Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Slovensko

To je tak, když se sejde pár nadšenců fotografie a zakrouží prstem po mapě. Z toho nemůže nikdy vzejít nic „dobrého“. Prst čirou náhodou zakroužil do míst, kde se nachází vrcholek Bradlo na Myjavské pahorkatině.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Slovensko
Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Slovensko

Tak jsme se sbalili na „jednonoční“ výlet za focením. Bradlo, vrchol Myjavké pahorkatiny, se se svými 543 metry nachází mezi městy Brezová pod Bradlom a Košariská. V okolí je to dominující kopec, na kterém stojí mohyla Milana Rastislava Štefánika na samém vrcholu.

Generál Štefánik tragicky zahynul 4. května 1919 při návratu do vlasti nedaleko Ivanky pri Dunaji. O týden později jej pohřbili spolu s jeho italskou posádkou nad jeho rodným městečkem Košariská na Bradlech. Pět let po jeho smrti byl položen základní kámen památníku navrženého architektem Dušanem Jurkovičem. Na vybudování památníku byla vyhlášena národní sbírka, v níž se vybraly dva miliony korun. Mohyla byla slavnostně odhalena 23. září 1928. [zdroj: Wikipedia.org]

Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Slovensko - panorama
Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Slovensko – panorama

Po příjezdu pod vrcholek, kde je malé parkoviště a cesta na vrchol netrvá ani 10 minut, jsme si rozbalili naše „fotofidlátka“ a jakožto správní fotografové čekali na západ slunce. Počasí nám přálo a byly poměrně dobré fotografické podmínky, jen co jsme si stihli obhlédnout okolí, už se blížil podvečer a tudíž náš čas.

Západ se povedl, i když byly nad horizontem trošku mraky. Poté přišla chvíle na odreagování, za mohylou se nachází plácek s ohništěm, tudíž není problém rozdělat oheň a něco si opéct, zabrnkat na kytaru nebo provozovat v podstatě jakoukoliv aktivitu. Dokonce jsme v průběhu večera zjistili, že tam nejsme i tak úplně sami, nedaleko nás to ve stromech zaparkoval i nějaký cyklista, ale nějak nás nerušil a myslím, že ani my jeho ne.

Před spaním jsme samozřejmě ještě nažhavili aparáty na noční fotky, ale pak se šlo spát, východ slunce se nemilosrdně blížil a to je další šance zachytit ten výjimečný moment.

Startrails

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře