Výlet v Padumu, Indie

Padum je jedno z hlavních center oblasti Zanskar. Jak můžete vidět na přiložené fotografii, jde jen o velmi malé městečko s jedinou hlavní ulicí. Přesto je největší v okruhu dvou set kilometrů. Naše skupina No Limits se do něj dostala po velmi náročné dvoudenní cestě autobusem a zaslouženě jsme si tu odpočinuli.

Vyprahlá poušť

Kolem Padumu se rozprostírá pustina protnutá řekou Zanskar, která v letních měsících bojuje s velkými suchy. Nad Padumem se však tyčí vrch, kde se nachází starý královský palác spolu s gompou. A tam se rozhodně stojí za to vypravit. Už proto, že to dost možná bude jediný vrchol, který za celý svůj pobyt v Himálaji zdoláte. Z toho ovšem nemusíte být smutní, ne každý může být horolezec.

Padum
Zachovalý domek v Padumu

Cesta se táhne kolem různých obchodů, garáží či třeba mešity. Následně se ocitnete uprostřed rozbitých domů. Vede tam jeden hezký chodníček, ze kterého se nevyplácí sejít. V zapadlých uličkách totiž poznáte nepříjemnou realitu Indie. Budete se brodit po kolena v odpadcích.

Gompa

Proč si ovšem kazit hezký výlet? Nahoře na vás čeká gompa a královský palác, obě stavby sice polozbořené, ale základní struktura zůstala zachována. Hlavní výhodou vrcholu jsou ovšem krásné panoramatické výhledy do okolí. Kromě Padumu vidíte daleko do údolí, můžete sledovat tok osamělé řeky Zanskar, pozorovat úctyhodné horské velikány.

Celý výlet potom jasně ukazuje, jak úžasná kultura zde byla a stále přežívá. Tito lidé žijí ve velmi náročných podmínkách a přesto, nebo právě proto, jsou neskutečně milí a pracovití. Získat kámen na stavbu je v okolí skoro nemožné, kopat do hor se moc nedá, tudíž jen toto jim dalo velkou práci. Jen je škoda těch odpadků, které občas vidíme povalovat se v různých štěrbinách.

Výhled v Padumu
Pohled do okolí kažený jistým infiltrátorem

Místní gangsteři

Cesta dolů ubíhala velmi rychle. Po cestě jsme se ještě stihli zastavit v mešitě a udělat několik fotek s místními, kteří focení milují. Vymykala se jedna skupina místních teenagerů, kteří naplňovali stereotypní představu gangsterů v zapadlých ghettech. Na přiložené fotografii je ovšem vidět, že i oni blesku fotoaparátů neodolají.

Vrátili jsme se do restaurace, kde jsme zanechali ostatní své druhy. Dali jsme si s nimi palačinku a následně se protáhli, abychom se trochu rozhýbali po dvou dnech v autobuse. Navíc nás již brzy čeká náročná cesta po místních klášterech.

Teenagers
Ani teenageři se neodmítli nechat vyfotit.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře