Národní park Huascarán, Peru

Národní park Huascarán, Peru

Překrásný národní park Huascarán, rozprostírající se v pohoří Cordillera Blanca, získal své jméno po stejnojmenné hoře – nejvyšší hoře Peru (6 768 m) a 4. nejvyšší hoře Jižní Ameriky. Dokonce již v roce 1985 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Jedná se o jedno z těch míst, která v Peru opravdu stojí za to vidět a navštívit. Původně jsem chtěl napsat „zažít na vlastní kůži“, ovšem nakonec jsem tento výraz zrovna u tohoto místa raději nepoužil, protože právě zde by se to mohlo podařit opravdu až doslova a to bych nikomu nepřál.

Silnice v NP Huascarán, Peru
Silnice v NP Huascarán, Peru

Československá tragédie v roce 1970

Tento nádherný park je totiž bohužel i velmi nechvalně proslulý jednou obrovskou tragédií, týkající se právě naší země. Tato událost je dodnes považována za vůbec největší tragédii v horelezectví naší země. V roce 1970 sem vyrazila tenkrát ještě československá horolezecká expedice Peru ’70, aby zdolala nejvyšší vrchol – Huascarán Sur.

Bohužel tato expedice měla opravdu neskutečnou smůlu hned na prvopočátku. Zastihla je hned v úvodu tragická smrt nejlepšího horolezce výpravy – Ivana Bortela, který zahynul při pádu z cca 30m výšky. Smrt nejlepšího horolezce výpravy způsobila, že se celá expedice nakonec rozhodla vrátit do základního tábora a další den zdolat vrchol hory jinou jednodušší cestou. Toto rozhodnutí se bohužel expedici stalo osudným.

Dne 31. května 1970 zastihlo expedici v základním táboře zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy stupnice, které uvolnilo obrovské mnoštví kamenů a ledu ze severní strany hory Huascarán, které pádem z výšky 2 500 m pohřbilo všech 14 členů expedice Peru ’70 i s chilským průvodcem.

Národní park Huascarán, Peru
Národní park Huascarán, Peru

Doprava do národního parku Huascarán

Výchozím bodem pro cestu do národního parku Huascarán bude nejspíš pro většinu lidí kouzelné městečko Huaráz, ve kterém bych rozhodně doporučoval se na pár dnů zastavit. Pokud se sem přemístíte rovnou z Limy, tak je zastávka na pár dnů nutnost kvůli aklimatizaci, kterou bych dnes po vlastních zkušenostech opravdu nepodceňoval. Už samotný Huaráz totiž leží ve výšce necelých 3 100 m n. m., a tak výlety po okolí se mnohdy šplhají i přes 5 000 m n. m. a to už může být opravdu problém, pokud jste se dostatečně neaklimatizovali.

Vyrazit se odsud dá i na hezký výlet na archeologické naleziště a pozůstatky města Chavín de Huantar, které obývala dávná civilizace Chavínů, kteří tady žili ještě dávno před civilizací Inků.

[wpgmappity id=“75″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Národní park Huascarán, Peru“

  1. Jojo, Huascarán je nádherný, to rozhodně! Snad se mi podaří časem najít chvilku a dát dohromady více fotek a dát je sem někam, na to už opravdu ten čas bohužel nejsem schopen najít…

Komentáře