streetart

Nikósie – fotoreport z posledního rozděleného hlavního města na světě

Zelená linie rozdělila Kypr před téměř 50 lety na Kyperskou republiku a Turky obsazenou jednu třetinu ostrova nazývanou jako Severní Kypr, což je ostatními zeměmi oficiálně neuznaný stát… Rozděleno zůstalo i hlavní město Nikósie. Autobusem z Larnaky, kde je i letiště, se sem dostanete přibližně za hodinu za 4 eura.

Checkpoint
Checkpoint UN65

V době pandemie covidu jsme si nebyli jisti, zda se nám vůbec podaří nasát atmosféru turecké části města. Podmínky přesunu mezi oběma částmi města byly na webu sepsány tak nepřehledně, že si člověk nebyl jistý, zda není nutné, aby nějaký den povinně nesetrval v turecké části. Nakonec vše ale proběhlo v poklidu, stačil cestovní pas a potvrzení o očkování proti covidu, vystát si menší frontu a šup do jiného světa. A to doslova, turecká strana hlavního kyperského města na vás dýchne atmosférou pravého orientu.

Ale hezky popořadě.

Téměř vše zajímavé z celé Nikósie leží v prostoru mezi historickými hradbami. Pohled na jejich symetrickou strukturu na mapě vás zaujme na první pohled.

kypr
Benátské hradby kolem staré Nikósie, Zdroj mapy.cz
brana
Brána Paphos gate v benátských hradbách byla postavena v roce 1567 a původně se nazývala Porta di St. Domenico podle nedalekého opatství San Domenico. Je nejmenší bránou v benátských hradbách.

Shacolas Tower

Nikdy nevynecháme možnost vylézt na nějakou vyhlídkovou věž nebo terasu. V Nikósii takové místo najdete v budově Shacolas Tower. V této výškové budově z 50. let v centru starého města najdete v 11. patře vyhlídku na celé město s popisnými cedulemi všech zajímavostí, které máte před sebou. V prvních 5 patrech budovy je obchodní dům. Za vchodem do Shacolas Tower si všimněte i leteckého záběru na centrum Nikósie. Je na něm perfektně vidět, jak je centrum symetricky obehnáno benátskou zdí.

výhled
Z věže Shacolas Tower je krásný výhled na celé město a obě jeho části. Ve věži je i menší muzeum a několik informačních cedulí, co kterým směrem můžete vidět. Zajímavá je mapka města, kde v severní části už nejsou zaznačeny názvy ulic ani zajímavá místa (nazval bych to vlastně slepou mapou) a prostor je jen doplněn nápisem „Area under Turkish occupation since 1974“
plamen
Zrovna v době našeho toulání kolem Shacolas Tower došlo k požáru místní taverny. Plameny zkrotili hasiči za dvě hodiny
taverna
Taverna hned vedle přechodu do Severní Nikósie, jedl zde i Bill Clinton. Nám se tady podařilo strávit příjemný večer s lidmi z projektu Erasmus Week pořádaném univerzitou European University Cyprus. Podávány byly meze, což je obvykle 10 až 15 menších pokrmů jako třeba uzené párečky, masové kuličky nebo grilovaný sýr. Fantastické… Pro úplnost podotýkám, že jde o jinou tavernu než tu, která byla předchozí den zasažena plameny.
kostel
Nikósie, to je taky mnoho náboženských staveb, tedy kostelů (jako je například tento krásný kostel Faneromeni na stejnojmenném náměstí) a mešit

Na „druhé straně“ Nikósie

Do severní Nikósie, hlavního města Severokyperské turecké republiky, je možné se dostat přes dva přechody, které protínají nárazníkovou zónu OSN. My jsme využili přechod pro pěší na ulici Ledras.

zakouti
Jedno ze zákoutí v turecké části, průhled z tržnice do jedné ze zapadlých uliček
berlin
Bar a klub Berlin, aneb připomínka kdysi rozděleného jiného hlavního města v doposud jediném rozděleném hlavním městě
mesita
Mešita Selimiye má být jednou z největších zajímavostí Severní Nikósie Postavena byla v letech 1209 až 1325 jako římskokatolická gotická katedrála svaté Sofie. Ve stavbě samotné se v dnešní době mísí mnoho stylů, do toho budovu postihla dvě zemětřesení nebo drancování ze strany Janovanů či Mameluků. Mešita má tedy velmi pohnuté dějiny a mrzelo nás, že jsme ji nemohli navštívit a nasát trochu té atmosféry. Mešita totiž právě procházela rozsáhlou rekonstrukcí.
mesita
Pro nás tak nejpoutavější budovou zůstal Büyük Han (Velký hostinec), stavba z 16. století
hostinec
Bývalý hostinec se stal po rekonstrukci v 90. letech opět centrem dění Starého města, a to díky přítomným obchůdkům, kavárničkám či malým řemeslným dílnám. Strávili jsme tu opravdu celkem dost času.
trh
V podstatě hned vedle budovy Büyük Han je další místo, které by byla škoda vynechat – městské tržiště Belediye Pazari. Hory melounů a další zeleniny a ovoce; šátky, suvenýry, obrazy, obří mědění hrnce a další – pokud taky milujete atmosféru trhů nebo bazarů, tak sem musíte zajít.
streetart
Severní Nikósie – to je taky street art

V turecké části je celkem dost možností, jak se levně najíst. Odhadem klidně až o třetinu levněji než v jižní části.

falafel
My jsme si ale na pravidelnou dávku souvlaki, pitty a falafelu zašli z důvodu nedostatku času do jižní části. A abychom nezapomněli: k tomu točené kyperské pivo Alfa, které nám fakt navečer vždy příjemně zahnalo žízeň.
pivovar
Jeden večer jsme si vyrazili na místo se zajímavou atmosférou. Minipivovar Golem patří českému majiteli, pivo si tady můžete dát v zapadlé uličce pod ostnatým drátem rozdělujícím Nikósii (Lefkosii) od Severní Nikósie. Jo, a na záchod v patře cestou přeskakujete pytle se sladem… Prostě jedinečné místo s nenucenou atmosférou.

Musím říct, že Kypr nás hodně bavil. A různorodost samotné Nikósie nás i překvapila. Pokud tedy náhodou vyrazíte na dovolenou na tento ostrov, byla by chyba zůstat jen na pláži a nevydat se aspoň na den do hlavního města.

Líbil se vám článek? Odměňte, prosím, autora za jeho práci lajkováním a sdílením článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. A nebo nám kupte aspoň kafe ;-). Děkujeme!

Komentáře