Pangkor, klídek v Melacké úžině – Malajsie

Na jižním pobřeží Malajsie, v Melacké úžině, se nachází malinký ostrov Pangkor. Dříve rejdiště pirátů, dnes oblíbená víkendová destinace pro Malajce a odpočinková zastávka pro cestovatele se stále živou komunitou rybářů a loďařů.

Soumrak, pravidelný rytmus šumění vln, vrčící mopedy, tatíkové s malými caparty s obrovskýma mandlovýma očima v náručí. Hospůdky s blikajícími světýlky a plastovými židličkami a stoly s krepovým papírem, kouřící stánky s kukuřicí, s banánovými palačinkami a grilovanými rybami a masem.

Šustění pytlíků, do kterých ženské porcují rýži a nalévají omáčky, hrnce s mušlemi, pouliční masér nohou, klapot pánviček a cinkání nádobí. Děti hrající si v písku, blikající bóje a mravenci, kteří mi lezou po nohách. Večer ve vesničce Teluh Nipah na ostrově Pangkor.

Moře zde sice nepatří k nejčistším, ale místní pláže jsou velice příjemné a nejsou přeplněné turisty. Pangkor není tím nejúžasnějším tropickým rájem, který známe z fotek v katalogu cestovní kanceláře, ale o to je zdejší atmosféra autentičtější.

Město Pangkor.
Město Pangkor
Pláž v Teluk Nipah.
Pláž v Teluk Nipah

Se svými 8 km² lze celý ostrov obejít během jednoho horkého dopoledne celý. Vždyť na ostrově je jen několik vesnic. Na západním pobřeží se nacházejí plážové vesničky Pasir Bogak a půvabná Teluk Nipah.

Na severu je poházeno pár domků, které si říkají Teluk Dalam a kde se také nachází velmi klidné, až úsměvně malé, letiště. Na západním pobřeží se nachází hlavní město stejnojmenného ostrova. Město Pangkor, oproti plážovým vesničkám na západě ostrova, působí neupraveně, trochu špinavě a lehce páchne po zdejších sušených rybách.

Při delší procházce lze však objevit půvabný kolorit plný života. Obyvatelé se živí rybolovem a pobíhají po městě ve svých tričkách umaštěných od motorového oleje ze svých bárek. Kdo nerybaří, alespoň ryby zpracovává a suší, a kdo je nesuší, ten je prodává. Ve městečku žijí převážně Číňané, vzduch je prosycen vůní vonných tyčinek.

Přístavní mola se střídají se špinavými dílničkami. Město Pangkor je také ideální zastávkou na nešizenou čínskou kuchyni, včetně skvělého čaje Pu Erh.

Rybářský přístav Pangkor.
Rybářský přístav Pangkor
Pláž v Teluk Nipah.
Pláž v Teluk Nipah
Všudypřítomné sušené ryby.
Všudypřítomné sušené ryby

Kdo má velká očekávání, může být Pangkorem lehce znuděn a zklamán. Kdo ale hledá poklidný oddych, nevyhledává rušný noční život, tomu Pangkor nabízí příjemné pláže, bujnou džungli, původní rybářský život a skvělé a levné jídlo. U mě tento ostrůvek zvítězil i nad slavným a mnohem větším Langkawi.

Na Pangkoru je doprava minimální a tak lze silnici využít i jako ideální turistickou stezku.
Na Pangkoru je doprava minimální, a tak lze silnici využít i jako ideální turistickou stezku.
Ochutnávky patří ke koloritu večera.
Ochutnávky patří ke koloritu večera.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře