Verdun-kostnice

Památník bitvy u Verdunu, Lotrinsko, Francie

Snad každý už někdy slyšel přirovnání „střílí jak u Verdunu “. Co se za tím skrývá? V roce 1916 se u francouzského města Verdun střetly armády Francie a Německa, aby vedly bezvýslednou desetiměsíční bitvu.

Po prvotních úspěších Němců a dobití několika pevností se situace na frontě dostala do patové pozice, kterou vyřešila až bitva na Sommě a postupné stažení jednotek z verdunské oblasti do prostoru řeky Somma. U Verdunu zůstalo na 700 000 padlých vojáků obou válčících stran a pouštní krajina po nespočetných dělostřeleckých útocích.

Památník bitvy najdete asi 3 kilometry východně od Verdunu. Mezi jednotlivými objekty je vybudována asfaltová silnice. Takže není problém se přesunovat autem nebo na kole. Za jeden den jsem nestihl navštívit vše, co jsem chtěl vidět, například pomník André Maginota nebo Fort Vaux. Ale i to málo, co je zde popsáno, stojí za zhlédnutí.

Muzeum Verdun (Mémorial de Verdun)

Vstup do muzea Verdun
Vstup do muzea Verdun

Už před muzeem je vám jasné, o čem to dnes bude. Seřazené kanóny pěkně v řadě vedle sebe stojí jakoby připraveny do palebných pozic. Jejich modrá barva nás však vrací zpátky do reality a tiše procházíme okolo, neb hrdinové odpočívají. Uvnitř muzea na nás čeká pohled na právě probíhající bitvu, která vévodí celé expozici. V kinosále promítají záběry z bojiště a všude kolem zní válečná vřava. Nad hlavou mi právě probíhá letecký souboj a nevědět, že jsem v muzeu, už bych asi fasoval proviant a chystal se na frontu…

Jedna z houfnic hlídající vchod do muzea
Jedna z houfnic hlídající vchod do muzea

Multimediální prezentace je prostě skvělá. Nechybí spousta zbraní a vozidel, hlavně těch francouzských. Muzeum také připomíná oběti chemických zbraní a lidi zmrzačené ve Velké válce.

Fokker E3, jeden z mála jednoplošníků ve světové válce
Fokker E3, jeden z mála jednoplošníků ve světové válce

Tranchée des baïonnettes

Tento památník připomíná tragédii 57 mužů, kteří  ve dnech 10. a 12. června 1916 čelili ostřelování svých zákopů těžkými děly. Mnozí umřeli, když je zaživa pohřbila palba nepřátelského dělostřelectva. V roce 1920 bylo bojiště prohledáno a 47 těl se podařilo najít.

Bajonetový zákop, Verdun
Bajonetový zákop, Verdun

Dalším zajímavým místem je nejznámější hřbitov 1. světové války Ossuaire de Douaumont, kde jsou v kostnici dlouhé 137 metrů uloženy ostatky 130 000 vojáků bez rozdílu národnosti a který se nachází jen asi kilometr od muzea Mémorial de Verdun.

Oficiální stránky najdete tady: http://www.verdun-tourisme.com/

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Památník bitvy u Verdunu, Lotrinsko, Francie“

Komentáře