Nové Mlýny - cesta kolem dolního jezera

Vodní dílo Nové Mlýny, Jižní Morava

Kaskáda tří přehradních nádrží na řece Dyji se rozprostírá na Jižní Moravě pod krásnými Pavlovskými vrchy (nebo chcete-li pod Pálavou), odkud je na všechny 3 nádrže opravdu krásný výhled např. z nedaleké zříceniny hradu Děvičky.

Pohled od dolní (Novomlýnské) nádrže na zříceninu hradu Děvičky
Pohled od dolní (Novomlýnské) nádrže na zříceninu hradu Děvičky

Vodní dílo Nové Mlýny

Bylo uměle vybudováno v 70. letech 20. století, konkrétně v letech 1975 – 1989. Účelů, proč dílo vzniklo, bylo hned několik. Zamezilo častým záplavám v okolí řeky Dyje a celkově snížilo povodňové průtoky, slouží k chovu ryb, zajišťuje odběr závlahy zemědělcům v okolí a taky slouží k umělému zaplavování lužních lesů a samozřejmě také k rekreaci. Kolem všech tří nádrží najdete hned několik kempů, restaurací a zahrádek. Před vjezdem do ATC Merkur se nyní staví poměrně velký aqua park, který má mít snad dokonce největší tobogány v celé Evropě. (update 23.8. 2014 – Tento aqua park dnes již dávno stojí a je v provozu. Víc si můžete přečíst v našem článku Nový Aqualand Moravia očima návštěvníka).

Není v těch názvech trošku zmatek?

Než ale vůbec začnu, pokusím se do celé této oblasti vnést trošku světlo, protože se nemůžu zbavit pocitu, že pojmenovávání a označování těchto nádrží je celá léta spojeno s jedním velkým chaosem a zmatkem. Sám jsem v tom měl docela dlouho hokej. A to se přitom považuji téměř za místního! Možná se jen pletu, ale i oficiální názvy mi přijdou poměrně dost matoucí.

Oficiální názvy jednotlivých nádrží

  • horní nádrž se jmenuje Mušovská
  • prostřední nádrž je Věstonická
  • dolní nádrž je Novomlýnská

Jak vidno, tak v tom nemá moc jasno ani Google.


Zvětšit mapu

Dost často tady ale asi nejspíše uslyšíte pro všechny nádrže obecný název Mušovská jezera, případně jen Mušov. Tento název si postupně osvojilo hodně místních lidí – údajně pochází od ornitologů, kteří takto označují prostřední nádrž. Ano, je to opravdu tak. Jenže problém je v tom, že prostřední nádrž se jmenuje oficiálně Věstonická.

Proč tedy vlastně Mušovská jezera nebo Mušov?

Jednoduše podle původní obce Mušov, která musela být kvůli výstavbě vodního díla Nové Mlýny zlikvidována a následně jezerem zaplavena. Jako památka na obec Mušov dnes už na ostrově zůstal stát pouze její původní kostel – kostel svatého Linharta. To dá přece rozum, říkají tomu podle toho kostela! Jenže ten kostel stojí uprostřed dnešní Věstonické nádrže, nikoliv té, která se jmenuje Mušovká…

Nové Mlýny - prostřední nádrž (Věstonická) s kostelem sv. Linharta a v dáli nádrž horní (Mušovská)
Nové Mlýny – prostřední nádrž (Věstonická) s kostelem sv. Linharta a v dáli nádrž horní (Mušovská)

Proč je nádrž s mušovským kostelem Věstonická a naopak ta bez kostela Mušovská, na to opravdu nedokážu odpovědět, ale je tomu skutečně tak. Dlouho jsem si ale myslel, že v tom mám chaos jen já, až jsem postupně zjistil, že je nás takových mnohem víc. A tak mě to přinutilo trošku zapátrat a přišel jsem k závěru, že chaos v tom měl asi spíš někdo v době, kdy ty nádrže pojmenovávali. Asi jinej gang…

Nové Mlýny - dolní (Novomlýnská) nádrž - pohled ze zříceniny hradu Děvičky
Nové Mlýny – dolní (Novomlýnská) nádrž – pohled ze zříceniny hradu Děvičky

Projížďka v okolí jezer na kole

V okolí Nových Mlýnů si udělejte určitě projížďku na kolech. Místní kempy, restaurace, ale i cyklostezky si můžete omrknout na webu CyklisteVitani.cz. Já většinou nejradši jezdím v okolí dolní nádrže, kde je hezká projížďka po zpevněné hrázi od Yacht Clubu Dyje až po vodní elektrárnu u obce Nové Mlýny, odkud se dá pohodlně po hrázi přijet až do obce Bulhary, odkud už je to opravdu jen kousek do Lednice.

Cesta z Nových Mlýnu do Bulhar
Cesta z Nových Mlýnu do Bulhar

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Vodní dílo Nové Mlýny, Jižní Morava“

  1. Velice pěkný článek, děkuji!
    Jestli se někdo chystáte do okolí Nových Mlýnů, doporučuji ubytování v penzionu Pastuška v Brodu nad Dyjí. Jedná se o opravdu stylový penzion, vaří tam skvělá jídla, je tu velice milá obsluha a součástí penzionu je také Café, kde jsou turisté a cyklisté opravdu vítáni.

  2. Dobrý den Moniko, děkujeme za komentář. Pokud budete mít zájem a tento penzion je Váš, můžeme se případně i dohodnout na nějaké naší návštěvě a případné recenzi a sepsání článku o penzionu jako tip na ubytování. V případě zájmu mě prosím kontaktujte – kontakt najdete nahoře v menu pod odkazem „O NÁS“. Hezký den, Kamil!

Komentáře