Souostroví Bocas del Toro, Panama

Druhé Galapágy či Galapágy 21. století

– tak se někdy nadneseně označuje souostroví Bocas del Toro Archipelago. Souostroví se nachází v oblasti Bocas del Toro na západě Panamy na hranici s Kostarikou. Tento region tvoří jednak vnitrozemské části provincie až po první hřebeny pohoří Cordillera de Talamanca a jednak karibská oblast zahrnující zejména zmíněné souostroví Bocas del Toro Archipelago.

Region Bocas del Toro

Region je to nadmíru pestrý: Svahy Cordiller, husté pralesy (kde žijí ještě často původní kmeny domorodého obyvatelstva) nebo karibsky pohodově působící ostrovy a pláže. Hlavním městem regionu je město se stejným názvem jako region sám, tedy Bocas del Toro, nicméně často se pro město používá i označení Bocas Town či jen Bocas. Město najdeme na ostrově Isla Colón.

Město Bocas
Město Bocas

Domy s pastelově barevnými fasádami, široká nabídka ubytování, příjemné restaurace – to vše z tohoto města činí solidní základnu pro poznávání celého souostroví Bocas del Toro.

Festival v Bocas
Festival v Bocas

Na ostrovech funguje systém jakýchsi vodních taxi. Na molech stojí zaparkované čluny a cena za odvoz je už jen věcí domluvy. Ve městě funguje mnoho kanceláří nabízejících organizované výlety za delfíny apod., ale jako v 99 % jiných případů cestování je lepší si výlety organizovat sami.

Často se stačí zeptat na ostrově třeba na nějakou pláž a místní už vás nasměrují. My takto na ostrově Isla Bastimentos přešli z přístavního mola na druhý cíp ostrova kolem ponurého zarostlého hřbitova, opuštěných chatrčí a přes neskutečně zablácené cesty k parádní opuštěné pláži. :-)

Lenochod tříprstý, ostrov Isla Bastimentos
Lenochod tříprstý, ostrov Isla Bastimentos

Na ostrově Isla Bastimentos lze najít i turisty vyhledávanou pláž Red Frog Beach, pojmenanou po malé červené sympaticky vypadající, leč jedovaté žabce.

Red Frog Beach
Red Frog Beach

Naproti tomu malý ostrůvek Isla Carenero cestovatelé téměř přehlížejí a o to zajímavější atmosféru nabízí. Dá se celý obejít, zabere to jen něco přes hodinu a je to neskutečný zážitek procházet se po různorodých plážích, přeskakovat spadené kmeny, přecházet útesy či vyhýbat se krabům vylézajícím z děr v písku… no a nakonec se stavit v některé z malých a jednoduše zařízených restaurací.

Dům na ostrově Isla Carenero
Dům na ostrově Isla Carenero

Pokud se rozhodnete ostrovy Bocas del Toro navštívit, tak je třeba se dostat do městečka Almirante, odkud z malého a poměrně oprýskaného přístavu odjíždějí pravidelné lodě do Bocas Town. Loďky, které přitom vypadají jako ty, co u nás jezdí po Baťově kanálu, dosahují překvapivě poměrně závratných rychlostí :-) A už samotný přesun na ostrovy je zážitek.

Mapa

[wpgmappity id=“49″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře