Ostrov Ko Jum v Thajsku – v klidu a bez turistů!

Jihozápadní část Thajska patří mezi nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější světovou turistickou destinaci, do které každým rokem proudí stále více turistů.

Můžete se zde koupat v teplém Andamanském moři, které je lemováno bílými plážemi, nebo můžete navštívit ostrov Ko Phi Phi, kde prožíval své dobrodružství Leonardo DiCaprio ve filmu Pláž (The Beach). Pro milovníky nočního života je jako stvořený ostrov Phuket, který je spolu s Pattay synonymem pro noční život v Thajsku.

ZNC_LifeStraw_Banner_300x451pxMy ovšem chtěli navštívit místo, kde bychom si mohli od všech přeplněných destinací opravdu odpočinout. Při plánování itineráře cesty jsem narazil na „neznámý“ ostrov Ko Jum (někdy také nazývaný Ko Pu). Už při hledání informací o tomhle ostrově, kterých je velice málo, mi bylo jasné, že ostrov Ko Jum nebude místo, kam směřují davy turistů nebo kam probíhá nějaké hromadné stěhování. Thajsko sice je hodně navštěvované, ale tady se opravdu není třeba bát.

Ostrov Ko Jum je malý ostrov nacházející se mezi ostrovem Koh Lanta a letoviskem Krabi a lze se sem dostat pohodlně trajektem. Cesta trvá hodinu a vzhledem k tomu, že na ostrově není přístav, tak vás místní kousek od ostrova nalodí z trajektu na privátní „long tail boat“, která vás převeze na vámi zvolenou pláž. My si vybrali pláž Lubo beach s krásným a prázdným resortem Koh Pu Valley resort. Při příjezdu na nás dýchla opravdu klidná a příjemná atmosféra a musím říct, že jsme se právem cítili jako novodobí Robinsoni.

Tři kluci na pláži.
Při příjezdu na ostrov nás nevítali žádní naháněči ubytování a ani na nás nečekal tuk-tuk.

Byli jsme tak nadšeni z prázdné pláže, že jsme ani chvíli neváhali a hned jsme odhodili všechny batohy na písek a utíkali jsme se zchladit do moře.

Batohy na pláži.
V tuto chvíli nebylo co řešit :-)

V našem resortu Ko Pu Valley jsme byli rodinným personálem příjemně přivítáni. Všichni jsme se shodli, že tady si turistů ještě váží a nejsou znechuceni tak jako v jiných thajských destinacích. Pan majitel je skvělý člověk a hned nás bral za své přátele.

Resort byl velice jednoduchý a skromně vybavený. Obývali jsme chatky, kde byla jen jedna manželská postel s moskytiérou a sprchovým koutem (spíše přístřeškem pro sprchový kout). Nebyl zde splachovací záchod ani elektřina. Pokud chtěl jít člověk v noci na záchod, tak čelovka byla povinnost. A navíc v těchto chatkách bylo důležité dávat pozor na hady a pavouky.

Chata v Thajsku na ostrově Ko Jum
Člověk zde zavzpomíná na své dětství, kdy navštěvoval tábory.
Houpačka v chatě v Thajsku na ostrově Ko Jum.
Má pravidelná poobědová činnost.

Ko Jum určitě není pro vyznavače nočního života. Je to opravdu klidný ostrov, kde najdete jen pár plážových barů, kde panuje pohodová a klidná atmosféra v přátelském duchu.

My si večery po západu slunce příjemně krátili hraním karet a shodou okolností jsme u této činnosti paralelně degustovali místní whisky s ledem.

Stůl s whisky.
Naše každovečerní zábava

Hlavními atrakcemi ostrova jsou však překrásné pláže, na kterých si můžete užívat soukromí a zaměřovat svůj pohled na klidné azurové moře. Je zde možné navštívit celkem 6 pláží, které jsou volně přístupné.

Pláž na ostově Ko Jum, Thajsko
Takových panoramat je na ostrově spousta.

Po ostrově se lze pohybovat pomocí skútru nebo jízdního kola. Vede zde panelová silnice, takže jízdu na skútru zvládnou i začátečníci. My si vybrali skútry, na kterých jsme projížděli celý ostrov a zastavovali jsme na plážích, když jsme se chtěli osvěžit. Po cestě jsme narazili na několik obydlí, kde místní prodávají chlazené nápoje a benzín v lahvích od whisky, takže zde nebyl problém s tankováním, spíše teda naléváním benzínu do nádrže.

Cesta a pláž na ostrově Ko Jum v Thajsku
Takové pohledy nás nutili zastavit se a jít se osvěžit do moře.
Palmy a skútr. Ko Jum, Thajsko.
Svoje kouzlo měly i nezpevněné cesty uvnitř ostrova.
Kajak na pláži na ostrově Ko Jum v Thajsku.
Velice příjemným zpestřením byla jízda na kajaku.
Kokosová pláž. Ostrov Ko Jum, Thajsko.
Pohádková Coconut Beach

Mezi atrakci ostrova bezpochyby patří i místní rybářská vesnice, která je velmi malá a místní obyvatelé zde žijí jako jedna veliká rodina. Při návštěvě vesnice jsme byli ze začátku trochu v šoku, protože jsme si připadali, jako bychom přijeli do vesnice duchů. Ale po chvíli jsme si všimli, že veškeré obyvatelstvo je schováno ve svých příbytcích ve stínu. Žijí zde opravdu chudí lidé, takže zde nečekejte supermarkety či restaurace.

Vesnice na ostrově Ko Jum, Thajsko.
Místní jednoduchý příbytek

To, že si místní obyvatelé váží turistů, jsme poznali ihned, když jsme hledali místo, kde bychom mohli poobědvat. Místní nás pozvali do jídelny, kde se vaří jídlo pro celou vesničku. Pro místní je to velice časově a ekonomicky úsporné a berou jídlo jako společný rituál.

Příprava jídla.
Příprava oběda na ohni

Bylo opravdovým a ostrým zážitkem ochutnat hovězí maso s rýží a salát z papayi. Podle ostrosti jídla jsme velice rychle poznali, že tohle není pro turisty. Nádhernou vzpomínku ve mně zanechala společná buddhistická modlitba před jídlem, které jsme se museli s místními zúčastnit i my.

Ostrov Ko Jum je pro mě místem, které ve mně zanechalo spoustu nádherných vzpomínek. Zcela jistě vím, že zde za několik málo let vyroste několik hotelových komplexů a Ko Jum už nebude takovým místem, které je mas turistů ušetřeno, a stane se z něj klasická dovolená. Thajsko by tak přišlo o skutečně krásné a klidné místo a to by byla obrovská škoda!

Takže pokud váháte s cestou na tento ostrov, tak doufám, že vám byl článek dostatečným vodítkem k tomu, abyste se sem vydali a užili si zde opravdu jedinečné a nádherné chvíle.

Tak na co čekáte?! Vaše příští zastávka může být právě Thajsko. Dovolená není jen o přeplněných plážích v dovolenkových letoviscích. ;-)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

24 komentářů u „Ostrov Ko Jum v Thajsku – v klidu a bez turistů!“

  1. Nemáš vůbec zač, Jurku, jsem rád, že se máte kde inspirovat a web ŽivotNaCestách.cz plní své poslání! ;-)

 1. Ahoj :) Zanedlouho jedu do Thajska a tento ostrov mě zaujal. Zajímalo by mě nějaké podrobnější info o těch hadech. Mám z nich panickou hrůzu a pokud je šance, že se s nějakým můžu na tomto ostrově nečekaně setkat, raději se Ko Jum vyhnu obloukem. Celkově by mě zajímala situace ohledně hadů v Thajsku. Moc děkuju za odpověď :)

  1. Ahoj Deniso, Hadi jsou v Thajsku skoro všude, ale není třeba se jich bát, nejsou útoční a mnohdy ani nejsou jedovatí, jen je třeba si dávat pozor kam šlapeš a říká se, že když jdeš nějakou vysokou trávou nebo houštím, máš pokud možno dupat – hadi to cítí na dálku a raději se odplazí dál. Jednou v noci jsme tam na hada dokonce šlápli, ale místo útoku se rychle odplazil. V nemocnici jsem tam viděl v ordinaci na skříni několik skleněných válců s různými hady v lihu – nedalo mně, abych se nezeptal, na co že to tam vystavuje – odpověď jsem sice čekal, je to pro identifikaci hadů, když někdo uštknutý příjde, ale dovětek doktora mně dost překvapil – měl jsem vzkázat svým turistům, že nejlepší je, aby hada přinesli do ordinace, aby mohl doktor bezpečně identifikovat o jakého hada jde. Zasmál jsem se tomu, jako dobrému fóru, protože jsem se domníval, že to měl být vtip, ale doktor mě ubezpečil, že to myslí smrtelně vážně. Takže Deniso, kdyby tě nedejbože nějaká kobra kousla, tak ji hned chytni a utíkej k doktorovi.

   1. No, tak teď si nejsu Jirko úplně jistý, jestli Denisa vyrazí do Thajska tady po tomhle komentáři, ale já můžu říct, Deniso, že jsme se v Thajsku pohybovali různě, chvilkami i v džungli, ale na hada jsem nenarazil… Nemáte se čeho bát a jak říká Jirka, chce se to jen dívat, kam člověk šlape a případně občas trošku víc dupnout, pokud jdete vysokou trávou. Hadi se s náma netouží potkat ještě daleko víc, než my s něma… :-)

    1. Děkuji za odpověď. Po přečtení Jiřího komentáře jsem skoro stornovala letenku, ale Kejml mě trochu uklidnil. Vysokou trávou nechodím ani v ČR, natož tam :/ Samozřejmě budu dávat pozor, v noci mě ven nikdo nedostane, ale bojim se, aby se nedostal dovnitř do obydlí. A Jirko, chytání hada a odnášení k doktorovi nehrozí. Po takovém zážitku už by mě asi nikdo neprobral.

     1. Ahoj Deniso, chtela jsem se zeptat jak to dopadlo s temi hady?mam podobny problem jako vy a uz ted mam nocni mury, takze bych radeji nikam nejela..a vite jak to je jediny kdo hada uvidi nebo narazi na nej je ten co to chce nejmene..vazne jsou i ve frekventovanych destinacich jako treba phuket?

 2. velmi zajímavé čtení, děkuji! :)
  Byli jsme měsíc na ostrůvku Ko Mak, který asi bude asi drobátko frekventovanější, nicméně najdou se tam i dlouhé pláže v hlavní sezóně bez turistů…. Na ostrově je 15 (+/-) resortů a restaurací. Ideální ostrůvek pro klidnou – relax – dovolenou.

  Jak je to na tomto ostrůvku? je tam více resortů? a v jakých cenových relacích je ubytování v bamboo-hut a za hlavní jídlo?
  Díky :)

 3. jestli tam je jen panelova cesta, tak to moc velky pokrok od roku 2006, kdy sme tam byli, nenastal a doufam nenastane:)

 4. Díky moc za článek, jedeme poprvé do Thajska a první dny budem Krabi a Phi Phi a tak jsme hledali na poslední dny nějaké klidné místečko a včera jsme objevili Ko Jum . Po vašem článku je rozhodnuto . Díky

  1. Nemáte vůbec zač. Užijte si Thajsko a když se vám po návratu bude chtít, budeme rádi, když nám pošlete pár fotek a nebo rovnou nějaký hezký článek. ;-)

 5. Krásný článek. Zajímalo by mě, jak se lze z Jum dostat do Krabi, případně jiná cesta na Samui, než přes Krabi.
  Děkuji

   1. Zdravím Radime, na Ko Jum se chystám poprvé. Loď vyjíždí jen z Krabi Town, nebo na přestup na longtail zastavuje i loď s trasou Ao nang-Ko lanta?
    Nemůžu žádný spoj najít.
    A stačí říct personálu na lodi, do kterého resortu jedeme, oni jim zavolají, že si pro nás mají přijet s lon tailem?
    Díky moc Simona.

 6. Zdravím všechny, letíme do thajska na 10 dní (27.12-5.1.), máme zatím jen letenky do Bankoku a pořád se nemůžeme domluvit kam dál. Ubytování začíná mizet a my se nemůžeme rozhodnout. Od vás, co už jste byli- nemáte nějaké doporučení? Chtěli bychom šnorchlovat, poznávat, jezdit na slonech, vidět prázdné pláže, na silvestra se pobavit a poslední dva dny zůstat v Bankoku. Co tak pročítám cestopisy, je lepší nezůstat na jednom místě, ale vzhledem k tomu, že takhle na pas blint jedeme prvně, máme trochu strach, že bez pořádného plánování neseženeme ubytování a budeme se zbytečně plácat někde na místě..

  Díky moc všem za odpověď

  1. Ahoj, normálně bych řekl, ať si z toho neděláte velkou hlavu a prostě vyrazíte a ono to něja dopadne… A to bych doporučoval i tak, ale máte dost nešťastný termín, kdy bude všechno asi hodně zaplněné, předražené atd. Určitě se zajeďte podívat do Kanchanaburi na proslulý most přes řeku Kwai: https://www.zivotnacestach.cz/most-pres-reku-kwai-kanchanaburi-thajsko/ a odtud je to kousek do národního parku Erawan, kde je tuším 7 kaskád vodopádů, ve kterých se dá všude koupat: https://www.zivotnacestach.cz/narodni-park-erawan-provincie-kanchanaburi-thajsko/. Ubytko můžete zkusit buď tady: https://www.zivotnacestach.cz/jolly-frog-backpackers-and-restaurant-kanchanaburi-thajsko/ – je to fajn a docela levný backpacker a nebo stylově, jak se v Kanchanaburi bydlí na vodě, tady: https://www.zivotnacestach.cz/sams-river-raft-house-kanchanaburi-thajsko/ Sloní farma nedaleko Kanchanaburi: https://www.zivotnacestach.cz/wangpo-elephant-camp-sloni-farma-nedaleko-kanchanaburi-thajsko/. Na pláže a koupání bych doporučoval Ko Samui, bydlení bylo super tady: https://www.zivotnacestach.cz/new-hut-bungalow-lamai-ko-samui-thajsko/. Pohodu bez turistů můžete zažít např. tady: https://www.zivotnacestach.cz/ostrov-ko-jum-v-thajsku-v-klidu-a-bez-turistu/ a nebo zkuste z Krabi vyrazit na ostrov Ko Poda: https://www.zivotnacestach.cz/ostrov-ko-poda-provincie-krabi-thajsko/

 7. Zdravim, na kolik dni byste doporucoval Ko Jum? Jestli staci treba tri dny? Letime v breznu a stale tapeme jake ostrovky vybrat kolem Ko Lanty. Dekuji za odpoved 😊

  1. Taktéž zdravím,
   bohatě Vám budou stačit tři noci na ostově Ko Jum.
   Ko Jum Vám určitě doporučuji !!! Letošní rok budu mít (konečně) projeté všechny ostrovy Thajska a na Ko Jum vzpomínám nejvíce :-)

 8. Super, moc dekuji 😊 a co se tyce dopravy tam, tak spise z Lanty nebo i z Kraby? Dali bychom ho jako posledni, ale zas jsem nenasla zadny spoj Jum – Krabi. Nevim jak to tam chodi, tak se chci radsi zeptat. 😊

 9. Zdravím, řešíme teď stejnou situaci :-) jaký ostrov si vybrat okolo Koh Lanty na čtyři dny. Koh Jum se nám moc líbí právě tím, že je klidný a bez turistů (party a noční život rozhodně nepotřebujeme), jen bychom rádi vyrazili také na nějaké výlety- ať už lodí na jiné ostrovy, zkusit šnorchlování nebo něco takového. Nabízí takové zážitky i Koh Jum? Výlety, které jsem našla na internetu, začínaly vždycky na Krabi…. Moc díky za odpověď.

 10. jen drobnou ale významnou informaci. Na Ko Lantě je velký odliv a tak je problém najít místo, kde se můžete bez problémů koupat . Při odlivu je velky problém dostat se přes koraly do moře a tak půl dne je ztraceno. objevili jsme místo ve spodní třetině ostrova.. Jinak pěkný ostrov . udajně Ko Lipi je pekne ale od Lanty dosti vzdalene
  Doporučujeme vylet na 3 ostrovy z Lanty

 11. Ahoj, super čtení. Jenom jsem se nikde nedočetl ani nezjistil, jestli se da na Ko Jum dostat na lodi i se skútrama z Laemu? Diky za info jestli někdo víte.

Komentáře