Alishan, Taiwan

Přírodní park Alishan, Taiwan

Alishan je nejnavštěvovanější přírodní park na Taiwanu. Tato oblast je známa mimo jiné díky krásným přírodním scenériím a fantastickým východům slunce a tento region si oblíbili nejen cestovatelé, ale i sami Taiwanci tady rádi tráví volné dny.

Alishan je část Taiwanu, kde se vyplatí strávit pár dnů a aspoň jeden z nich si určitě přivstat a jít se podívat na některou z vyhlídek, ze které lze vidět celý hřeben Alishanu.

Ranní pohled z vyhlídky, Alishan, Taiwan
Ranní pohled z vyhlídky, Alishan, Taiwan

Lesní železnice a její historie

V Alishanu jezdí tzv. lesní železnice, jejíž trasa je dlouhá 72 km a končí ve výšce 2 450 metrů. Postavili ji tady Japonci v roce 1912. V této době zde totiž dost bezohledně těžili staleté cypřiše a železnice tak vznikla právě kvůli přepravě dřeva.

V 70. letech těžba dřeva skončila a hlavním zdrojem příjmu této oblasti se stal turismus. Díky tomu se železnice začala více přeměňovat v turistickou atrakci. Dnes již slouží především turistům.

Výchozím místem je město Chiayi, které je známé díky množství budhistických chrámů. Cestou lze obdivovat taiwanskou přírodu a měnící se přírodní pásma. Úzkokolejka přitom projíždí 50 tunely a přes 80 mostů.

Lesní železnice, Alishan, Taiwan
Lesní železnice, Alishan, Taiwan

Obecné informace

V roce 2001 byla tato oblast označena za „national scenic area“. Záměrně uvádím originální anglické pojmenování, protože v překladu by to znělo asi jako „národní scénická oblast“ a tenle doslovný překlad se mi moc nezamlouvá. U nás by se asi nejspíš řeklo „národní přírodní památka“, ale to už tak dobře nevystihuje právě tu podstatu věci, že se jedná o scenérie.

Počasí a klima

Díky své nadmořské výšce je v Alishanu znatelně chladnější podnebí než na pobřeží, s průměrnými denními teplotami kolem 14 – 24°C v létě a 5 – 16°C v zimě.

Tak jako to platí pro všechny hory, i na Alishanu se počasí mění mimořádně rychle. Průměrný den začíná většinou bez mráčku, v poledne můžete sledovat až vskutku teatrální show mraků válcující polední mlhy a končí se obvykle bouřkou s blesky a špagáty deště, aby se vše odehrálo stejně zase i další den.

Vlhkost je zde vždy velmi vysoká a opravdu téměř všechny povrchy v parku jsou pokryty vrstvou bujného zeleného mechu.

 

Oficiální stránky přírodního parku Alishan : http://www.ali-nsa.net/

 

[wpgmappity id=“20″]

 

Použité zdroje:

Článek: Originální text autora článku
Doplňující info: Život na cestách
Obecné info a doplňující info + Počasí a klima: Překlad originálního ENG textu z Wikitravel.org

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře