Proč vyrazit na dovolenou na jižní Kypr

Cestě na Kypr, ostrov ve Středozemním moři, jsem dlouho odolávala. Měla jsem pocit, že tam jezdí každý a kdo nebyl na Kypru, jako by ani nežil. A to já nemám ráda, když se cítím do něčeho tímto způsobem tlačená. Jednoho dne se ale naskytla příležitost, která se nedala odmítnout, a na Kypr jsem se vydala i já. A na místě jsem pochopila, že všechny moje dosavadní předsudky stojí takříkajíc na vodě, a do Kypru, konkrétně jeho jižní části, jsem se přímo zamilovala.

A protože jsem tvor přející a vše pěkné, co potkalo v životě mě, přeji vždycky i všem ostatním, chci se s vámi o svoje dojmy podělit. Zde je několik důvodů, proč je podle mého názoru dovolená na Kypru skvělá volba:

Moře a pláže

Moře je zde krásně čisté a průzračné, pláže zde najdete jak písčité, tak oblázkové. Bohyně krásy a lásky Afrodité prostě věděla, proč se zrodit z mořské pěny právě u kyperských břehů.

Nejznámější pláží je vyhlášená Nissi Beach ve městě Ayia Napa. Jedná se o opravdu krásné místo, moře tu hraje všemi odstíny modré, romantiku dokresluje ostrůvek čnějící z vody. Abych byla upřímná, pro mě je toto místo už moc velká „masovka“, ale podívat jsem se tam také musela. Každopádně se dá říct, že ať si pro svoji rekreaci vyberete jakoukoli pláž, vždy budete nadšeni. A na své si zde přijdou i rodiče s malými dětmi, protože díky mělké vodě daleko do moře se nemusí o svoje děti bát.

Historie a kultura

Kyperská kultura a historie je a vždy byla díky své poloze ovlivňována asijskými, africkými i evropskými vlivy. Můžeme zde proto obdivovat spoustu antických, byzantských nebo benátských památek. A k vidění je zde opravdu vše, co vás napadne: kostely i mešity, kláštery, hrady, antické amfiteátry či akvadukty.

Jídlo a pití

Čerstvé ryby, mořské plody, sýry, spousty ovoce a zeleniny. Na Kypru se jídlo nešidí, tady se ještě ví, co je dobré. Já jsem si zde zamilovala „meze“, to je takové to „od každého něco“, čím vám zaskládají celý stůl a vy nemusíte řešit, co si objednat, když máte chuť na kousek kuřecího masa, zároveň byste si rádi zobli kousek chobotničky, olivy, zeleninový salát, plněné vinné listy – no, rozepisovat zde vše nebudu, to se prostě musí zažít.
Výborné je zde také víno a kávička, nechybí ani místní pivo.

Ve dne sport, v noci zábava

Dovolená na Kypru je vhodná taktéž pro sportovně založené lidi. Mnohé hotely nabízí vlastní golfová hřiště a tenisové kurty. Na Kypr se také jezdí za potápěním, oblíbeným je například potopený trajekt, ke kterému se jezdí z přístaviště Larnaka. My méně zkušení a odvážní jsme si vystačili se šnorchlováním, na mnoha místech je také možné si vypůjčit loď.

V noci to na Kypru doslova žije. Ve městech narazíte na každém rohu na kluby nabízející všechny možné i nemožné hudební žánry.

A když budete mít chuť si chvíli odpočinout od té spousty lidí u moře, není nic jednoduššího než nazout boty, popadnout batoh a vyrazit do hor na příjemný trečík.

Lidi

Po ne úplně dobrých zkušenostech s přívětivostí obyvatelstva v některých nejmenovaných zemích jsem měla trochu obavy, jací lidé žijí na Kypru. I v tomto jsem však místním křivdila, protože Kypřané (správně označovaní jako kyperští Řekové, případně kyperští Turci) jsou velmi milí, přívětiví, přátelští a úslužní. Rozhodně se zde nebudete cítit ani jako nevítaní hosté, ale ani jako chodící peněženky. Počítat je ale třeba s tím, že stejně jako v jiných oblastech, kam se jezdí za teplem, ani zde se kór moc nespěchá a místní mají vždy na vše dost času. Prostě žádný stres, pohodička za všech okolností.
Jako obrovskou výhodu pro nás, zahraniční návštěvníky, vidím u místních znalost angličtiny.

Rozmanitost

Je to vlastně shrnutí výše uvedeného. Na Kypru si to „svoje“ najde snad úplně každý: plážový povaleč, vyznavač sportu, znalec historie, milovník dobrého jídla a pití. Takže pokud přemýšlíte, kam letos vyrazit na dovolenou za sluncem, Kypr bude v každém případě skvělou volbou.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

1 komentář u „Proč vyrazit na dovolenou na jižní Kypr“

  1. Nádherné osobně mě Kypr vždycky přitahoval. Jen nevím co to jídlo, jelikož jsme vegetariáni a jist pořad ovoce a zeleninu nelze. Krasně popsány článek určitě si jednou splníme svůj sen a tím bude pravě Kpr :)

Komentáře