Zelená linie rozdělila Kypr před téměř 50 lety na Kyperskou republiku a Turky obsazenou jednu třetinu ostrova nazývanou jako Severní Kypr, což je ostatními zeměmi oficiálně neuznaný stát… Rozděleno zůstalo i hlavní město Nikósie. Autobusem z Larnaky, kde je i letiště, se sem dostanete přibližně za hodinu za 4 eura.
V době pandemie covidu jsme si nebyli jisti, zda se nám vůbec podaří nasát atmosféru turecké části města. Podmínky přesunu mezi oběma částmi města byly na webu sepsány tak nepřehledně, že si člověk nebyl jistý, zda není nutné, aby nějaký den povinně nesetrval v turecké části. Nakonec vše ale proběhlo v poklidu, stačil cestovní pas a potvrzení o očkování proti covidu, vystát si menší frontu a šup do jiného světa. A to doslova, turecká strana hlavního kyperského města na vás dýchne atmosférou pravého orientu.
Ale hezky popořadě.
Téměř vše zajímavé z celé Nikósie leží v prostoru mezi historickými hradbami. Pohled na jejich symetrickou strukturu na mapě vás zaujme na první pohled.
Shacolas Tower
Nikdy nevynecháme možnost vylézt na nějakou vyhlídkovou věž nebo terasu. V Nikósii takové místo najdete v budově Shacolas Tower. V této výškové budově z 50. let v centru starého města najdete v 11. patře vyhlídku na celé město s popisnými cedulemi všech zajímavostí, které máte před sebou. V prvních 5 patrech budovy je obchodní dům. Za vchodem do Shacolas Tower si všimněte i leteckého záběru na centrum Nikósie. Je na něm perfektně vidět, jak je centrum symetricky obehnáno benátskou zdí.
Na „druhé straně“ Nikósie
Do severní Nikósie, hlavního města Severokyperské turecké republiky, je možné se dostat přes dva přechody, které protínají nárazníkovou zónu OSN. My jsme využili přechod pro pěší na ulici Ledras.
V turecké části je celkem dost možností, jak se levně najíst. Odhadem klidně až o třetinu levněji než v jižní části.
Musím říct, že Kypr nás hodně bavil. A různorodost samotné Nikósie nás i překvapila. Pokud tedy náhodou vyrazíte na dovolenou na tento ostrov, byla by chyba zůstat jen na pláži a nevydat se aspoň na den do hlavního města.
Líbil se vám článek? Odměňte, prosím, autora za jeho práci lajkováním a sdílením článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. A nebo nám kupte aspoň kafe ;-). Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“