Divadlo Karla Pippicha, Chrudim

Divadlo Karla Pippicha, Chrudim

V Chrudimi najdeme nejen stovky let staré domy, ale i novější zajímavou architekturu. Jednou z takových staveb je i Divadlo Karla Pippicha.

Pohled na divadlo od řeky Chrudimky
Pohled na divadlo od řeky Chrudimky

Karel Pippich byl významnou chrudimskou osobností 19. století – byl právníkem, politikem, funkcionářem v Sokolu, organizátorem hudebních a divadelních představení či autorem básní a divadelních her. Když se pak 18. února 1934 v Chrudimi slavnostně otevíralo divadlo, neslo právě jeho jméno: Divadlo Karla Pippicha.

Průčelí Divadla Karla Pippicha, Chrudim
Průčelí Divadla Karla Pippicha, Chrudim

 

Křišťálová lupa - nominační tlačítko 200x200

Líbí se vám náš web? Uděláte nám velkou radost, když nás budete nominovat v kategorii “zájmové weby” v naší nejznámější anketě Křišťálová Lupa, která oceňuje nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého internetu! Vás to nic nestojí, zabere vám to skutečně jen pár vteřin a nás to opravdu velice potěší, děkujeme! Kliknutím na logo soutěže vlevo se vám otevře rovnou stránka, kde stačí zadat adresu našeho webu (www.zivotnacestach.cz) a Váš e-mail a vyplněný formulář odeslat. Ano, tak snadné to je! ;-)

Budova je postavena ve stylu tzv. civilního konstruktivismu. V divadle probíhají samozřejmě divadelní představení, zároveň je zde i výstavní síň. V rámci přehlídky Loutkářská Chrudim je pak divadlo jakýmsi centrem celé akce. Představení se konají nejen v divadle samotném, ale i ve stanu v prostorách za divadlem.

Divadlo Karla Pippicha v době konání Loutkářské Chrudimi
Divadlo Karla Pippicha v době konání Loutkářské Chrudimi

 

 

 

 

 

 

 

 

Za řekou Chrudimkou vidíme budovu divadla a zázemí přehlídky Loutkářská Chrudim
Za řekou Chrudimkou vidíme budovu divadla a zázemí přehlídky Loutkářská Chrudim.

 

 

 

 

 

 

V lokalitě u divadla si můžeme všimnout ještě jedné zajímavosti – velmi hezky upraveného vodního toku, který působí příjemně na oko a na duši. Město Chrudim nechalo postupně po roce 1997 rozsáhle revitalizovat tok městského náhonu.

Vznikly tak působivé meandry, příjemná zákoutí, to vše pak doplnily lávky, říční balvany a štěrk či různé dřevěné prvky (i volně položené klády pokácených stromů působí velmi přirozeně a zajímavě prostor doplňují). Kolem náhonu pak vznikla zároveň naučná stezka s devíti zastaveními a na trase najdeme zajímavé stavby jako např. bývalé vodní mlýny či novogotickou stavbu vodárny.

Revitalizovaný vodní náhon v prostoru za Divadlem Karla Pippicha, Chrudim
Revitalizovaný vodní náhon v prostoru za Divadlem Karla Pippicha, Chrudim
Bývalý koželužský mlýn najdeme nedaleko divadla.
Bývalý koželužský mlýn najdeme nedaleko divadla.

Další zajímavosti z Chrudimi a blízkého okolí naleznete na našem webu v sekci Pardubický kraj.

 

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

One thought on “Divadlo Karla Pippicha, Chrudim”

Napsat komentář