Food truck

Do Katovic s dětmi

Rozlehlé starobylé centrum jako třeba v Krakově v polských Katovicích nenajdete, ale stejně je to zajímavé město, které jde v posledních letech hodně nahoru… ne nadarmo se občas zmiňuje srovnání s Ostravou. Technické památky, hodně zeleně, moderní novostavby, zajímavé kulturní akce, zoologická zahrada… To samé lze najít i v největším městě v české části Slezska.
Pokud do Katovic vyrazíte s dětmi, můžete si toto město zvolit za základnu pro svoje výlety. A proč dětem jako zážitek nepřidat ještě cestu vlakem? Z Ostravy jsou to do Katovic necelé 2 hodiny, z Olomouce kolem 3 hodin a z Prahy ty nejrychlejší spoje 5 a půl hodiny. Hlavní nádraží je v centru města a ubytování není příliš těžké sehnat. Rodinný apartmán stojí od devíti set korun na den.

nadrazi
Na hlavním nádraží v Katovicích

Vybrané tipy na výlet jsou v dosahu veřejné dopravy.

První odpoledne se nabízí vyrazit do města. V centru najdete pár historických staveb, několik příjemných kaváren a restaurací. S dětmi můžete zajít do cukrárny, pekárny nebo pizzerie či si jen tak na ulici dát polskou klasiku – zapekanku. Nejznámější stavbou v Katovicích je zřejmě hala Spodek. Tato hala z roku 1971 je místem konání sportovních i kulturních akcí a vypadá jako talíř UFO.

Spodek
Hala Spodek -vypadá to, že na fotce nemáme srovnaný horizont, ale opak je pravdou :-)

Je třeba zmínit, že Katovice solidně pracují s veřejným prostorem, jak se teď s oblibou říká… Přibývají sochy, nové lavičky, relaxační zóny, dětská hřiště, nasvícené fontány… I v tomto na prvním pohled pro mnohé nezajímavém městě se tak rovněž děti dokáží zabavit.

Socha
Pro štěstí (soška Bebok)

Fotogalerie Katovice

Slezská zoologická zahrada

Zoologická zahrada bývá v případě dětí v podstatě vždy trefa do černého. Ta katovická není tak úplně katovická. Fakticky leží na území města Chorzów, což ale při samotné cestě do Zoo vůbec nezpozorujete, protože obě města jsou propojena. Od katovického hlavního nádraží sem jezdí tramvaj č. 19, cesta trvá přibližně 17 minut. V originále se zahrada jmenuje Śląski Ogród Zoologiczny a najdete ji v parádním Slezském parku (Park Śląski), kde je i skanzen, planetárium, fotbalový stadion, rybníky a další zajímavosti.

zoo
Ve Slezské ZOO – Na ploše o rozloze téměř 50 hektarů tu najdete cca 2500 zvířat

Samotná ZOO působí příjemným a vzdušným dojmem. Nám se navíc poštěstilo sem vyrazit ve slunečný říjnový všední den, takže tu bylo poloprázdno. Cena rodinného vstupného je příznivá, a sice 50 zlotych, což je asi o polovinu méně než třeba vstupné do ZOO Lešná.

V ZOO je i menší Údolí dinosaurů, což děti určitě zaujme, protože jim to připomene oblíbené dinoparky.

Dinosaurus
V Údolí dinosaurů v ZOO

Po návštěvě ZOO jsme se ještě nevydali domů. Kousek od ZOO jezdí trochu netradiční lanovka – kolejka Elka. Obvykle si představíte, že lanovka vás doveze na nějaký kopec, tato ne. Je to „nížinná“ lanovka, tedy žádná horská dráha a s lanovkou tak nikam nevystoupáte. Z lanovky hezky získáte přehled, co všechno zajímavého je ve Slezském parku. A třeba večerní jízda nad nasvíceným parkem Legendia je opravdu zajímavá.

Hrad Bedzin

Po výletu za zvířaty je vhodné udělat nějakou změnu a vzít děti třeba na výlet za historií. Jen čtvrthodiny jízdy vlakem z Katovic leží město Bedzin, kde se nad městem tyčí hezký hrad.

hrad
Hrad Będzin ze 14. století

Pozor: pokud se nebudete chtít moc toulat, tak je třeba dojet až do stanice Bedzin Miasto. Pokud to ale budete chtít pojmout jako delší výlet, můžete vystoupit už ve stanici Bedzin a dojít k hradu podél řeky. Na hradě se platí za vstup do hlavní hradní části s muzeem (nijak rozsáhlé prostory s výstavkou historických zbraní, brnění, s modely hradu… v pohodě to zaujme i děti) a pak za výstup na hradní věž s vyhlídkou.

hrad
Pohled na hrad cestou do parku

Ve městě pak stojí za prohlídku ještě park nad hradem, bedzinské podzemí nebo zbytek městských hradeb.

Slezské muzeum

Nedaleko haly Spodek najdete Slezské muzeum. Úprava historických budov a přístavba několika dalších je velmi povedená. Revitalizace celého areálu se tak opravdu vydařila. Návštěvu samotných muzejních prostor jsme s dětmi vynechali, ale přinejmenším výstavy s tématy In Search of Tomek a The Light of History, Upper Silesia Over the Ages by děti nenudily a určitě by je na nějakou dobu taky zabavily. My nicméně vybrali jen vyhlídkovou věž zbudovanou z těžební věže Varšava II., odkud je pěkný výhled na město.

muzeum
Slezské Muzeum
muzeum
Slezské muzeum – velká část expozic se skrývá pod zemí

A nakonec mezi papoušky

Po jednom dni, který jsme strávili putováním za historií na hrad Bedzin, se opět vydáváme za zvířaty. V Katovicích je totiž místo, které se jmenuje Papugarnia Carmen, volně přeloženo něco jako Papouškárna. Takových menších papouščích ZOO je v Polsku povícero. Všechny nabízí přímý a bezprostřední kontakt s papoušky. Ti si na vás sedají, nechají se krmit anebo hladit. Zážitek nejen pro děti.

papousek
Papoušci v Papugarnia Carmen

Papugarnia Carmen je necelý kilometr od tramvajové zastávky Załęże Wiśniowa (tramvaj č. 20 od hlavního nádraží). Menší upozornění: vězte, že i takový v podstatě ochočený, na lidi zvyklý papoušek je pořád jen zvíře, takže nějaké to klovnutí vám nevědomky může uštědřit.

papoušek
Krmení papouška

Zaujaly vás jednotlivé možnosti, jak se zabavit při výletu do Katovic s dětmi? Pokud by se vám to zdálo snad ještě málo, dáváme k dobru možnost návštěvy zábavního parku Legendia, který byl ale v době našeho výletu do Katovic kvůli koronavirové pandemii zavřený.

Líbil se vám tento článek? Odměňte, prosím, autora za jeho práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. A nebo nám kupte aspoň kafe ;-). Děkujeme!

Komentáře