Nazca Lines - KOLIBŘÍK

Nazca Lines – záhadné obrazce v poušti, Peru

Nazca Lines je seskupení velkého množství záhadných obrazců, vytvořených v poušti náhorní plošiny, která má rozlohu kolem 500 km2. Najít ji můžete v Peru, v okolí malebného městečka Nazca. Obrazce na planině Nazca byly v roce 1994 přidány na Seznam světového dědictví UNESCO v Latinské Americe.

Nazca Lines - okolní krajina kolem města Nazca
Nazca Lines – okolní krajina kolem města Nazca

Mám rád záhady, nad kterými si lámou vědci již spoustu let hlavu a nikdo zatím na nic kloudného nepřišel. Nebo se to alespoň nikomu nepodařilo jasně prokázat. Přijde mi totiž, že to nechává trošku prostoru k zamyšlení a takovému tomu zdravému tajemnu, které člověka přinutí na chvilku zpomalit, přenést se do té doby a říct si: „Jak to sakra ti lidé tenkrát mohli asi tak dokázat?!“. Jako třeba magické Machu Picchu anebo právě ony nevysvětlené a záhadné Nazca Lines.

Nazca Lines - pohled na náhorní plošinu z letadla
Nazca Lines – pohled na náhorní plošinu z letadla

Obrazce, nebo lépe a odborněji řečeno geoglyfy, v Nazca Lines mě lákaly vidět opravdu už dlouhé roky. Matně si vzpomínám, že jsem si o nich tenkrát přečetl někdy na střední škole v některém z nově vznikajících porevolučních časopisů plných záhad a senzací. Dnes už nedokážu přesně říct, který to byl, ale mám ten článek úplně před očima. Hltal jsem každé slovo a nad fotkami jen kroutil hlavou a žasnul.

Co je smyslem Nazca Lines?

Co je vlastně samotným smyslem obrazců Nazca Lines a jaký měly pro tehdejší obyvatele smysl? Tuto otázku si dodnes kladou tisíce vědců a miliony lidí po celém světě. Slyšel jsem spoustu různých variant – přijatelnějších i naprosto šílených.

Zřejmě nejvíce lidí souhlasí s teorií, která symboliku těchto obrazců vysvětluje poměrně jednoduše – měly především rituální náboženský význam a jejich prostřednictvím se indiáni snažili nějakým způsobem komunikovat s nadpozemskými bohy.

Nazca Lines - opice
Nazca Lines – OPICE (více fotek obrazců najdete dole v galerii)

Dost možná také ale s jinými civilizacemi ve vesmíru. Jedna teorie mluví také o tom, že tyto obrazce byly vytvořeny nějakou mimozemskou civilizací při přistání a měly sloužit jako orientační bod a upoutávka pro přistání dalších mimozemských návštěv. Ať to zní jakkoliv šíleně, mám v Peru kamaráda, který mi vyprávěl příhody o tom, jak místní lidé vyprávějí, že pravidelně na konkrétní místa v Peru přílétají do hor nějaké létající předměty a že dokonce sám jednou něco takového zažil na vlastní oči. Já na tyhle věci nikdy nějak zvlášť nebyl, ale pokud existuje ve vesmíru kromě nás nějaká další civilizace a navštěvuje pravidelně Zemi, tak jsem přesvědčený, že zcela určitě přilétají zrovna někde do těchto končin a pravidelně navštěvují Nazca Lines. :-)

Jak mohl někdo ze země nakreslit něco tak velkého?

Dost fantazírování. Jednu věc člověku ale hlava opravdu nebere. Když pominu to, že místní půda, pokud se to tak dá vůbec nazvat, je vulkanického původu, moc si nedokážu představit, jak mohli v té době nakreslit tak geometricky přesné obrazce o takových rozměrech, aniž by viděli, co přesně kreslí a jak ten výsledný obrazec seshora bude ve výsledku vypadat. A když pominu i tohle, kde sakra přišli na to, že nakreslili ASTRONAUTA?

Nazca Lines - Astronaut
Nazca Lines – Astronaut

Uměli indiáni kultury Nazca létat?

V souvislosti s Nazca Lines se tak hodně spekuluje i o tom, že indiáni kultury Nazca dokázali už v té době létat za pomoci nějakých primitivních balonů naplněných plynem nebo horkým vzduchem, nebo že dokázali vyrobit velké draky (jako např. v Číně), které dokázaly unést jednoho člověka, a mohli tak shora pozorovat výsledný vzhled obrazců. Nebo seshora řídit jejich výrobu. Kdo ví…

Jak obrazce vidět nejlíp?

Jedno je ale jisté. Pokud se na obrazce Nazca Lines budete chtít podívat v celé jejich kráse, budete si muset na místním letišti zaplatit vyhlídkový let s některou z leteckých společností, které zde nad Nazca Lines provozují vyhlídkové lety. Jelikož je tady obrazců víc než dost, budete si moci vybrat z několika variant přeletů, kde podle ceny uvidíte větší či menší množství obrazců. Když ale budete pozorní, uvidíte někdy při obratech i ty, za které jste si nezaplatili. ;-)

Ze zkušeností a informací od místních lidí vím, že tu a tam tady nějaké to vyhlídkové letadlo spadne (jen se to drží velice přísně pod pokličkou), tak vám doporučuji na výběru společnosti a ceně vyhlídkového letu zase až tolik nešetřit, protože tady by se to mohlo opravdu vymstít!

Nazca Lines - start letadla
Nazca Lines – start letadla

Přeji příjemný a ničím nerušený let a spoustu krásných zážitků z pozorování jedné z mnoha dosud nevyřešených záhad naší krásné matičky – planety Země.

Fotogalerie Nazca Lines

This slideshow requires JavaScript.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Nazca Lines – záhadné obrazce v poušti, Peru“

Komentáře