Zkušenosti s cestami do Austrálie

Sníte o tom se podívat do Austrálie?

Své zkušenosti s cestami do Austrálie rád předávám. Vaši cestu můžete pojmout dvojím způsobem… Stačí se utrhnout v práci, zaplatit si letenku a vyrazit po vlastní ose či s cestovní kanceláří na „turistickou výpravu“. Nebo se můžete stát studentem (ať je vám 20 nebo 50) a odjet do Austrálie na studentská víza.

Australie - Devils Marbles

Turistické vízum je zadarmo. Jmenuje se eVisitor a jeho udělení většinou netrvá více než hodinu. Omezeni jste 3 měsíci pobytu.

Studentské vízum je složitý proces, kde je nejlepší se svěřit odborníkům, aby vám s vyřízením pomohli. Studium v Austrálii mě provází od roku 1997, kdy jsem se sám ve 33 letech stal opět (po mnoha letech) studentem a zasedl jsem do školní lavice. Studoval jsem v Sydney a následně jsem toho po Austrálii hodně nacestoval.

Australie - Pinnacles

Za obě cesty dáte přibližně stejně peněz. Nevěříte?

V cestovní kanceláři za výlet na 3 týdny dáte 100 tisíc. Když ale stejnou sumu investujete do zaplacení např. jazykového nebo odborného kurzu na některé z australských škol, tak dostanete vízum na několik měsíců (závisí na destinaci a počtu placených týdnů ve škole) a najednou žijete půl roku v Austrálii, chodíte do školy, učíte se anglicky a po odpoledních či o víkendech chodíte do práce na brigádu. Vyděláváte si na živobytí v dolarech a ještě jste schopni našetřit si na pozdější cestování.

Většina studentů totiž po skončení studia vyráží na okruh kontinentem, ujedou několik tisíc kilometrů a prožijí nezapomenutelné chvíle.

Australie - Broom

Práce v Austrálii se jiným způsobem prakticky zajistit nedá. Vždy je to kombinace studium a práce. Pracovní povolení ke studentskému vízu je na 40 hodin za 2 týdny v době docházky do školy. V době, kdy máte prázdniny (kterých si můžete naplánovat docela hodně), se smí pracovat na plný úvazek a vydělat si dostatek prostředků na splnění svých cestovatelských snů.

Vstupní investice není malá, to jste asi od cesty do Austrálie nečekali, ale dlouhodobý pobyt v kombinaci s chozením do školy a prací se vyplatí. A studentem v australské škole se můžete stát v jakémkoli věku. Čtyřicetiletý student angličtiny není v australských školách žádnou výjimkou.

Kolik v Austrálii stojí živobytí?

Nejdražší položkou ve vašem rozpočtu bude bydlení.

V Austrálii se vše počítá na týdny, takže výplatu dostanete každý týden, nájemné také budete platit každý týden… V Sydney bydlíte třeba za 220 AUD, v Cairns jenom za 150. Že je to i tak moc? Nebude, když si na to vyděláváte v dolarech a přestanete přepočítávat z Kč.

Druhou položkou vašeho žití v Austrálii bude strava. Zde se dá „jet na budget“, tedy za co nejlevněji, jak jsou cestovatelé často zvyklí. Nebo si dopřávat, ale to už se tolik nenašetří. Každopádně kdo je zvyklý jíst v Praze v rychlém občerstvení, tak v Austrálii bude platit podobnou sumu.

Výhodou je, že se to dá „vychytat“ a ušetřit.

Kdo v Austrálii chodí na brigádu do restaurace či fast foodu, tak se většinou v práci navečeří a ještě si donese pečivo k snídani (pro sebe i spolubydlící) a nějaký ten „lunch“ na ohřátí na druhý den do školy. Takto jsem fungoval dlouhé měsíce a za jídlo jsem utratil jenom, když jsem chtěl jít na barbecue na pláž či na dobré australské pivko.

Čekáte na další položky za živobytí v Austrálii? Počítejte s hromadnou dopravou po městě. V Sydney je to nejdražší a každý týden vydáte z peněženky přes 40 dolarů, ale v některých městech jsou slevy i pro mezinárodní studenty a neplatíte víc než polovinu z toho. A pak jsou malá města, kde živobytí stojí oproti velkoměstům pakatel a ani za dopravu nedáváte nic, protože do školy i do práce chodíte pěšky či jezdíte na kole.

Vyplatí se nakupovat chytře, takže kupujte pečivo před koncem pracovní doby, kdy je za polovinu; rozhodně choďte do míst, kde nakupují místní a ne turisté. Tohle se vám podaří díky tomu, že v místě žijete, ne jenom projíždíte.

Australie - Sydney Harbour Bridge

Cestování

Nerad bych vás ochudil o představu, jak to asi bude vypadat, až se vydáte za poznáváním Austrálie.

Vaši cestu, váš okruh, vaše dobrodružství… je třeba dopředu pečlivě plánovat. Musíte vzít v úvahu roční období, abyste vaše 3 týdny vysněné cesty nestrávili „klepáním kosy“ či zase nesnesitelným vedrem. Rád se s lidmi o itineráři cesty bavím, protože jsem sám po Austrálii nařídil více než 78 000 km. Volant je sice na druhé straně, ale na to si rychle zvyknete.

Na těch „nejlepších“ místech jsem byl několikrát, v různá roční období, takže třeba Uluru v centru Austrálie znám za plusových 46°C i nočních -2°C. Kdy a kam jet je trochu alchymie, ale nejenom cesta je cíl, i plánování už je krásnou součástí budoucí cesty a cíle.

Turistickou jízdu Austrálií můžete podniknout autem z půjčovny, ale to vyjde na desítky tisíc korun. Nebo jste studentem na dlouhodobém pobytu a auto si koupíte a „se ziskem“ za pár týdnů zase prodáte.

Australie - wind mill

Podnikl jsem několikrát obojí a obojí má své výhody i nevýhody.

Já osobně nedoporučuji přelétávat jenom z města do města letadlem a vidět hlavně urbanistickou zástavbu. To byste přišli o ta nejkrásnější místa v přírodě, která jsou většinou od měst poměrně daleko. Cestou po vlastní ose zažijete spoustu neočekávaných setkání, především s neopakovatelnou australskou faunou, ale také s lidmi, kteří jsou v Austrálii snad nejpřátelštější na celé zeměkouli.

Australie - Thorny Devil

Kempování v odlehlých národních parcích či na divoko za nejbližší písečnou dunou mi schází, kdykoli jsem zrovna doma „za pecí“ a ne na cestách.

Osamělým cestovatelům, kteří se nemohou při cestě vlastním autem podělit o náklady se spolujezdci, lze doporučit i cestování autobusem. Lze zakoupit jízdenku na určitý okruh či trasu (např. Greyhound) a když je to s dostatečným předstihem, ušetříte velké peníze. Oproti autobusům je doprava vlaky většinou dražší, jelikož je luxusnější, ale nasednout na transkontinentální Ghan, historickou jízdu z Adelaide do Darwinu, je něco, co nezažijete každý „život“ a hodně toho po cestě vidíte a zažijete.

Viděl jsem i stopaře, ale těch není kvůli velkým vzdálenostem příliš. V tomto směru je ideální Nový Zéland.

Australie - Sydney

Oblíbené australské destinace

V příštích článcích bych vám rád představil svá oblíbená místa, jako je rudá skála monolitu Uluru, obrovské balvany Ďáblových kuliček, život v Sydney či 4WD treky v Západní Austrálii.

K cestování po Austrálii patří i poznávání jedinečné přírody, její fauny a flóry, která se od té naší velmi podstatně liší, a hned po vystoupení z letadla vás udeří do očí, v jak jiném světě jste se najednou ocitli.

Zvu vás, abyste se k nám přišli poradit, budu se každému osobně věnovat a poradím s budováním finančních i cestovatelských plánů. Nemějte z toho „finanční strach“, vždy se dá naplánovat cesta, která bude i pro vaši peněženku.

Zkušenosti s cestami do Austrálie sepsal Vlastimil Tichý, www.kukabara.cz

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Zkušenosti s cestami do Austrálie“

Komentáře