Gunung Inerie a Bajawa

Město Bajawa a okolí, ostrov Flores, Indonésie

Při pohledu na mapu či glóbus to mnohé překvapí, ale Indonésie je čtvrtá nejlidnatější země světa (a také první nejlidnatější muslimská země). Tvoří ji více než 17 000 ostrovů a ostrůvků rozmanitých velikostí. Ostrovy se od sebe také velmi liší faunou a flórou a složením obyvatelstva.

Jedním ze známějších středně velkých ostrovů je ostrov Flores. Nejlepší způsob, jak prozkoumat jeho krásy, je pronajmout si motorku. Již samo projíždění místní krajinou a vesničkami je veliký zážitek a vězte, že vás s bílou tváří budou všichni s úsměvem zdravit a to zdaleka nejen děti.

deštný prales, ostrov Flores
Deštný prales, ostrov Flores

Jedno z míst, které rozhodně stojí za vícedenní zastávku, je malé horské městečko Bajawa. Bajawa leží přibližně v 1 100 metrech nad mořem, takže i přes jeho blízkost k rovníku nezapomeňte na teplou mikinu či svetr, večery jsou tu chladné a také tu často prší. Popravdě samo městečko není nijak zajímavé, i když určité kouzlo má (na svou malou rozlohu je překvapivě hlučné a špinavé). Největším lákadlem zde je ale hlavně okolí.

Horské městečko Bajawa

V okolí Bajawa najdete překrásnou panenskou krajinu a neuvěřitelné množství sopek, tradiční obydlí a vesnice, kde se způsob života za poslední stovky let změnil jen nepatrně, přírodní horké prameny, deštné lesy a jen několik desítek kilometrů na jih pohádkovou pláž, kterou bez výpomoci od někoho místního jen velmi těžko najdete. Můžete navštívit spousty tradičních vystoupení a obřadů (těch opravdových, ne těch pro turisty) nebo tradiční zápasy a hlavně tu jistě narazíte na úžasné lidi, kteří vás rádi pozvou domů na kávu, oběd anebo rovnou nabídnou nocleh, přestože sami jsou chudí.

Pohádková pláž jižně od Bajawa

Nejzajímavěší místa a události v okolí Bajawa:

Sopky:

Gunung Inerie – majestátní a krásná přiblížně 2 100 metrů vysoká sopka. Nelze ji přehlédnout. Vrchol se dá zdolat přibližně za 3 hodiny a nejlépe je vyrazit kolem třetí ráno. Vyhnete se horku, mrakům, které dopoledne většinou přicházejí, a uvidíte překrásný východ slunce. Doporučuji sehnat místního, co půjde s vámi, nebo si den předem obhlédnout terén (jakmile jednou najdete správnou cestu, ani za tmy z ní nesejdete).

Wawo Muda – na vrcholu sopky jsou dvě sopečná jezírka, která v průběhu roku mění barvu. Bez místního jsem je nenašel, zato jsem našel spoustu dalších malých sopek, v jejichž kráterech někteří místní bydlí a pěstují zeleninu. Je jen pár kilometrů severně od Bajawa.

Tradičí vesnice:

Tradičních vesnic je v okolí Bajawa několik desítek. Asi nejkrásnější je vesnice Bena jižně od města. Další vesnice, které jsem navštívil, jsou například vesnice Bela nebo Watumeze. Ve Watumeze začíná track na vrchol Gunung Inerie a zde jsem byl také pozván na nocleh na dvě noci. Ve vesnici Soa na sever od města se pořádají tradiční boxerské zápasy Sagi.

Přírodní horké prameny:

Horký pramen poblíž vesnice Soa. Bohužel je to oplocený areál se vstupem, přesto má své kouzlo. Doporučuji navštívit po setmění, kdy je areál téměř bez lidí.

Mata Air Panas jižně od města. Překrásné místo. Dva prameny – jeden ledový a jeden téměř vařicí – se zde slévají do krásného pitoreskního vodopádu uprostřed deštného lesa mezi banánovníky. Sami si najděte svou ideální teplotu.

Lidé a jejich styl života, zvyky a tradice:

Jak jsem se již zmínil, nejkrásnější věcí na tomto místě (a ostatně na celé Indonésii) jsou její obyvatelé. Vy jste tu exotičtí a pozornosti místních rozhodně neujdete. Nebraňte se tomu. Můžete se od nich hodně naučit. S trochou štěstí a s úsměvem můžete být pozváni na přátelský rozhovor nebo třeba na tradiční zápas či svatbu nebo na jinou místní oslavu. Je dobré mít s sebou někoho místního, kdo vám poradí, kde se zrovna co děje, a pomůže vám třeba i s komunikací s místními nebo s nalezením nějaké té utajené přírodní krásy.

S tím nejčistším svědomím vám doporučuji průvodce jménem Alfredo Sua. Poptejte se po něm v místních hotelech anebo se mu ozvěte na +62 82 341 639 468. (Tajný tip – ozvete-li se mu přes Couchsurfing.org a nebude mít jiné klienty, bude se vám věnovat zdarma. Ale ode mě to nemáte! :))

Fotogalerie:

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Město Bajawa a okolí, ostrov Flores, Indonésie“

 1. Adame, diky moc za sdileni kontaktu na Alfreda! V Bajawe jsme byli pred par dny a s Alfredem nejen vystoupili na Inerii, ale i podivali se do tradicni vesnice a horkych pramenu. Bezkonkurencne nejlepsi den na Floresu a uz se tesim (a doufam), ze tam brzy prijedu znovu :)

  1. Ahoj Petře,

   tak to jsem rád, že se vám článek hodil a kontakt pomohl! :-)

   Adamovi rád vzkaz předám a vyřídím! ;-)

   K.

Komentáře