Město historie, turistů, vetešnictví a koček – Kotor, Černá Hora

Máte rádi starobylá města, klikaté úzké uličky, kamenné domy s dřevěnými okenicemi? Nevadí vám zástupy turistů a rádi si posedíte v romantické kavárničce nebo restauraci? Anebo se rádi jen tak kocháte pohledem na tu architektonickou nádheru? Potom si rozhodně nenechte ujít návštěvu města Kotor v Černé Hoře.

Schůdky v Kotoru
Kotor je plný krásných fotogenických zátiší.

Kotor je starobylé město ležící na nejvzdálenějším cípu Kotorského zálivu. Vyplatí se proto nevyužít trajekt v obci Kamenari. Ten vám sice ušetří téměř 50 km kolem Boky Kotorské, ale zase se ochudíte o spoustu krásných pohledů na ostrůvky s kostelíky a jinými stavbami. A hlavně neuvidíte Kotor ;-)

Jedná se o jedno z nejzachovalejších středověkých měst, postavené mezi 12. a 14. stoletím, i když první zmínky pochází již ze 7. století. A historie vás zde provází doslova na každém kroku.

Kotor procházka
Procházka kolem vody

Město Kotor je spolu se svým okolím zařazen mezi památky UNESCO. Možná také proto je poměrně hodně navštěvované zahraničními a místními turisty. My osobně jsme se do něj podívali v druhé polovině září, tzn. po hlavní turistické sezóně, ale ani tak jsme ve městě rozhodně nebyli sami. Naštěstí však ještě zdaleka nedosahuje míry turistické profláklosti jako například Dubrovník v Chorvatsku, který se nám zdá hodně podobný.

Kotor
Kotor

Kromě milionu kavárniček, restaurací a obchodů se suvenýry je město plné různých vetešnictví, kde můžete sehnat cokoli, na co si vzpomenete. Počítejte ale s tím, že se vám prodejci budou snažit „dát do hlavy“, takže se rozhodně nestyďte smlouvat. Kamilovi se takto podařilo snížit původní cenu za staré bankovky asi na polovinu.

Dům v Kotoru
Typický historický dům v Kotoru

Bohužel nám již nevyšel čas na to, abychom si vyšlápli ke kostelíku Matky Boží nad městem. Odtud by měl být krásný výhled na celé město a záliv.

Kostel Matky Boží, Kotor
Kostelík Matky Boží nad městem

A proč jsem Kotor nazvala městem koček? Navštivte ho a pochopíte. Kočku potkáte opravdu za každým rohem, jsou zde zobrazené i na suvenýrech. Někteří dokonce tvrdí, že město získalo díky kočkám svůj název (kot = kočka), podle jiných, pro mě důvěryhodnějších, pramenů však název Kotor pochází z řečtiny a znamená něco úplně jiného.

Kotor restaurant
Typická kotorská ulička s kavárnou

Ve městě byste vůbec nepoznali, že v roce 1979 bylo včetně hradeb vážně poškozeno zemětřesením.

Zvonice Kotor
Zvonice

Jak se dalo čekat, ceny ve městě nejsou zrovna nejnižší, pro představu:

  • Parkování před hlavní bránou do historické části města: 5,50 EUR
  • Oběd + pivko + kávička pro 2 osoby (Harbour pub): 35 EUR
  • 2 malé suvenýry (magnetka + štamprle): 6 EUR

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře