Pozvánka na výstavu Metaformy pralesa – Otto Placht

S velkou radostí píšu tuto pozvánku na výstavu obrazů Otty Plachta. Jedná se o velkou srdeční záležitost. Kdo ví, o co jde, tak jistě chápe, co tím myslím. Výstava umělce a cestovatele, který svůj život zasvětil opravdovému umění v nelehkých podmínkách Peru, kde dodnes žije a maluje.

S Ottou jsem se nyní setkal na jeho vernisáži v galerii Václava Špály, pořídil několik fotografií z výstavy a připravil rozhovor pro Život na cestách, na který se můžete již brzy těšit.

Výstava Metaformy pralesa – OTTO PLACHT

Kdy

27.6 až 31.8. 2014

Kde

Galerie Václava Špály, Národní 30, Praha 1

Otevírací doba

11:00 – 19:00 hod.

Autor

OTTO PLACHT, narozen v roce 1962 v Praze. Žije a pracuje v Pucallpě v Peru a v Praze. Studium AVU v letech 1982 – 1988. Od roku 1984 vystavuje samostatně i společně v řadě domácích a zahraničních galeriích.

Web

www.ottoplacht.com

Metaformy pralesa OTTO PLACHT
Metaformy pralesa, Otto Placht

Pro všechny fandy umění, pro milovníky cestování do zemí, jako je Peru, jsou jeho obrazy „teleportem“ do života v Peru a zprostředkovaně můžete zažít i vize, které přináší ayahuasca (tzv. víno mrtvých), která je nástrojem léčitelů a šamanů v oblasti, kde obrazy vznikly.

Dalo by se to napsat i opačně, že šamani jsou nástrojem ayahuascy, která jejich prostřednictvím učí, léčí a inspiruje. Barevnost a struktura Ottových obrazů zasáhne a příjemně naladí každého, kdo je schopen vnímat, nehledě na to, zda jste odborníkem či amatérem v oblasti umění.

Metaformy pralesa, Otto Placht
Metaformy pralesa, Otto Placht
Metaformy pralesa, Otto Placht
Metaformy pralesa, Otto Placht
Rozhovor s Ottou Plachtem pro čtenáře webu ŽivotNaCestách.cz ( vpravo Otto Placht, vlevo autor článku).
Rozhovor s Ottou Plachtem pro čtenáře webu ŽivotNaCestách.cz (vpravo Otto Placht, vlevo autor článku)

Otto Placht odvedl kus poctivé práce a vy ji nyní máte možnost vidět v centru Prahy, v ulici Národní 30, v Galerii Václava Špály, kde se můžete osobně setkat i s umělcem, který je často na výstavě přítomen. Všem návštěvníkům výstavy přeji skvělou podívanou a příjemný zážitek z Ottových obrazů.

Úvod k výstavě – Otto Placht

Amazonie – tropická džungle i tradiční kosmovize, mundo espiritual – je vlastně přirozeným symbolem permanentní transformace – impermanence, cyklu života, zrození i zániku, mutace jako přizpůsobení se přežití…

To samé jsou mé obrazy – pořád překrývané, proměňující se v čase, reflektující zkušenost prožívání a bytí. Záznamy automatické kresby budované ve vrstvách s koncepcí neustálého návratu k prvotní čistotě výrazu, který ale podléhá okamžité proměně, mutaci, metamorfóze.

Přítomnost jako zhmotnění času zaniká, aby povstala v okamžiku tvoření nová forma, aby se odehrál nový příběh… Příběh v barvách džungle. Letošní „session“ jsem začal v černé. Postupuji ze tmy ke světlu, čepelí nože se prořezávám tmou, a tak nechávám pronikat světlo.

Pracuji těsně před svítáním. Čekám, až záře vycházejícího slunce zaplaví horizont druhého břehu jezera a usuší poslední vrstvy barev. Pokaždé jiný a jinak barevný. Je to rituál, který mě spojuje s duchem džungle.

To, co se zjevuje, jsou asi hlubinné sedliny mé duše, metaformy pralesa, principy proměn přírody, které jsem sám součástí. Končím v okamžiku, kdy cítím, že je cyklus rodících se a mizejících představ dokonán a vnější i vnitřní rozměry prostoru obrazu odráží prožitek aktuální zkušenosti.

Otto Placht

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře