Verdun

Ossuaire de Douaumont, Francie

Zřejmě nejznámější hřbitov 1. světové války se nachází asi kilometr od muzea Mémorial de Verdun. V kostnici dlouhé 137 metrů jsou uloženy ostatky asi 130 000 vojáků bez rozdílu národnosti. V klenbě jsou vyryta jména vojáků padlých zde ve 2. světové válce, Indočíně a Alžíru.

V prvním patře je muzeum, které obsahuje pozůstatky vesnic zničených při bitvě u Verdunu. Před hlavním vchodem je hřbitov skládající se z 16 142 samostatných hrobů. Vlastní hřbitov mají i izraelité a muslimští vojáci.

Fort Douaumont

Pevnost, ležící nad stejnojmennou vesnicí, byla osazena německou armádou takřka bez boje 25.2.1916. Její obsazení způsobilo šok ve francouzské generalitě a znovudobytí stálo za celou bitvou u Verdunu. Do pevnosti se dostanete přes druhé patro. První patro je pohřbeno pod tunami zeminy po ostřelování dělostřelectvem.

Pevnost Douaumont
Pevnost Douaumont
Památník na místě, kde 679 mužů nepřežilo výbuch v muničním skladě.
Památník na místě, kde 679 mužů nepřežilo výbuch v muničním skladě.

V pokladně je k dostání i audioprohlídka v češtině, což je ve Francii opravdu velmi nezvyklá věc. Doporučoval bych si prohlédnout ústrojí výsuvné věže se 155mm dělem. K vidění jsou i místnosti pro posádku, umývárna, záchody a další. Model pevnosti je umístěn v muzeu Mémorial de Verdun.

Fort Douaumont - vysunovací systém věže
Fort Douaumont – vysunovací systém věže

Douaumont

Vesnice, která dala jméno pevnosti postavené nad ní, už neexistuje. Střídavě ji ničilo jak německé tak francouzské dělostřelectvo podle toho, kdo ji zrovna dobyl. V roce 1918 byla prohlášena jako obec, která „zemřela pro Francii“. Dnes její polohu připomíná jen kaple a náhrobky na místech, kde stávaly domy.

Douaumont - kaple jako vzpomínka na zničenou vesnici
Douaumont – kaple jako vzpomínka na zničenou vesnici

O tom, že Douaumont žije i dále armádou, svědčí i nedaleký tankodrom.

Douaumont - tankodrom
Douaumont – tankodrom

Pro více informací můžete navštívit oficiální stránky na této adrese:

http://www.verdun-tourisme.com/

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Ossuaire de Douaumont, Francie“

Komentáře