Mount Cook National Park, Nový Zéland

Mount Cook National Park, Nový Zéland

Mount Cook National Park je neskutečně krásný národní park, pojmenovaný podle hory Mount Cook – nejvyšší hory Nového Zélandu. V jazyce původních obyvatel Nového Zélandu maorštině se Mount Cook jmenuje Aoraki, což v doslovném překladu znamená něco jako „napichovač mraků“, a jeho vrchol vystupuje z pohoří Jižních Alp až do výše 3 754 m.n.m.

I nadmořská výška může být čistě relativní pojem

Tenkrát se mi zdálo neuvěřitelné už jen to samotné číslo, natož si představit výstup nahoru nebo pohled z takové výšky. Když si dnes uvědomím, že jsem si osobně vyšlápnul v Peru cca do 5 000 m.n.m., i když teda samozřejmě zdaleka ne z nuly, a dívám se na fotku Mount Cooku a dochází mi, že jsem byl ještě o dost výš, nechce se mi tomu ani věřit.

Mount Cook National Park_02

V Jižní Americe se po pláních náhorní plošiny Altiplano a Panamerické dálnici proháníte v podobné výšce běžně autobusem. V Bolívii např. při cestě na solné jezero Salar De Uyuni dokonce i v cca ještě o 500 m vyšších polohách terénním vozem, mnohdy i rychlostí kolem 100 km/h. Neuvěřitelné!

Mount Cook National Park

Ale zpátky na Zéland a do parku Mount Cook! Úplně se mi vybavuje první pohled z auta při cestě do těchto končin, kdy se na horizontu z ničeho nic objevil v dálce při západu slunce majestátní Mount Cook. Byl obrovský. S vrcholem zahaleným v kupě obláčků růžově nasvícených zapadajícím sluncem působil opravdu jako vystřižený z nevydařeného (nebo vlastně i vydařeného) filmu podle Rosamunde Pilcher. Pohled to byl ale i tak opravdu úžasný.

Mount Cook National Park z vrtulníku
Mount Cook National Park z vrtulníku

Obecné informace a zajímavosti

Národním parkem byl Mount Cook oficiálně jmenován již v roce 1953 a od roku 1990 je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Park obsahuje 140 vrcholů vyšších než 2 000 m a 72 pojmenovaných ledovců. Zajímavostí je, že sem každým rokem jezdí trénovat rakouská lyžařská reprezentace a spousta horolozeckých skupin, které tady trénují na výstupy na osmitisícovky, protože svojí povahou prý Mount Cook hodně připomíná např. výstup na Mount Everest a dobře se na něm díky tomu trénuje.

Mount Cook National Park_06

Vyhlídkový let vrtulníkem? Nad Mount Cook NP rozhodně ano!

Mě osobně Mount Cook National Park učaroval natolik, že jsem nakonec utratil všechny svoje poslední peníze (a musel si ještě i nějaké půjčit), abych si tady mohl dovolit zaplatit a hlavně zažít přelet vrtulníkem. Moc jsem si přál, abych mohl celou tu nádheru včetně vrcholu Mount Cook spatřit z ptačí perspektivy. Dnes se s vámi tady díky mému tehdejšímu rozhodnutí můžu o tu nádheru podělit.

Celkově mám z těchto míst spoustu fotek, které jsem opravdu nijak v počítači neupravoval, ani na nich nic neměnil nebo nezvýrazňoval barvy apod., a přesto jsou některé až neuvěřitelné, ale přísahám, že záměrně zcela netknuté.

Pohled na ledovcové jezero - Mount Cook National Park z vrtulníku
Pohled na ledovcové jezero – Mount Cook National Park z vrtulníku

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Mount Cook National Park, Nový Zéland“

Komentáře