Barcelona – město, které vás dojme i okouzlí

Úžasná architektura, prvotřídní fotbal a výborné jídlo. Uhodnete, jaké evropské město se snažíme popsat? Jestli tipujete Barcelonu, hádáte správně. Pojďme se s ní seznámit.

Co si vzít do Barcelony

Barcelona je hlavní město Katalánska. V poslední době ji navštěvuje stále více lidí, možná se brzy přidáte mezi ně. A jestli se řadíte mezi zapálené běžce, nezapomeňte si doma své běžecké boty. V Barceloně běhá každý. Až to uvidíte, neodoláte.

Nezapomeňte doma: platný občanský průkaz nebo cestovní pas, kartičku pojištěnce a potvrzení o cestovním pojištění. Případné chybějící oblečení nebo kosmetiku v Barceloně, stejně jako kdekoli jinde ve Španělsku, bez problémů nakoupíte.

Seznamte se s Antonim Gaudím

Barcelona se stala domovem světoznámého architekta Antoniho Gaudího, jeho jméno jste jistě už zaslechli, možná ve spojení s jeho neznámějšími díly – La Sagrada Família a Parc Güell. Ale věděli jste o něm, že: 

  • byl vegetariánem a silně věřícím katolíkem?
  • nikdy se neoženil a žil velmi samotářsky?
  • zcela se oddal své práci a 43 let pracoval na svém vrcholném díle, katedrále La Sagrada Família? Ta je považována za nejnavštěvovanější památku Španělska.
  • údajně se jednou na svou katedrálu zadíval tak, že přehlédl tramvaj, která ho následně srazila? Pár dní poté na následky srážky zemřel.

Gaudí už od dětství trpěl revmatoidní artritidou  ošklivou chorobou, kvůli které ho občas tak bolely klouby, že nemohl ani chodit. Nemoc ho však nezlomila. V roce 1869 odjel s bratrem do Barcelony, kde se začal zajímat o architekturu. Pilně studoval a v roce 1878 získal diplom architekta.

Směle se pustil do navrhování domů a byl v tom vážně dobrý. Jeho originální styl se nepodobal ničemu, co lidé do té doby znali. Fascinovala ho příroda  jeho balkóny připomínají chaluhy a sloupy se podobají stromům. Inspiroval se také maurským stylem. Ve svých návrzích proto využíval barevná sklíčka, kámen a keramické obklady. Gaudího díla poznáte i díky parabolickým, tedy směrem nahoru se zužujícím, klenbám a obloukům.

Proč není La Sagrada Familia stále dostavěná?

Určitě už jste se o tomto chrámu někdy doslechli. Je totiž legendární. Začal se stavět v roce 1882 a stále není dokončený. Antoni Gaudí si přál, aby celá stavba byla financovaná pouze z darovaných peněz. A to není úplně jednoduché, proto se dokončení očekává někdy v roce 2026  to bude přesně 100 let od úmrtí slavného architekta.

Doplňte si energii

Až vám po prohlídce památek vyhládne, ochutnejte španělské speciality. Pro Barcelonu jsou typické například tyto pochoutky:

  • Gazpacho  zeleninová polévka. Nelekněte se, kuchař vám ji nezapomněl ohřát. Podává se totiž studená.
  • Tapas  mořské plody, sýry, olivy a podobně. Prostě španělské jednohubky.
  • Paella  něco jako rizoto. Výborné rizoto. Můžete si objednat klasiku nebo vegetariánskou variantu.
  • Tortilla  podobá se našim omeletám. Ve Španělsku často slouží jako příloha k rybám.

A nakonec jedno upozornění pro ženy: Jestli navštívíte nějakou španělskou restauraci, nepočítejte s tím, že se vám muži budou dívat do očí. Proč? Téměř v každém podniku najdete obrovské televize, kde je puštěný fotbal. Jak jinak. Fotbal je pro Barcelonu srdcová záležitost. Děti cestou ze školy hodí svou aktovku s učením na zem a zahájí své fotbalové utkání klidně uprostřed náměstí.

Barcelona, Spain – May 27, 2016: Montjuic funicular, panaramic view of Barcelona, skyscraper Tower Aguas de Barcelona

Barcelona potěší všechny vaše smysly. Uvidíte úžasné věci a vaše chuťové pohárky budou vrnět blahem. Kupte letenku, sbalte věci a vydejte se do města, které vás rozhodně nezklame.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „Barcelona – město, které vás dojme i okouzlí“

Komentáře