Na vrcholu rozhledny

Tip na výlet: Z České Třebové do Ústí nad Orlicí přes dvě rozhledny

Není to tak dávno, co jsme se na Moravě vydali na túru, na které jsme potkali 2 rozhledny. Bylo to v článku o cestě z Bludova do Šumperku. Tentokrát se přes 2 rozhledny vydáme na trase ve východních Čechách. Na rozdíl od túry ze Šumperka do Bludova nás čeká o něco delší trasa, a sice přibližně 20 kilometrů.

Výchozím místem pro náš výlet bude Česká Třebová, známý a výborně dostupný železniční uzel.

Před nádražím v České Třebové
Před nádražím v České Třebové

Tady si u nádraží najdeme rozcestník a vydáme se po červené turistické značce.

Památník stavitele železnic Jana Pernera
Památník stavitele železnic Jana Pernera

Půjdeme přes velmi příjemný park Javorka.

Sousoší v parku Javorka
Sousoší v parku Javorka
V parku Javorka
V parku Javorka

Následně za městem pak míjíme po pravé straně Robův kopec. Tady cesta vede alejí Maxe Švabinského. Stoupání na první dnešní rozhlednu není extra náročné, je to na začátek taková solidní rozcvička. Rozhledna stojí na Kozlovském kopci a tak se i jmenuje: Rozhledna Kozlovský kopec.

Rozhledna Kozlovský kopec
Rozhledna Kozlovský kopec

Jen pár desítek metrů od rozhledny stojí chata Maxe Švabinského z roku 1933. Je to přesně ten typ chaty, který jsme si v poslední době oblíbili. Jednoduché levné ubytování, všude samé dřevo a zřejmý pocit, že tato turistická chata tu stojí už několik desítek let, a vám ani nevadí, že nemá žádné moderní zařízení. My jsme tentokrát měli v plánu pokračovat dál, proto jsme ubytování nevyužili a jen se tu krátce občerstvili v restauraci s venkovní zahrádkou.

Turistická chata na Kozlovském kopci
Turistická chata na Kozlovském kopci

Dál od chaty už nás bude zajímat modrá turistická značka, po které půjdeme až na rozcestí Uhrovy doly. Tam se ale dostaneme až za 2,5 km od chaty.

Kdo bude mít čas, může si udělat odbočku do Kozlova a navštívit chaloupku Maxe Švabinského.

Další zajímavostí na trase je pravěká osada Křivolík.

Volně přístupná osada Křivolík
Volně přístupná osada Křivolík
Od roku 2007 budovaná pravěká osada Křivolík
Od roku 2007 budovaná pravěká osada Křivolík

Dojdeme k rozcestí Uhrovy doly (po modré značce) a tady odbočíme na zelenou. Po té už půjdeme celý zbytek naší dnešní cesty. Cesta celkem „odsejpá“, nejsou tu žádná náročná stoupání či klesání, a pokud potřebujete nahnat čas, tak tady vám to půjde samo. Pokračujeme přes rozcestí Na Šklíbandě s malým turistickým přístřeškem, až dojdeme do obce Přívrat. Značka lemuje obec po pravém okraji, neprochází tedy centrem vesnice. Každopádně tu mají menší skiareál, pár drobných památek či několik rybníků – je třeba říct, že Přívrat působí jako poměrně příjemná obec.

Na pár dalších kilometrech se moc zastavovat nebudeme, snad jen se pokocháme výhledem na údolí s obcí Dlouhá Třebová. Mineme pár dalších rozcestníků (často jsou na dnešní trase umístěny přístřešky, což je příjemné).

Svižným tempem jsme se tak dostali až k druhé dnešní rozhledně: Andrlův Chlum. Jedná se o víceúčelovou ocelovou věž vysokou 50 metrů, byla postavena v roce 1996 a v její blízkosti se nachází chata KČT. Nám se podařilo se k chatě a rozhledně nachomýtnout zrovna v době, kdy se konaly závody do vrchu – Ústecká 21. Klikatá silnice k Andrlovu chlumu se stává každoročně místem konání těchto závodů.

Na rozhledně Andrlův Chlum
Na rozhledně Andrlův Chlum
Chata KČT pod rozhlednou v atmosféře závodů Ústecká 21
Chata KČT pod rozhlednou v atmosféře závodů Ústecká 21

Variant, jak pak seběhnout do Ústí nad Orlicí, je více. Zajímavé je vzít to kolem křížové cesty po zelené značce.

Na křížové cestě
Na křížové cestě

Z Ústí už je to jednoduché. Pokud nebudete pokračovat třeba na Lanšperk, Žampach nebo Letohrad, můžete sednout na vlak a vrátit se zpět domů, spojení je tu bezproblémové.

Pokud tedy přemýšlíte, kam o víkendu na výlet, máte to blízko do České Třebové, tento tip by vám mohl pomoci s plánováním.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „Tip na výlet: Z České Třebové do Ústí nad Orlicí přes dvě rozhledny“

Komentáře