6 000 stálých obyvatel. Během hlavní turistické sezóny se tento počet téměř ztrojnásobí. Kromě turistů, kteří do Omiše míří za sluníčkem a týdnem sladkého nicnedělání, se zde objevují také nadšení cestovatelé, pro které není pasivní trávení dovolené na lehátku před hotelem tím pravým ořechovým. Pokud patříte do druhé zmíněné skupiny, mám pro vás několik tipů na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Římská osada Oneum

První zmínky o osadě pocházejí již ze 7. století, kdy místo sloužilo jako útočiště a zároveň ochrana pirátů zdejších vod. Nedobytné sídlo, které si zde vybudovali, se stalo v 8. století součástí neretvanského knížectví. Jelikož se stali místní piráti postrachem okolních vod, vybírali od lodí, které křižovaly zdejší břehy, tučné „výpalné“ za bezpečnou plavbu. Postupem času se z osady stalo malé městečko obklopené horami s jedinečnou atmosférou, která na vás dýchá z každého koutku.

Omiš
Omiš

Pirátská Mirabela

A u pirátů ještě chvilku zůstaneme. Na příkrých skaliscích, která jsou pro omišskou riviéru příznačná, si během svého panování příslušníci pirátského společenstva vybudovali zajímavou pevnost Mirabelu, ze které se však do dnešních dob zachovala pouze její hranolová věž. Z pevnosti vedlo nespočet tajných cest a východů, které skýtaly výhodu snadného a nepozorovaného úniku před případnými dobyvateli. K věži se dostanete po cestě vedoucí ze staré části města Omiš.

Reklama:
Avander.cz – ubytování v soukromí v Chorvatsku

Avander.cz - ubytování v soukromí v Chorvatsku
Avander.cz – ubytování v soukromí v Chorvatsku

Nejstarší omišská památka

Nejstarší památkou na území Omiše je maličký kostelík Petrova crkva, který naleznete ve vesničce Priko. Vesnička se nachází při pravém břehu řeky Cetiny nedaleko jejího ústí. Kostelík byl postaven v románském stylu, který doplňovaly zajímavé byzantské rysy.

O něco mladší je barokní farní kostel svatého Michala, který pochází přibližně z 1. poloviny 17. století. Součástí kostelíka je překrásné barokní vybavení nevyčíslitelné hodnoty. Nedaleko kostelíka je také muzeum nebo známý Dům šťastného člověka, který se pyšní překrásným nápisem na zápraží: „Děkuji Ti, Bože, že jsem žil na tomto světě.“

Dominanta Omiše – řeka Cetina

Zřejmě tou nejpozoruhodnější přírodní památkou je 140 kilometrů dlouhá řeka Cetina, která patří k nejvodnatějším tokům oblasti. Pokud jste nalezli zálibu v adrenalinových aktivitách, můžete na řece provozovat celou řadu vodních sportů. V případě, že se raději kocháte přírodními krásami, rozhodně si nenechte ujít možnost projížďky po této omišské krásce.

Během výletu vás místní pohostí domácí pálenkou a možná, že se s vámi rozdělí také o řadu chutných specialit. Nechte se během projížďky okouzlit impozantním kaňonem, vodopádem ve Studenci nebo jeskyní s netopýry. Dámám s dlouhými vlasy si však dovolím udělit jednu dobře míněnou radu – z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vymotávat z hřívy pisklavou okřídlenou myš je vskutku nezapomenutelným zážitkem. Proto se raději na cestu vybavte pevnou gumičkou nebo slušivým kloboučkem.

cetina

Pár slov závěrem…

Chcete-li si ze své letní dovolené v Chorvatsku odnést více než jen opálenou kůži a nějaké to kilo navíc, vydejte se vstříc omišským památkám. Prohlídka místních skalnatých pevností, architektonických skvostů i sjezd řeky Cetiny je zážitkem, na který budete i po letech rádi vzpomínat.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Omiš – město plné přírodních skvostů a netradičních zajímavostí, Chorvatsko“

  1. Moc pěkný článek díky. Kostel petrova crkva je opravdu super místo, doporučuju. :-)

Komentáře