Pokud se rozhodnete si trošku odpočinout a vyrazit na exotickou dovolenou a užít si romantiky, pak by jednou z možností mohly být například Maledivy. Jestliže padne vaše volba právě na Maledivy, tak ať už poletíte na kterýkoliv z těchto téměř 1 200 krásných ostrovů, vaší vstupní branou se zcela určitě stane hlavní město Malediv, Male.
Historie ostrova Male
Ostrov Male byl údajně osídlený již někdy v 5. století. V roce 1153 zde byl založen sultanát, který přijal za náboženství islám. Od 14. století až do roku 1968 tady až na pár výjimek vládla dynastie Didi. Ostrov Male postupně kolonizovali různé národy od Portugalců přes Holanďany, až se nakonec dostal pod nadvládu Velké Británie. V červenci 1965 získaly ostrovy nezávislost a Male bylo prohlášeno za hlavní město Malediv. V roce 2004 zasáhlo Male tsunami, které zaplavilo dvě třetiny města.
Město Male dnes
Male je vybudováno na jednom z ostrovů souostroví Maledivy. Díky tomu, že se jedná o poměrně malý ostrov, je Male velmi omezeno pro svůj další vývoj, který musí být velmi pečlivě plánovaný s ohledem na stísněný prostor.
Z tohoto důvodu je letiště, na které budete při vaší cestě na Maledivy zcela určitě přistávat, postaveno na vedlejším ostrůvku, ze kterého pak do Male cca za 10 minut přeplujete trajektem. Letiště Male bylo dříve známé jako letiště Hulhule podle jména ostrova, na kterém leží. Má pouze jednu 3 200 m dlouhou dráhu, která slouží jak pro starty, tak přístání veškerých mezinárodních letů.
Jestliže se do Male vydáte na výlet s přítelkyní, nezapomínejte, že je Male silně islámským městem. Proto bych vaší přítelkyni doporučil nějaké konzervativnější a delší oblečení, jako se sluší a patří v těchto zemích. Nám to celkem dost nepříjemně komplikovalo pobyt ve městě i přesto, že jsme se na to předem ptali a byli místním průvodcem ujištěni, že s tím, že má přítelkyně krátké kraťasy a nátělník, nebude žádný problém.
V centru, kde je hodně turistů a mladých lidí, jsme se setkávali jen s obdivným pokřikem a pískáním místních teenagerů, což nám až tak nevadilo. Naopak o to nepříjemnější bylo setkání se staršími starousedlíky u rybího trhu, kteří dávali velmi hlasitě najevo jejich nesouhlas s oblečením mé přítelkyně, které je zjevně velmi pobuřovalo.
TIP: Zájezdy na Maledivy jsou jako stvořené pro cestovatele, kteří si chtějí odpočinout, nabrat nové síly a přitom mají rádi vodní sporty.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
2 komentáře u „Male – vstupní brána na Maledivy“