Janův hrad, Lednice

Janův hrad, Lednicko-valtický areál, Česká republika

Janův hrad

Tento hrad, kterému neřekne většinou nikdo jinak než Janohrad, byl postaven někdy v letech 1801-1808 jako umělá zřícenina podle projektu Josepha Hardtmutha – ano, pana vynálezce tužky. Mimo jiné projektoval také Minaret, ale o tom zase až někdy v příštím tipu.

Stavba Janova hradu

Při stavbě Janohradu musel pan projektant řešit nejeden problém, ale tím největším zcela určitě bylo zdejší velmi nestabilní zmáčené podloží lužního lesa, které bylo v první řadě třeba zpevnit velkým množstvím dřevěných trámů a teprve až na nich bylo možné začít stavět.

Janův hrad je postaven z kamenů, které sem byly přivezeny z nedalekého velkomoravského hradiště Pohansko, o kterém se tady také již brzy dočtete.

Záměr a účel Janohradu

Jelikož architekt již tenkrát stavěl hrad s tím, že bude působit jako zcela hodnověrná zřícenina hradu, dbal opravdu na každý detail a držel se spousty starých zásad při stavbě hradů. Na rozdíl od ostatních napodobenin zřícenin byl ale Janův hrad od samého začátku stavěn tak, aby jej bylo možné obývat při příležitostných honech a plnil tak roli loveckého zámečku a myslivny v jednom.

Jak se na Janohrad dostanete

Z Břeclavi se k Janohradu dostanete po zelené turistické značce a nebo plavbou na lodi z některých přístavů Lodní dopravy Břeclav, případně ze zámeckého parku v Lednici.

Janův hrad – oficiální stránky hradu najdete.

Informace na Wikipedie

[wpgmappity id=“3″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

8 komentářů u „Janův hrad, Lednicko-valtický areál, Česká republika“

  1. Mohly byste také dostat z dřevěného mostku od bývalé Knížecí hájovny,postaveném filmaři,ale neplatilo se na něm mýtné tak ho obec a vlastník či správce celého areálu nechal celý shnít.
    Asi by-to chtělo nějakou lidovou sbírku,či zase otravovat Evropskou Unii kvůli opravě,daně za cestovní ruch zřejmě nic nenesou.
    Doufejme, že příští rok se začne mostek opravovat…..

Komentáře